EUROARM 2015 - XXV EUROPEAN ARMWRESTLING CHAMPIONSHIP

 

 

 

2015

XXV EUROPEAN ARMWRESTLING CHAMPIONSHIP

30.05.2015 – 07.06.2015 SOFIA - BULGARIA

 

 The 25th European Armwrestling Championship among seniors

The 20th European Armwrestling Championship among juniors till 18 years old

The 18th European Armwrestling Championship among sportsmen-disabled

The 3rd European Armwrestling Championship among juniors till 21 years old

 

 XXV EUROPEAN ARMWRESTLING CHAMPIONSHIP

  

The European Armwreslting Federation (EAF) would like to officially invite you as an EAF member country to attend the 25th European Armwrestling Championship which will be held in the city of Sofia in the country of BULGARIA, June 1st to June 7th, 2015

2015 European Armwrestling Championship will be hosted by Bulgarian Armwrestling Federation in the name of Assen Hadjitodorov as President of the Federation.

They prepare to receive over 30 participating countries and over 700 competitors.

Teams are expected to make arrangements for receiving VISA’s for each member of their team if is necessary. Once your visa has been approved, you need to contact the Bulgarian organizing team to make transportation and hotel arrangements.

You will find all the information you require in this package, should you required further information please do not hesitate to contact us at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. or This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. .

 

 

SCHEDULE OF EVENTS / РАСПИСАНИЕ СОБЫТИЙ  

6 COMPETITION DAYS / 6 соревновательных дней

Saturday / суббота            – 30.05.2015                                                          @ Hotels

Teams arrival / Команды прибытие

Sunday / воскресенье     – 31.05.2015                                                          @ Park Hotel Moskva

Teams arrival / Команды прибытие

18:00    – Congress Meeting / EAF Конгресс встреча

Monday / понедельник – 01.06.2015                                                          @ Venue

08:30    – Team registration / регистрация команд

09:00    – Weigh-in / Взвешивание: Junior 18, Junior 21, Master, Grand Master, Senior Grand Master

10:00    – Referee meeting / Главный арбитр встречи

17:00    – Technical Meeting / Техническое совещание

Tuesday / вторник            – 02.06.2015                                                          @ Venue

09:30    – Opening ceremony, teams presentation / Церемония открытия, презентация команды

10:00    – Qualification LEFT hand / Квалификация левая рука

         – Junior 18, Junior 21, Master, Grand Master, Senior Grand Master

16:30    – Finals and awards ceremony / Финал и церемония награждения

Wednesday / среда            – 03.06.2015                                                          @ Venue

09:00    – Weigh-in / Взвешивание: Senior, Disabled

10:00    – Qualification RIGHT hand / Квалификация правая рука

         – Junior 18, Junior 21, Master, Grand Master, Senior Grand Master

16:30    – Finals and awards ceremony / Финал и церемония награждения

Thursday / четверг           – 04.06.2015                                                          @ Venue

10:00    – Qualification LEFT hand / Квалификация левая рука

         – Senior men and women

16:30    – Semi Finals and Finals and awards ceremony / Финал и церемония награждения

Friday / пятница                 – 05.06.2015                                                          @ Venue

10:00    – Qualification RIGHT hand / Квалификация правая рука

         – Senior men and women

16:30    – Semi Finals and Finals and awards ceremony / Финал и церемония награждения

 21:00   – Banquet / Банкет

Saturday / суббота            – 06.06.2015                                                          @ Venue

09:30    – Qualification LEFT hand / Квалификация левая рука

         – Disabled Juniors and Disabled Seniors

14:30    – Finals and awards ceremony / Финал и церемония награждения

 

Sunday / воскресенье     – 07.06.2015                                                          @ Venue

09:30    – Qualification RIGHT hand / Квалификация правая рука

         – Disabled Juniors and Disabled Seniors

14:30    – Finals and awards ceremony / Финал и церемония награждения

Monday / понедельник – 08.06.2015                                                         

Teams departure / Команды вылета

  

WEIGHT CLASSES AND AGE GRUPS   

 

AGE GRUPS

+1998

1997

1996

1994

1993

-1992

1975

-1964

1965

-1954

1955

-1954

Juniors 18

Juniors 21

Seniors

Masters

Grand Masters

Senior Grand Master

 

WEIGHT CLASSES:

JUNIORS 18: (1997, 1998, 1999 …)

Boys Left & Right Hand: 50, 55, 60, 65, 70, 75, 80, +80 kg

Girls Left & Right Hand: 45, 50, 55, 60, 65, 70, +70 kg

JUNIORS 21 (1994, 1995, 1996):

Boys Left & Right Hand: 55, 60, 65, 70, 75, 80, 85, 90, +90 kg

Girls Left & Right Hand: 50, 55, 60, 65, 70, +70 kg

SENIORS (1993, 1992, 1991 …)

Men Left & Right Hand: 55, 60, 65, 70, 75, 80, 85, 90, 100, 110, 110+kg

Women Left & Right Hand: 50, 55, 60, 65, 70, 80, 80+ kg.

MASTERS (1975, 1974, 1973 …):

Men Masters (>40 years old) Left & Right Hand: 70, 80, 90, 100, 100+ kg

Ladies Masters (>40 years old) Left & Right Hand: 60, 70, 80, 80+ kg

GRAND MASTERS Division (1965, 1964, 1963 …):

Men Grand Masters (>50 years old) Left & Right Hand: 75, 90, 100, 100+ kg

SENIOR GRAND MASTERS Division (1955, 1954, 1953 …):

Men Grand Masters (>60 years old) Left & Right Hand: 75, 90, 100, 100+ kg

 

DISABLED CLASSES (coming soon)

 

TEAM TROPHIES:

1) Youth Women and Men     2) Master and Grand Master Women and Men      3) Senior Women and Men

 POINTS DISTRIBUTION:

1st = 10 points                              2nd = 7 points                     3rd = 5 points                         4th = 4 points

5th = 13 points                             6th = 2 points                      7th = 1 points                        

  

TRAVEL INFORMATION   

 

Population: 7.3 million | Language: Bulgarian | Currency: Lev (BGN) = 1,96 € | Dialling code: +359

 

Sofia guide: http://visitsofia.bg/?lang=en

 

GETTING TO SOFIA

 

By plane:

International Sofia Airport (SOF)

http://www.sofia-airport.bg/default.aspx

 

Check your local low-cost operators, there are many cheap flights to Sofia.

Here is a list of low-cost airlines flying to Sofia:

www.wizzair.com | www.aegeanairlines.gr | www.easyjet.com | www.airberlin.com | www.vueling.com

By car:

Driving distance from Sofia to:

 

Bratislava        960 km

Bucharest        350 km

Budapest          770 km

Frankfurt     1.720 km

Istanbul           710 km

Kiev                1.250 km

Minsk             1.880 km

Moscow        2.100 km

Paris               2.250 km

Prague           1.280 km

Riga                2.300 km

Roma             1.670 km

Vilnius           2.100 km

Tallinn           2.600 km

Warsaw        1.630 km

Tallinn           2.600 km

By Train:       http://www.raileurope-world.com/about-us/railways/article/bulgaria-bdz-4272

Check the link to see your connections or contact your local train company.

By Bus:          www.eurolines.bg  

There are direct buses from all major cities in Europe to Sofia. Check connections with your local international transport companies.

  

VISITORS INFORMATION

 Bulgaria measures an area of 110.910 km2. Bulgaria shares borders with Serbia, Macedonia, Romania, Greece, and Turkey. Two mountain ranges and two great valleys mark the topography of Bulgaria, a country the size of Tennessee and situated on the Black Sea. The Maritsa is Bulgaria's principal river, the Danube also flows through the country.

Population of Bulgaria is 7.33 million (2012) from which in Sofia lives ~1.11 million people.

Ethnic groups: Bulgarian (85 %), Turkish (10 %), Roma (4.7 %), others including Macedonian, Armenian, Tatar (2 %).

State Language: Bulgarian (Slavic language)

Government: Parliamentary Republic

Religion: Mostly Bulgarian Orthodox (83 %), Islam (12 %), other Christian (1%)

Membership: NATO (2004), European Union (2007)

Sofia weather, 1st week in June:

High 28°C, Low 15°C

 Time zone: GMT+2 hours                     

 National currency is Lev (BGN)

1 € = 1.95 Lev

  

VISAAND TRANSPORT INFORMATION    

For VISA requirements please contact:

Mrs. Lucy Mazhdrakova

Mobile. +359888916282

Fax +35929461415

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.:

Copy of passport is necessary for VISA requirements.

 All visa applications should be sent before 15th of April 2015. After this date the Host Federation can not be held responsible for visa formalities.

 

CHAMPIONSHIP TRANSPORT

 TRANSFER AIRPORT – HOTEL - AIRPORT

20 € per person. Please book in advance atThis email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

- Please provide following details: arrival airport, date and time of arrival and departure (flight time).

HOTEL – VENUE - HOTEL

The hotels are in vicinity of the Venue, walking distance 800 meters.

  

HOTEL AND VENUE INFORMATION   

PARK HOTEL MOSKVA 3***

www.parkhotelmoskva.net

Sofia1113, 25 Nezabravka str.

Reservations: +359888916282, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Located in the Borisova Garden, a direct metro ride from Sofia city centre, this hotel offers air-conditioned rooms and apartments with great views of the park and of Sofia. Its 2 restaurants serve Bulgarian and international cuisine. A summer garden and a lobby bar are available. Free Wi-Fi is provided in the entire property.

Rooms and apartments at the Park Hotel Moskva include cable TV, a minibar and a desk. A complimentary bottle of water is provided. Each bathroom has a shower or a bathtub, a hairdryer and toiletries. An individually controlled air conditioning system is available.

The Panorama Restaurant offers scenic city views. Further dining options are the Winter Garden Restaurant and the Moskva Restaurant.

A 5-minute walk takes you to Joliot Curie Metro Station. Buses are just 100 metres away.

 

More info:

- Commercial Centre    0,2 km

- Best Western Hotel     1,2 km

- Old town                         3,2 km

- Venue                                0,8 km

Room prices / night:

Single room (1 guest)            49 BGN / 25 Euro

Double room (2 guests)       96 BGN / 50 Euro

Suite (3 guests)                         122 BGN / 63 Euro

Double room Economy 2** (2 guests) 62 BGN / 32 Euro

Hotel prices valid for 31.05.2015 – 07.06.2015

 

BEST WESTERN HOTEL EUROPE 4****

www.hotel-europe-bg.com

Sofia 1113, 1 Liditse str.

Reservations: +359888916282, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Best Western Hotel Europe in Sofia is centrally situated near the Tsarigradsko Shose Boulevard, offering luxuriously equipped and stylish rooms and an outdoor swimming pool. Free WiFi is available in all areas. Private parking is also provided on site and is free of charge.

The majority of rooms have balconies with a panoramic view of Sofia and the Vitosha Mountain.

Restaurant Europe has a capacity of up to 120 seats, serving European and international dishes accompanied by fine wines. It can be used for a formal lunch or dinner, cocktails, family celebrations or weddings. There is also a Sky Piano Bar Europe on the rooftop. In addition, Best Western Hotel Europe offers a fitness centre.

The property is located 800 metres away from Sky City Mall, a 7-minute drive away from Arena Armeets and an 8-minute drive away from Boris Garden Park.

More info:

- Commercial Centre 0,8 km

- Park Hotel                   1,2 km

- Old town                      3,2 km

- Venue                            0,8 km

 

Room prices / night:

Single room (1 guest)                     108 BGN / 56 Euro

Double room (2 guests)                 127 BGN / 66 Euro

Triple room (3 guests)                   170 BGN / 87 Euro

One bedroom Suite (3 guests)    195 BGN / 100 Euro

Two bedroom Suite (4 guests)   225 BGN / 116 Euro

Hotel prices valid for 31.05.2015 – 07.06.2015

  

Price is for the room and includes:

·      1 night and breakfast for every person in the room

·      Unlimited using of a free internet accessWI-FIin the public areas

·      Free using of an outdoor pool

·      VAT, tourist tax and tourist insurance

*Payment policy and terms:

·        Prepayment of 100% will be asked at the first day of accommodation.

·        Payment at the reception is necessary for every additional bill out of a package.

  

ALL NATIONAL TEAMS MUST ACCOMMODATE ONLY IN THE OFFICIAL HOTELS APPOINTED BY HOST COUNTRY. OTHERWISE THE COMPETITORS WILL NOT HAVE THE RIGHT TO COMPETE IN THE CHAMPIONSHIP.

 

VENUE / SPORT HALL

 

 

UNIVERSIADA EAD HALL

http://universiada-bg.com/index.php?lang=en

2, Shipchenski Prohod Blvd.

Universiada Hall is one of the architectural landmarks of Sofia. It was built in 1961 and its name is associated with Universiada 61 World University Summer Games of 1961, hosted by Sofia.

Universiada Sport Hall was designed by architects A. Barov, D. Vladishki, I. Tatarov, I. Ivanchev, among others. Since its foundation, Universiada Hall has become an established centre of prestigious international and national sport events, congresses, trade and industrial exhibitions and bazaars, concerts and shows.

In the course of the years, over 4,500 sport and cultural events have been taken place at the hall.

  

TEAM REGISTRATION PROCEDURES / КОМАНДА ПОРЯДОК РЕГИСТРАЦИИ

ON-LINE Registration

Team Registration will be made before the championship ONLY ON-LINE at http://www.waf-armwrestling.com 

Team registration at Championship

Teamrepresenting:

Only one person will register their team.

The Representative will bring with them the following:

Completed Team Registration form, final version, stamped and signed.

Country fee: 200 Euro

Senior fee: 30 Euro per class per hand

Junior fee: 15 Euro per class per hand

 

EAF Representative will then:

Accept Registration Form,

Accept Individual Registration fees

Accept Country Registration Fee

Prepare Official Receipt

All teams are obliged to fill online registration (www.waf-armwrestling.com) form and send their registration forms (PDF file) to the General Secretary of EAF till 18th of May 2015.

The registration order depends on the first online registration time if the registration form (PDF file) was sent to the General Secretary.

Multiple entries registration:

Juniors 18 years can not register in Juniors 21 years classes.

Juniors 18 years can register in Seniors classes.

Juniors 21 years can register in Seniors classes.

Masters can not register in Grand Masters or Seniors Grand Masters classes.

Masters, Grand Masters and Senior Grand Masters can register in Seniors classes.

Disabled athletes can register in any able athlete’s classes.

Fees paid due miss registration of multiple entries will not be refunded.

 

WEIGH-IN PROCEDURES / ВЗВЕШИВАНИЕ В ПРОЦЕДУРЫ

The weigh-in order depends on the receiving times of the registration forms. A schedule will be available 7 days before weigh-in.

The first received registration form receives the right to be first at the weigh-in and so on.

Team Captain will be present with the Team to answer any questions.
Each competitor will have the passport or ID with picture. Birthday and citizenship should be deductible from those documents.
Each team captain will prepare the team for weigh-in in the following order:
Ladies 50, 55, 60 kg and continue...
Men 55, 60, 65 kg and continue...
 
Please note:
If a competitor does not make weight, they have until 15:00 to make weight.
A test scale will be made available for competitors.
A Competitor only has two shots at official weigh-in scale.
A Competitor may only weigh-in between other countries.
A competitor may weigh-in to their normal weight or jump one weight class higher.
 
Official Event Badges:
Once the competitor has weighed-in, they will have a picture taken for their Official Competitor Badge.
The Competitor can then leave the Weigh-in area.
The Team Captain will wait till all team pictures have been taken.
Once the full Team is completed the Team Captain will receive all competitor badges at the evening of the weight in day.
 
Any Team Officials (Referee, President and Coach) with a Country must be present at Weigh-in to have photo and badge prepared. Badges must be worn all the time during competitions days.
 
ORGANIZER’S COMMITTEE
 
Bulgarian Armwrestling Federation
 
Assen Hadjitodorov – President of Bulgarian Federation
* This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.                             ) +359 89 865 2727
 
Lucy Mazhdrakova (Russian and English speaking)
* This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.                                 ) +359 88 891 6282        Fax +35929461415
 
Veronka Bonkova (Russian and English speaking)
) +359 89 860 9293     
 
European Armwrestling Federation (EAF):
 
Mircea Simionescu-Simicel – General Secretary (English speaking)
* This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.     ) +40 746 22222 9
 
www.eaf-armwrestling.com

ITALIAN INTERNATIONAL CHAMPIONSHIP

OFFICIAL RESULTS RIGHT HAND

ITALIAN INTERNATIONAL CHAMPIONSHIP 16.11.2014

 

Juniors 65 kg

  1     Luca TAVANTI - Italy

  2     Paolo CUTRUPI - Italy

  3     Joele QUIRINI - Italy

 

Juniors +65 kg

  1     Marko KOGL - Croatia

  2     Michael CIOTTI - Italy

  3     Fulvio PONTESILLI - Italy

  4     Mykhaylo PALAMAR - Italy

  5     Davide CASARIN - Italy

  6     Emmanuel TOMASELLI - Italy

 

Youth 65 kg

  1     Sonni SUFFER - Italy

  2     Pasquale CILIONE - Italy

 

Youth +70 kg

  1     Detelin YONCHEV - Bulgaria

  2     Alessandro OSNATO - Italy

  3     George MANDACHE - Italy

  4     Riccardo PACIONI - Italy

  5     William RE - Italy

  6     Samuele D'ALBERTO - Italy

  7     Vadym MALYSH - Italy

  8     Emilio SCHIAVO - Italy

 

Senior Women 55 kg

  1     Chiara ACCIAIO - Italy

  2     Paola BOSCARATO - Italy

  3     Lorena PIZZIGHELLO - Italy

  4     Daniela BRACONI - Italy

  5     Alessia PIETROPOLI - Italy

 

Senior Women 60 kg

  1     Monica PEDOGLIA - Italy

  2     Francesca MESSINA - Italy

  3     Barbara RIVI - Italy

  4     Nikita LUCATO - Italy

  5     Sofia PERRONE - Italy

 

Senior Women +65 kg

  1     Caroline THOMMEN - Switzerland

  2     Layla LAMPARELLI - Italy

  3     Elisa RUZZOLINI - Italy

  4     Lavinia MARSICOLA - Italy

 

Senior Men 60 kg

  1     Calogero BURGIO - Italy

  2     Fabrizio GAMBIRASIO - Italy

  3     Stefan MOSER - Austria

 

Senior Men 65 kg

  1     Thomas MANGHI - Italy

  2     Franco CASTRESE - Italy

  3     Davide AGASI - Italy

  4     Ivano RIGHETTI - Italy

  5     Sonni SUFFER - Italy

  6     Franco CAPRA - Italy

 

Senior Men 70 kg

  1     Aleksander VLADAJ - Italy

  2     Sandro JAGARCEC - Croatia

  3     Diego MICHELANGELETTI - Italy

  4     Hrant HARUTYUNYAN - Italy

  5     Marco PIAZZOLLA - Italy

  6     Mihai COLTUNEAC - Italy

  7     Luca CASAGRANDE - Italy

  8     Mirko PIEROTTI - Italy

  9     Giovanni ACCARDO - Italy

  10    Daniele BUSIA  - Italy

  11    Marco MAZZUCCHI - Italy

 

Senior Men 75 kg

  1     Massimo DE PASQUALE - Italy

  2     Drazen KOGL - Croatia

  3     Massimiliano TORTORICI - Italy

  4     Ihor LIMONOV - Italy

  5     Michele TUCCI - Italy

  6     Oleksandr MELNYKOVYCH - Ukraine

  7     Silviu GHEORGHITA - Italy

  8     Matteo LIBONATI - Italy

  9     Matteo ROBASTO - Italy

  10    Antonio MURESU - Italy

  11    Valentino CARRARA - Italy

  12    Luca SORRENTI - Italy

  13    Stefan LENGFELDNER - Austria

  14    Francesco MARRONE - Italy

 

Senior Men 80 kg

  1     Emanuele PAVANELLO - Italy

  2     Christian EITER - Austria

  3     Sergiu CATARIG - Italy

  4     Yan SABADOTTO - Italy

  5     Luca ZANCHI - Italy

  6     Detelin YONCHEV - Bulgaria

  7     Nicola FIANANESE - Italy

  8     Mirko RAMACCI - Italy

 

Senior Men 85 kg

  1     Pascal GIRARD - Switzerland

  2     Daniel RUSU - Italy

  3     Burusic JOSIP - Croatia

  4     Dimitri MARTIGNAGO - Italy

  5     Ivan VIRLAN - Italy

  6     Noemio PERINETTI - Italy

  7     Massimo CESARI - Italy

  8     Marko KOGL - Croatia

  9     Manuel FLUR - Austria

  10    Flavio SABADOTTO - Italy

  11    Pasquale CESARANO - Italy

  12    Luca POMPEO - Italy

 

Senior Men 90 kg

  1     Peter KOVACS - Hungary

  2     Ermes PAGANIN - Italy

  3     Luca GALLUPI - Italy

  4     Marco FINOTTO - Italy

  5     Giuliano CASISOLE - Italy

  6     Fabrizio GRANI - Italy

 

Senior Men 95 kg

  1     Viktorio SOVIC - Croatia

  2     Daniele SIRCANA - Italy

  3     Salvatore FERRAZZO - Italy

  4     Luigi QUARTICELLI - Italy

 

Senior Men 100 kg

  1     Cristian GUATTA - Italy

  2     Josip BREGOVIC - Croatia

  3     Ivo KRIZAN - Croatia

  4     Frenzis GASTALDELLO - Italy

  5     Roberto ZAGANELLI - Italy

  6     Angelo VARCHETTA - Italy

  7     Enrico CATANZANO - Italy

  8     Luca BASILE - Italy

  9     Cristian ZENNARO - Italy

  10    Michele PIERINI - Italy

 

Senior Men 110 kg

  1     Frank LAMPARELLI - Italy

  2     Julien CECERE - Switzerland

  3     Paolo RIVOLA - Italy

 

Senior Men +110 kg

  1     Daniele VALLENARI - Italy

  2     Tomas DE MARCHI - Italy

  3     Manuel BATTAGLIA - Italy

  4     Razvan MANDACHE - Italy

  5     Salvatore PIERACCINI - Italy

 

Senior Men Open

  1     Frank LAMPARELLI - Italy

  2     Peter KOVACS - Hungary

  3     Josip BREGOVIC - Croatia

  4     Viktorio SOVIC - Croatia

  5     Ermes PAGANIN - Italy

  6     Pascal GIRARD - Switzerland

  7     Aleksander VLADAJ - Italy

  8     Emanuele PAVANELLO - Italy

  9     Tomas DE MARCHI - Italy

  10    Cristian GUATTA - Italy

  11    Daniele VALLENARI - Italy

  12    Luigi QUARTICELLI - Italy

  13    Salvatore PIERACCINI - Italy

  14    Daniele SIRCANA - Italy

  15    Roberto ZAGANELLI - Italy

  16    Sergiu CATARIG - Italy

  17    Michele PIERINI - Italy

  18    Antonio MURESU - Italy

  19    Anis GATTOUSSI - Italy

  20    Hassen GATTOUSSI - Italy

  21    Enrico CATANZANO - Italy

 

Masters 75 kg

  1     Drazen KOGL - Croatia

  2     Luca CASAGRANDE - Italy

  3     Franco CAPRA - Italy

  4     Giovanni ACCARDO - Italy

 

Masters 80 kg

  1     Ermanno MARANGON - Italy

  2     Attilio GHEZZI - Italy

  3     Roberto SIGNORINI - Italy

  4     Simone CARNIERI - Italy

 

Masters 90 kg

  1     Massimo CESARI - Italy

  2     Flavio SABADOTTO - Italy

 

Masters +90 kg

  1     Stefano FIORI - Italy

  2     Fortunato TAMASELLI - Italy

  3     Anis GATTOUSSI - Italy

  4     Massimo DE ROSSI - Italy

  5     Gaetano LAMANNA - Italy

 

Amateurs 65 kg

  1     Louis CAMPLI - Italy

  2     Tudor DANILA - Italy

  3     Paolo CUTRUPI - Italy

 

Amateurs 70 kg

  1     Mirko PIEROTTI - Italy

  2     Sonny CORONA - Italy

  3     Nazareno AGASI - Italy

  4     Claudio SCIUTO - Italy

  5     Walter RENDA - Italy

  6     Dario SAMMARTINO - Italy

  7     Luca MICHELANGELETTI - Italy

  8     Federico FRANCHI - Italy

  9     Gerlando RAGUCCIA - Italy

 

Amateurs 75 kg

  1     Oleksandr MELNYKOVYCH - Ukraine

  2     Matteo LIBONATI - Italy

  3     Luca SORRENTI - Italy

  4     Andrea CALLIONI - Italy

  5     Andrea PIARDI - Italy

  6     Niro GUALTERI - Italy

  7     Francesco MARRONE - Italy

  8     Vadym MALYSH - Italy

  9     Jonathan GUIDELLI - Italy

  10    Paolo DI LORITO - Italy

  11    Mykhaylo PALAMAR - Italy

  12    Roberto ZAGARI - Italy

  13    Denis TUSHA - Italy

 

Amateurs 80 kg

  1     Marco FIORAVANTI - Italy

  2     Mirko RAMACCI - Italy

  3     Silvio TUCCI - Italy

  4     Thomas MALUCCELLI - Italy

  5     Alin CATARGIU - Italy

  6     Emilio SCHIAVO - Italy

  7     Alessio FIORUCCI - Italy

  8     Lorenzo MICHELINI - Italy

  9     Alberto FUSATI - Italy

 

Amateurs 85 kg

  1     Riccardo PACIONI - Italy

  2     Pasquale CESARANO - Italy

  3     Alessio LUNGARELLA - Italy

  4     Fallai CHRISTIANO - Italy

  5     Flavio AGOSTINO - Italy

  6     Luca CERLINI - Italy

  7     Viron GJINI - Italy

  8     Luca POMPEO - Italy

 

 Amateurs 95 kg

 

  1     Mirko CENTANNI - Italy

  2     Giuliano CASISOLE - Italy

  3     Riccardo SERLINI - Italy

  4     Gianlorenzo TRABUCCO - Italy

  5     Carmine BARBUSCIO - Italy

  6     Alket SHALA - Italy

  7     Davide PREGNOLATO - Italy

  8     Lorenzo FASOLI - Italy

  9     Neri BRUNACCI - Italy

 

Amateurs +95 kg

  1     Stefano MALGARETTI - Italy

  2     Witold KRZYZEK - Italy

  3     Michael CIOTTI - Italy

  4     Paolo RIVOLA - Italy

  5     Andrea FONTANELLI - Italy

  6     Simone CACCIANI - Italy

  7     Antonio FERRARO - Italy

  8     Andrea MARCHIORI - Italy

  9     Hassen GATTOUSSI - Italy

 

Event Scoring Director: Florin LAZAR

Event Secretary: Mircea SIMIONESCU-SIMICEL

 

 

RIGHT HAND 16.11.2014

LIVE STREAMING
ITALIAN INTERNATIONAL ARMWRESTLING CHAMPIONSHIP
RICCIONE - ITALY

https://www.youtube.com/watch?v=qG7eVHlsOQ4

 

 

OFFICIAL RESULTS LEFT HAND

ITALIAN INTERNATIONAL CHAMPIONSHIP

RICCIONE - 14-16.11.2014

 

Juniors 60 kg

  1     Joele QUIRINI - Italy

 

Juniors 65 kg

  1     Joele QUIRINI - Italy

  2     Paolo CUTRUPI - Italy

 

Youth 65 kg

  1     Sonni SUFFER - Italy

  2     Pasquale CILIONE - Italy

 

Juniors +65 kg

  1     Marko KOGL - Croatia

  2     Michael CIOTTI - Italy

 

Youth +70 kg

  1     Detelin YONCHEV - Bulgaria

  2     Alessandro OSNATO - Italy

  3     Domenico FALCONE - Italy

 

Senior Women 55 kg

  1     Paola BOSCARATO - Italy

  2     Lorena PIZZIGHELLO - Italy

  3     Alessia PIETROPOLI - Italy

 

Senior Women 60 kg

  1     Nikita LUCATO - Italy

 

Senior Men 60 kg

  1     Stefan MOSER - Austria

 

Senior Women 65 kg

  1     Nikita LUCATO - Italy

  2     Sofia PERRONE - Italy

 

Senior Men 65 kg

  1     Maurizio NOVELLI - Italy

  2     Franco CASTRESE - Italy

  3     Davide AGASI - Italy

  4     Anthony CAVALLO - Italy

  5     Sonni SUFFER - Italy

  6     Stefan MOSER - Austria

 

Senior Men 70 kg

  1     Drazen KOGL - Croatia

  2     Diego MICHELANGELETTI - Italy

  3     Hrant HARUTYUNYAN - Italy

  4     Marco PIAZZOLLA - Italy

  5     Mirko PIEROTTI - Italy

  6     Marco MAZZUCCHI - Italy

 

Senior Men 75 kg

  1     Silviu GHEORGHITA - Italy

  2     Stefan LENGFELDNER - Austria

  3     Valentino CARRARA - Italy

  4     Andrea FONSO - Italy

  5     Matteo LIBONATI - Italy

  6     Michele TUCCI - Italy

  7     Samuele D'ALBERTO - Italy

  8     Alex GHEDINI - Italy

 

Senior Men 80 kg

  1     Emanuele PAVANELLO - Italy

  2     Detelin YONCHEV - Bulgaria

  3     Luca ZANCHI - Italy

  4     Christian EITER - Austria

  5     Ermanno MARANGON - Italy

  6     Yan SABADOTTO - Italy

  7     Mirko RAMACCI - Italy

  8     Silvio TUCCI - Italy

 

Senior Men 85 kg

  1     Ermes GASPARINI - Italy

  2     Daniel RUSU - Italy

  3     Dimitri MARTIGNAGO - Italy

  4     Burusic JOSIP - Croatia

  5     Marko KOGL - Croatia

  6     Daniele CORDONE - Italy

  7     Alessio LUNGARELLA - Italy

  8     Manuel FLUR - Austria

 

Senior Men 90 kg

  1     Peter KOVACS - Hungary

  2     Marco FINOTTO - Italy

  3     Luigi PACIELLO - Italy

 

Senior Men 95 kg

  1     Viktorio SOVIC - Croatia

 

Senior Men 100 kg

  1     Cristian GUATTA - Italy

  2     Viktorio SOVIC - Croatia

  3     Luca BASILE - Italy

  4     Josip BREGOVIC - Croatia

  5     Ivo KRIZAN - Croatia

  6     Angelo VARCHETTA - Italy

  7     Michele POMELI - Italy

 

Senior Men 110 kg

  1     Frank LAMPARELLI - Italy

  2     Julien CECERE - Switzerland

  3     Federico BERTOLDI - Italy

 

Senior Women +65 kg

  1     Caroline THOMMEN - Switzerland

  2     Layla LAMPARELLI - Italy

 

Senior Men +110 kg

  1     Manuel BATTAGLIA - Italy

  2     Daniele VALLENARI - Italy

  3     Hans FUCHS - Austria

  4     Tomas DE MARCHI - Italy

 

Masters 75 kg

  1     Drazen KOGL - Croatia

  2     Franco CAPRA - Italy

 

Masters 80 kg

  1     Ermanno MARANGON - Italy

 

Masters +90 kg

  1     Stefano FIORI - Italy

  2     Frenzis GASTALDELLO - Italy

  3     Alberto FABRIS - Italy

  4     Raffaele MARINO - Italy

 

Senior Women Open

  1     Caroline THOMMEN - Switzerland

  2     Layla LAMPARELLI - Italy

  3     Paola BOSCARATO - Italy

  4     Lorena PIZZIGHELLO - Italy

  5     Nikita LUCATO - Italy

  6     Sofia PERRONE - Italy

 

Senior Men Open

  1     Ermes GASPARINI - Italy

  2     Manuel BATTAGLIA - Italy

  3     Peter KOVACS - Hungary

  4     Frank LAMPARELLI - Italy

  5     Viktorio SOVIC - Croatia

  6     Cristian GUATTA - Italy

  7     Marco FINOTTO - Italy

  8     Emanuele PAVANELLO - Italy

  9     Drazen KOGL - Croatia

  10    Franco CASTRESE - Italy

  11    Daniel RUSU - Italy

  12    Julien CECERE - Switzerland

  13    Daniele VALLENARI - Italy

  14    Maurizio NOVELLI - Italy

  15    Silviu GHEORGHITA - Italy

  16    Detelin YONCHEV - Bulgaria

  17    Diego MICHELANGELETTI - Italy

 

Amateurs 65 kg

 

  1     Ivano RIGHETTI - Italy

 

Amateurs 70 kg

  1     Mirko PIEROTTI - Italy

  2     Luca MICHELANGELETTI - Italy

  3     Francesco COSTABILE - Italy

 

Amateurs 75 kg

  1     Matteo ROBASTO - Italy

  2     Jonathan GUIDELLI - Italy

  3     Roberto ZAGARI - Italy

  4     Vadym MALYSH - Italy

  5     Niro GUALTERI - Italy

 

Amateurs 80 kg

  1     Marco FIORAVANTI - Italy

  2     Matteo ACQUA - Italy

  3     Silvio TUCCI - Italy

  4     Riccardo RONTINI - Italy

  5     Alessio FIORUCCI - Italy

  6     Emilio SCHIAVO - Italy

  7     Mirko RAMACCI - Italy

  8     Emmanuele CIPOLLONE - Italy

 

Amateurs 85 kg

  1     Pasquale CESARANO - Italy

  2     Emanuele MANCO - Italy

 

Amateurs 95 kg

  1     Mirko CENTANNI - Italy

  2     Roman KARPINSKI - Italy

 

Amateurs +95 kg

  1     Andrea FONTANELLI - Italy

  2     Antonio FERRARO - Italy

  3     Simone CACCIANI - Italy

  4     Vincenzo SORENTINO - Italy

  5     Witold KRZYZEK - Italy

  6     Raffaele MARINO - Italy

  7     Michael CIOTTI - Italy

 

Event Scoring Director: Florin Lazar

Event Secretary: Mircea SIMIONESCU-Simicel

 

 

LIVE STREAMING
ITALIAN INTERNATIONAL ARMWRESTLING CHAMPIONSHIP
RICCIONE - ITALY

https://www.youtube.com/watch?v=Q__5p2OX_WI

JUDGEMENT DAY 2014 OFFICIAL RESULTS

            2014 Judgement Day

            RightSenior -65 kg

            1           Milan FABER - Slovakia

            2           Jan DRINOVSKY - Slovakia

            3           Stanislav SEVCIK - Slovakia

            4           Peter ZOVANYI - Hungary

            5           Miklos BUDAI - Hungary

            6           Jozsef LAKI - Hungary

            7           Juraj JASCEG - Slovakia

            8           Zsolt GURMAI - Hungary

            9           Csaba KOLLAR - Hungary

            10         Imre CSIBA - Hungary

            Left    Senior -65 kg

            1           Juraj JASCEG - Slovakia

            2           Jan DRINOVSKY - Slovakia

            3           Milan FABER - Slovakia

            4           Peter ZOVANYI - Hungary

            5           Imre CSIBA - Hungary

            6           Miklos BUDAI - Hungary

            7           Stanislav SEVCIK - Slovakia

            8           Zsolt GURMAI - Hungary

            9           Jozsef LAKI - Hungary

            Left    Senior -75 kg

            1           Alexander BARZSO - Hungary

            2           Hadji IBRAHIOR - France

            3           Drazen KOGL - Croatia

            4           Robert BOACA  - Hungary

            5           Alex NAGY - Hungary

            6           Ivan GREGORICKA - Slovakia

            7           Laszlo KOLAROVICS - Hungary

            8           Csaba ORSOS - Hungary

            9           Mihaly BENE - Hungary

            10         Laszlo CZACHESZ - Hungary

            11         Tamas ORBAN - Hungary

            12         Roman DOSOUDIL - Czech Republic

            13         Roland KOVACS - Hungary

            14         Leo RACIC - Croatia

            15         Marton KOLOZSI - Hungary

            16         Tibor SZUCS - Hungary

            17         Janos ANDRI  - Hungary

            18         Lucian TUDOR - Romania

            Left    Senior -85 kg

            1           Peter HERVAY - Slovakia

            2           David SOMOGYI - Hungary

            3           Dursun ONDER - Turkey

            4           Radovan CONTOFALSKY - Slovakia

            5           Antic BOJAN - Serbia

            6           Igor VRABEL - Slovakia

            7           Zsolt FABIAN - Hungary

            8           Tibor MOLNAR - Hungary

            9           Engelbert STAUDACHER - Austria

            10         Tibor SZALOK - Hungary

            11         Ferenc JAMBRIK - Hungary

            12         Edmond HALASZ - Hungary

 

            13         Albert NEMETH - Hungary

            14         Balazs GYURIKA - Hungary

            15         Nicolas HEMELS - Belgium

            16         Gergely FALUDI - Hungary

            17         Richard NAGY - Hungary

            Left    Senior -95 kg

            1           Aleksandr ANFILOFEV - Russia

            2           Krisztian LUKACS - Hungary

            3           Richard PAPAY - Slovakia

            4           Ivan VESELIC - Serbia

            5           Stefan CERNAK - Slovakia

            6           Drago BENCAK - Croatia

            7           Vojkan STOJADINOVIC - Serbia

            8           Adam BAUMAN - Hungary

            9           Gustav MIO - Slovakia

            10         Herick DEROBERT - France

            11         Zoltan JUHASZ - Hungary

            12         Istvan FRUM - Hungary

            13         Huseyin ONDER - Turkey

            Left    Senior -105 kg

            1           Robert BOGDAN - Hungary

            2           Gabor FARKAS - Hungary

            3           Zsolt LACZE - Hungary

            4           Nandor ZOBOKI - Hungary

            5           Viktor DUDAS - Hungary

            6           Tibor OROSZ - Hungary

            7           Jiri POHUNEK - Czech Republic

            Left    Senior +105 kg

            1           Martin VODAK - Czech Republic

            2           Ivan GLIDZIC - Serbia

            3           Attila DOBROS - Hungary

            4           Zoran LATINOVIC - Serbia

            5           Dejan JERKOV - Serbia

            6           Attila MIKSZ - Hungary

            7           Josef ROZBORA - Slovakia

            8           Dusan TESARIK - Czech Republic

            9           Tomas DE MARCHI - Italy

            10         Jozsef BAKSA - Hungary

            11         Istvan MACZ - Hungary

            12         Juraj SZORAD - Slovakia

            13         Tamas LAKATOS - Hungary

            14         Jozsef KESSTYUS - Hungary

            15         Stefan TURJAN - Slovakia

            16         Szabolcs NAGY - Hungary

            Left    Senior Women -55 kg

            ?           Marina SCETARIC - Croatia

            Left    Senior Women 65 kg

            1           Caroline THOMMEN - Switzerland

            2           Henrietta BARZSO - Hungary

            3           Erika KETOLA - Finland

            4           Judita OLESOVA - Slovakia

            5           Lenka CEKANOVA - Slovakia

            6           Katarina SURANYIOVA - Slovakia

            7           Andrea FAZEKAS - Hungary

 

            8           Tunde NEMETH - Hungary

            9           Blazenka TROBIC - Croatia

            Left    Senior Women +65 kg

            1           Brigitta IVANFI - Hungary

            2           Emiliya STOYANOVA - Bulgaria

            3           Bernadett FEKETE - Hungary

            4           Nora TULKOVICS - Hungary

            RightSenior Women 65 kg

            1           Caroline THOMMEN - Switzerland

            2           Henrietta BARZSO - Hungary

            3           Blazenka TROBIC - Croatia

            4           Radka SRAMKOVA - Czech Republic

            5           Marina SCETARIC - Croatia

            6           Erika KETOLA - Finland

            7           Lenka CEKANOVA - Slovakia

            8           Tunde NEMETH - Hungary

            9           Judita OLESOVA - Slovakia

            10         Katarina SURANYIOVA - Slovakia

            11         Isabelle SELLES - France

            12         Andrea FAZEKAS - Hungary

            RightSenior Women +65 kg

            1           Brigitta IVANFI - Hungary

            2           Bernadett FEKETE - Hungary

            3           Emiliya STOYANOVA - Bulgaria

            4           Nora TULKOVICS - Hungary

            Left    Junior Women -60 kg

            1           Henrietta BARZSO - Hungary

            2           Andrea KUSNIERIKOVA - Slovakia

            3           Klaudia LISKOVA - Slovakia

            4           Klaudia RAB - Hungary

            RightJunior Women -60 kg

            1           Andrea KUSNIERIKOVA - Slovakia

            2           Henrietta BARZSO - Hungary

            3           Klaudia LISKOVA - Slovakia

            4           Klaudia RAB - Hungary

            Left    Junior Women +60 kg

            ?           Nora TULKOVICS - Hungary

            RightJunior Women +60 kg

            ?           Nora TULKOVICS - Hungary

            RightSenior -75 kg

            1           Alexander BARZSO - Hungary

            2           Hadji IBRAHIOR - France

            3           Drazen KOGL - Croatia

            4           Ivan GREGORICKA - Slovakia

            5           Laszlo KOLAROVICS - Hungary

            6           Mihaly BENE - Hungary

            7           Christoph KARGL - Austria

            8           Norbert NEMEDI - Hungary

 

            9           Massimiliano TORTORICI - Italy

            10         Leo RACIC - Croatia

            11         Roman DOSOUDIL - Czech Republic

            12         Csaba ORSOS - Hungary

            13         Marton KOLOZSI - Hungary

            14         Tibor SZUCS - Hungary

            15         Tamas ORBAN - Hungary

            16         Janos ANDRI  - Hungary

            17         Alex NAGY - Hungary

            18         Roland KOVACS - Hungary

            19         Robert BOACA  - Hungary

            RightSenior -85 kg

            1           Dursun ONDER - Turkey

            2           Pavol GETTLEV - Slovakia

            3           David SOMOGYI - Hungary

            4           Antic BOJAN - Serbia

            5           Zsolt SZILAGYI - Hungary

            6           Radovan CONTOFALSKY - Slovakia

            7           Engelbert STAUDACHER - Austria

            8           Marcelo RUSOVAN - Serbia

            9           Edmond HALASZ - Hungary

            10         Igor VRABEL - Slovakia

            11         Richard NAGY - Hungary

            12         Dragan STOJCEVSKI - Macedonia

            13         Gergely FALUDI - Hungary

            14         Balazs MERGL - Hungary

            15         Tibor SZALOK - Hungary

            16         Albert NEMETH - Hungary

            17         Nicolas HEMELS - Belgium

            18         Zsolt FABIAN - Hungary

            19         Balazs GYURIKA - Hungary

            20         Ferenc JAMBRIK - Hungary

            21         Peter PROKSEJ - Slovakia

            RightSenior -95 kg

            1           Jan GERMANUS - Slovakia

            2           Ivan VESELIC - Serbia

            3           Krisztian LUKACS - Hungary

            4           Stefan CERNAK - Slovakia

            5           Peter KOVACS - Hungary

            6           Huseyin ONDER - Turkey

            7           Aleksandr ANFILOFEV - Russia

            8           Mickael GATTONI - France

            9           Vojkan STOJADINOVIC - Serbia

            10         Herick DEROBERT - France

            11         Richard PAPAY - Slovakia

            12         Istvan FRUM - Hungary

            13         Adam BAUMAN - Hungary

            14         Zoltan JUHASZ - Hungary

            15         Drago BENCAK - Croatia

            16         Gustav MIO - Slovakia

            RightSenior -105 kg

            1           Robert BOGDAN - Hungary

            2           Zdenko HORECNY - Slovakia

            3           Levente DANIEL  - Hungary

            4           Mickaeldoux GATTONI - France

            5           Zsolt LACZE - Hungary

            6           Anssi AINALI - Finland

 

            7           Nandor ZOBOKI - Hungary

            8           Gabor FARKAS - Hungary

            9           Viktor DUDAS - Hungary

            10         Tibor OROSZ - Hungary

            11         Jiri POHUNEK - Czech Republic

            12         Halit ONDER - Turkey

            RightSenior +105 kg

            1           Josef ROZBORA - Slovakia

            2           Attila DOBROS - Hungary

            3           Zoran LATINOVIC - Serbia

            4           Martin VODAK - Czech Republic

            5           Tomas DE MARCHI - Italy

            6           Istvan MACZ - Hungary

            7           Jozsef KESSTYUS - Hungary

            8           Ivan GLIDZIC - Serbia

            9           Juraj SZORAD - Slovakia

            10         Dusan TESARIK - Czech Republic

            11         Szabolcs NAGY - Hungary

            12         Gyorgy SZASZ - Hungary

            13         Stefan TURJAN - Slovakia

            14         Tamas LAKATOS - Hungary

            15         Attila MIKSZ - Hungary

            RightMaster +90 kg

            1           Attila DOBROS - Hungary

            2           Istvan MACZ - Hungary

            3           Jean NAEGEL - France

            4           Peter BACHRATY - Slovakia

            5           Anssi AINALI - Finland

            6           Robert BOGDAN - Hungary

            7           Imre MORVA - Hungary

            Left    Master +90 kg

            1           Attila DOBROS - Hungary

            2           Istvan MACZ - Hungary

            3           Jaroslav VANA - Slovakia

            4           Robert BOGDAN - Hungary

            5           Attica JAMBOR - Hungary

            6           Imre MORVA - Hungary

            7           Alberto FABRIS - Italy

            Left    Master 75 kg

            1           Drazen KOGL - Croatia

            2           Zsolt GURMAI - Hungary

            3           Claudio RIZZA - Italy

            4           Istvan BARZSO - Hungary

            Left    Master 90 kg

            1           Laszlo KELEMEN - Hungary

            2           Zoltan ROJKO - Hungary

            3           Gregory COLOM - France

            4           Attila BORBELY - Hungary

            RightMaster 75 kg

            1           Drazen KOGL - Croatia

            2           Claudio RIZZA - Italy

            3           Csaba KOLLAR - Hungary

 

            4           Lucian TUDOR - Romania

            5           Zsolt GURMAI - Hungary

            6           Istvan BARZSO - Hungary

            RightMaster 90 kg

            1           Laszlo KELEMEN - Hungary

            2           Marcelo RUSOVAN - Serbia

            3           Zoltan ROJKO - Hungary

            4           Gregory COLOM - France

            5           Attila BORBELY - Hungary

            Left    Junior -75 kg

            1           Alin TUDOR - Romania

            2           Rastislav KOSTOV - Slovakia

            3           Dominik VIDA - Slovakia

            4           Jovan TEPIC - Serbia

            5           Erik ORBAN - Hungary

            6           Erik HAVRILA - Slovakia

            7           Gabor EHMANN - Hungary

            8           Roland TAMASKA - Hungary

            9           Laszlo CZAKO - Hungary

            Left    Junior +75 kg

            1           Vaclav VACULOVIC - Czech Republic

            2           Marko KOGL - Croatia

            3           Christian OLAH - Slovakia

            4           Edmond HALASZ - Hungary

            5           Doru STROE - Romania

            6           Tamas ISTENES - Hungary

            7           Tadeas MAGULA - Slovakia

            8           Filip HRITZ - Slovakia

            9           Mojmir GOLENOVSKY - Slovakia

            10         Milos TRIVUNOVIC - Serbia

            11         Kristoff VOROS - Hungary

            12         Levente NEMETH - Hungary

            13         Robert KRIZAN - Slovakia

            14         Erno GLIVA - Hungary

            RightJunior -75 kg

            1           Erik ORBAN - Hungary

            2           Jovan TEPIC - Serbia

            3           Dominik VIDA - Slovakia

            4           Rastislav KOSTOV - Slovakia

            5           Alin TUDOR - Romania

            6           Gabor EHMANN - Hungary

            7           Erik HAVRILA - Slovakia

            8           Laszlo CZAKO - Hungary

            9           Roland TAMASKA - Hungary

            RightJunior 85 kg

            1           Filip HRITZ - Slovakia

            2           Tadeas MAGULA - Slovakia

            3           Edmond HALASZ - Hungary

            4           Robert KRIZAN - Slovakia

            RightJunior +85 kg

            1           Vaclav VACULOVIC - Czech Republic

            2           Marko KOGL - Croatia

 

            3           Christian OLAH - Slovakia

            4           Laszlo HORVATH  - Hungary

            5           Levente NEMETH - Hungary

            6           Milos TRIVUNOVIC - Serbia

            7           Erno GLIVA - Hungary

            8           Mojmir GOLENOVSKY - Slovakia

            9           Doru STROE - Romania

            10         Kristoff VOROS - Hungary

            Left    Disabled -75 kg

            1           Tibor SZUCS - Hungary

            2           Jozsef FENYVESI - Hungary

            3           Viktor KIS - Hungary

            4           Krisztian VARHEGY - Hungary

            Left    Disabled 90 kg

            1           Zoltan ROJKO - Hungary

            2           Gregory COLOM - France

            3           Janos MOHACSI - Hungary

            4           Janos NAGY - Hungary

            Left    Disabled +90 kg

            1           Imre HERNYAK - Hungary

            2           Metin DIKMEOSMAN - Bulgaria

            3           Kamil SLOTA - Slovakia

            4           Zsolt TEMESVARI - Hungary

            RightDisabled -75 kg

            1           Tibor SZUCS - Hungary

            2           Tihomir TRIFONOV - Bulgaria

            3           Viktor KIS - Hungary

            4           Krisztian VARHEGY - Hungary

            5           Alpay IBRIAM - Bulgaria

            RightDisabled 90 kg

            1           Gregory COLOM - France

            2           Zoltan ROJKO - Hungary

            3           Zahari STOYANOV - Bulgaria

            4           Janos NAGY - Hungary

            5           Janos MOHACSI - Hungary

            RightDisabled +90 kg

            1           Peter BACHRATY - Slovakia

            2           Imre HERNYAK - Hungary

            3           Metin DIKMEOSMAN - Bulgaria

Event Scoring Director: Florin LAZAR

Event Secretary: Mircea SIMIONESCU-SIMICEL

Event Scoring Assistant: Ana-Maria LAZAR