EuroArm2015 Day1 Starting

Junior18 Girls 45 kg Left Hand

  12429 | ZUMRUT SANLI - Turkey

  24823 | GULYSHAT DULKARNAEVA - Russia

  38120 | ANASTASIIA NESTERENKO - Ukraine

  48240 | ANASTASIIA POBOYKOVA - Russia

  59706 | FADIME URKUT - Turkey

Junior18 Girls 50 kg Left Hand

  14286 | EKATERINA MOLCHANOVA - Russia

  25747 | BURCU KORKMAZ - Turkey

  36351 | GULISTAN KORKMAZ - Turkey

  47935 | OKSANA HAIEVSKA - Ukraine

  58387 | KSENIIA BATALOVA - Russia

Junior18 Girls 55 kg Left Hand

  13212 | UMRAH KESER - Turkey

  26105 | PAULINA PRUCHNIEWSKA - Poland

  37518 | EVGENIIA ZAYTSEVA - Russia

  47533 | ALANA KOZAEVA - Russia

  57808 | HANNA SKYE - Sweden

  68839 | KRISTINA MAGUSINOVA - Slovakia

  79016 | YOANA DIMITROVA - Bulgaria

  89094 | SEBAHAT ELITOK - Turkey

Junior18 Girls 60 kg Left Hand

  11034 | SVETLANA HOROSHUN - Russia

  22135 | SULE OZBEK - Turkey

  32469 | MILANA BAEVA - Russia

  42707 | SUKRAN SALTI - Turkey

  55828 | MIHAELA KOGL - Croatia

  65875 | KLAUDIA LISKOVA - Slovakia

  75949 | ELIN JANEHEIM - Sweden

  87997 | VIKTORIYA ROZHKO - Ukraine

  98857 | YANINA NAZARKO - Ukraine

109806 | MIRUNA NOVITSCHI - Romania

Junior18 Girls 65 kg Left Hand

  12413 | NADEZHDA IRTUGANOVA - Russia

  24503 | ANASTASIIA KARPOVA - Russia

  34991 | CEMILE BIRLIK - Turkey

  46448 | NATALYA OBERTYUK - Ukraine

  57003 | SVETLA STOYANOVA - Bulgaria

  69229 | YETER BAG - Turkey

  79721 | TEODORA MIHAYLOVA - Bulgaria

Junior18 Girls 70 kg Left Hand

  11617 | GALINA KHANIKAEVA - Russia

  28129 | RUSLANA KULYK - Ukraine

  38404 | ANNA GAVRILOVA - Russia

  48636 | SENA MAVZER - Turkey

  59694 | SULTAN SIVRIHISARLI - Turkey

Junior18 Girls +70 kg Left Hand

  12571 | ALENA ANDERS - Russia

  23281 | IRMAK OZER - Turkey

  33924 | YULIIA KALASHNIKOVA - Ukraine

  44417 | ANASTASIIA ROMANOVA - Russia

  59012 | AYSU DAMAR - Turkey

Junior21 Women 50 kg Left Hand

  11634 | NIKA ZARYNSKAYA - Belarus

  21735 | ANASTASIIA GONCHARENKO - Ukraine

  33767 | KRISTINA TIHONOVA - Russia

  44748 | NADEZHDA KOROLEVA - Russia

  56200 | VALERYIA TSYKONOVA - Belarus

Junior21 Women 55 kg Left Hand

  13758 | DIMITRINA DIMITROVA - Bulgaria

  23822 | ZALINA MOURAOVA - Russia

  33937 | NATALIA KWIATKOWSKA - Poland

  45022 | MILYAUSHA GIMRANOVA - Russia

  57117 | GULHAN BILGIC - Turkey

  69291 | SEVIM GUNACTI - Turkey

Junior21 Women 60 kg Left Hand

  11578 | HENRIETTA BARZSO - Hungary

  23306 | EKATERINA GRIDCHINA - Russia

  33593 | ZARINA NURIDINOVA - Russia

  46171 | EBRU BOZKURT - Turkey

  57653 | ANDREA KUSNIERIKOVA - Slovakia

  69952 | ZAHIDE TEMUROGLU - Turkey

Junior21 Women 65 kg Left Hand

  11072 | KSENIIA BEZUHLA - Ukraine

  21580 | ZARINA TAYMAZOVA - Russia

  33010 | TATSIANA ROMANIUK - Belarus

  43434 | BEYZANUR AVCI - Turkey

  54266 | SEYMA AKSOY - Turkey

  64994 | SVETLANA SEMENOVA - Russia

  75321 | VIKTORIYA GEORGIEVA - Bulgaria

Junior21 Women 70 kg Left Hand

  13086 | TATIANA SHEINA - Russia

  25446 | LINA DEMENKO - Ukraine

  36212 | TOVE NORELIUS - Sweden

  47873 | REBEKA MARTINKOVICOVA - Slovakia

  58662 | HANNA PISKUNOVA - Belarus

Junior21 Women +70 kg Left Hand

  11284 | MUMINE YILMAZ - Turkey

  23121 | VIKTORIIA VORONINA - Russia

  33383 | MADINA KAIROVA - Russia

  45885 | RUSLANA PYLYPENKO - Ukraine

  56026 | ANASTASIIA SHCHOLOKOVA - Ukraine

  66880 | NURBANU KARAYEL - Turkey

  77148 | GURO BJOERKE - Norway

Junior18 Boys 50 kg Left Hand

  13518 | ANTON DOBREV - Bulgaria

  23891 | ANDREI ERSHOV - Russia

  35445 | DANIL KUNAKBAEV - Russia

  48127 | MEHMET DONMEZ - Turkey

  59524 | ANAR MUSTAFAYEV - Azerbaijan

Junior18 Boys 55 kg Left Hand

  11046 | KRISTIYAN KITOV - Bulgaria

  23552 | CLAUDIU DIACONESCU - Romania

  35480 | LEVANI DAVITASHVILI - Georgia

  45599 | VLADISLAV PERGUSHEV - Russia

  55768 | CRISTIAN COSTACHE - Romania

  66410 | MUSSA BAYRAMKULOV - Russia

  77176 | PATRIK POZEHNAJ - Slovakia

  88970 | AHMET BERKAY KURT - Turkey

Junior18 Boys 60 kg Left Hand

  11106 | NEMAT VAKILOV - Azerbaijan

  23130 | EMIL ASENOV - Bulgaria

  35438 | DARIUS IAKABOS - Romania

  46595 | VUGAR SEIDOV - Russia

  56909 | BOHDAN KRAVETS - Ukraine

  67048 | AZAMAT SKODTAEV - Russia

  77468 | VADYM HALYAVA - Ukraine

  88258 | IYLA DYDYSHKO - Belarus

  98442 | REVAZI TEVDORADZE - Georgia

109956 | IVAYLO ATANASOV - Bulgaria

Junior18 Boys 65 kg Left Hand

  11068 | MUHAMMET UZUL - Turkey

  22092 | PAVEL BAGASHKI - Bulgaria

  33616 | MARTIN LAZAROV - Bulgaria

  46279 | TORSTEIN GRAVDAL - Norway

  56449 | DAVIT HROYAN - Russia

  67499 | VITALIJUS MARKUNAS - Lithuania

  77677 | JONATHAN TANDERYD - Sweden

  87972 | ADAM ADAMOV - Slovakia

  98156 | VAGAN TER-BALYAN - Russia

108704 | IRAKLI ZIRAKASHVILI - Georgia

119021 | GOCHA SITCHINAVA - Georgia

Junior18 Boys 70 kg Left Hand

  12080 | OMER YONDEM - Turkey

  24025 | ALIAKSANDR RABIKAU - Belarus

  34578 | CRISTI MIGIT - Romania

  47181 | NEDALIN HRISTOV - Bulgaria

  57221 | BOHDAN RIZNYCHENKO - Ukraine

  68135 | MYKOLA POTIICHUK - Ukraine

  78239 | MERALI BROLIANI - Georgia

  88293 | ALIN TUDOR - Romania

  98784 | GOR BARSEGHYAN - Armenia

109261 | SERGEI ZAKOLIUKIN - Russia

119445 | DOMINIK VIDA - Slovakia

129678 | NIKA BRAGVADZE - Georgia

139683 | VEDAT GULER - Turkey

Junior18 Boys 75 kg Left Hand

  11140 | DANIEL BURYS - Poland

  21620 | SASHO ANDREEV - Bulgaria

  31927 | BERKAN KARAKASOGLU - Turkey

  42181 | TORNIKE GIGAURI - Georgia

  53463 | BETKILI ONIANI - Georgia

  63951 | YUSUF CAKMAK - Turkey

  75133 | MAREK EMERICI - Slovakia

  85533 | DIMITAR KARALIYSKI - Bulgaria

  96366 | Constantin BARLADEAN - Moldova

108452 | ANTONIO KOLAK - Croatia

Junior18 Boys 80 kg Left Hand

  12005 | MUHAMMED GUMUSOGLU - Turkey

  22468 | EYUP DENIZ - Turkey

  32661 | IVAN IVANOV - Bulgaria

  42955 | OLEKSANDR KULISHOV - Ukraine

  53077 | MARTIN GALABOV - Bulgaria

  63782 | ARTEM SEREDA - Ukraine

  75474 | DAVIT TEDORADZE - Georgia

  85889 | VAKHTANG LABADZE - Georgia

  98024 | TAMERLAN SANAKOEV - Russia

108070 | ALEXANDER JONSSON - Sweden

118174 | GURBAN ISMAYILOV - Azerbaijan

128209 | MARKO KOGL - Croatia

139514 | IVAN SOSEV - Moldova

Junior18 Boys +80 kg Left Hand

  12471 | DAMIR SHARAFUTDINOV - Russia

  24342 | NIKO BAJALADZE - Georgia

  34825 | BOJIDAR DZHUPANOV - Bulgaria

  44984 | ALI DEMIRER - Turkey

  55198 | YORDAN HINOV - Bulgaria

  65672 | SOSLAN GASSIEV - Russia

  77704 | OLEH DANILOV - Ukraine

  89513 | LASZLO HORVATH - Hungary

Junior21 Men 55 kg Left Hand

  13154 | GIORGI JASHIASHVILI - Georgia

  23508 | VLADIMIR ZAIKONNIKOV - Russia

  35136 | BAKHTIYAR IBRAHIMLI - Azerbaijan

  45289 | HASAN TETIK - Turkey

  55716 | MITKO STAYKOV - Bulgaria

  66364 | KRASIMIR GEORGIEV - Bulgaria

  76693 | DANIL FAYZULLIN - Russia

  87522 | OLEKSII MYKYTIUK - Ukraine

Junior21 Men 60 kg Left Hand

  11698 | CELAL OKTAY - Turkey

  24148 | ALEKSI ZAVRASHVILI - Georgia

  34736 | AHMAT KARAKOTOV - Russia

  46263 | JAKUB KOMENDA - Slovakia

  56958 | IMEDA TCHINTCHARAULI - Georgia

  69994 | ILIA RIABKOV - Russia

Junior21 Men 65 kg Left Hand

  11972 | NIKOLAY TODOROV - Bulgaria

  23456 | STANISLAV SEVCIK - Slovakia

  33760 | GISMAT VAKILOV - Azerbaijan

  45131 | YURII YUNCHYK - Ukraine

  56252 | ARSEN KORAEV - Russia

  67926 | JONI ZVIADAURI - Georgia

  78234 | RASUL URUSOV - Russia

  89005 | GURAMI ABULASHVILI - Georgia

  99778 | VLADYSLAV SHYNKARUK - Ukraine

Junior21 Men 70 kg Left Hand

  12674 | ROMAN MAKARENKO - Ukraine

  23325 | HRISTO VATOV - Bulgaria

  33753 | TABRIZ SAFAROV - Azerbaijan

  43848 | GEORGI GEORGIEV - Bulgaria

  54015 | LEVANI UDZILAURI - Georgia

  64642 | FRANTISEK KOTUL - Slovakia

  74974 | GIA LIPARTELIANI - Georgia

  85214 | DAVID TRUCHLIK - Slovakia

  95731 | IVAN HRYHORCHUK - Ukraine

107446 | MUSTAFA ALTUNCU - Turkey

117546 | ANDERS KOLLE - Norway

129729 | VASILEIOS MANIADAKIS - Greece

139857 | YASIN ATILI - Turkey

149988 | HASAN SLANOV - Russia

Junior21 Men 75 kg Left Hand

  11963 | IVAN KHARKEVYCH - Ukraine

  22255 | BORISLAV BORISOV - Bulgaria

  33178 | HAMZA ZIYPAK - Turkey

  43208 | DANIEL PROCOPCIUC - Moldova

  54482 | ZAURBEK TSHOVREBOV - Russia

  64760 | FILIP HRITZ - Slovakia

  74923 | RASTISLAV KOSTOV - Slovakia

  86063 | EMRAH OKCU - Turkey

  97590 | GHEORGHE LUCUTA - Romania

107991 | MERAB KAKABADZE - Georgia

118424 | VALENTIN GOSPODINOV - Bulgaria

128889 | ZAZA OKROTSVARIDZE - Georgia

138979 | BATRAZ KARAEV - Russia

149580 | LENUR KATAIEV - Ukraine

Junior21 Men 80 kg Left Hand

  11450 | ANDREAS SAFTA - Romania

  21635 | RZABALA AZIZBAYLI - Azerbaijan

  32474 | OGUZHAN KOCAK - Turkey

  42720 | VALERIANI MELADZE - Georgia

  52859 | GANELIN STOYANOV - Bulgaria

  63071 | MATEO STRUPAR - Croatia

  73601 | GEORGII TAUTIEV - Russia

  83677 | ANDRII MOROZ - Ukraine

  97187 | ELCHIN BINATOV - Georgia

107877 | EDMOND HALASZ - Hungary

117998 | EVGENII SHASHKOV - Russia

128013 | MICHAL GIRASEK - Slovakia

138415 | DMYTRO CHALIUK - Ukraine

148511 | VLADISLAV KRASTEV - Bulgaria

158837 | RADOVAN CONTOFALSKY - Slovakia

168998 | OKTAY BALCI - Turkey

Junior21 Men 85 kg Left Hand

  12777 | BORISLAV BACHEV - Bulgaria

  23198 | GIORGI ARUTINOVI - Georgia

  33917 | ALIN HASIUC - Romania

  45026 | VLADISLAV ZHEGUS - Ukraine

  55174 | ANDRIJA SIMIC - Croatia

  67290 | MIHAIL VASILYEV - Russia

  77862 | IHOR OKARA - Ukraine

  88838 | MARAT AYBAZOV - Russia

  99779 | BURHAN DUMLU - Turkey

109926 | HRISTIYAN MARINOV - Bulgaria

Junior21 Men 90 kg Left Hand

  11132 | PAWEL PACUT - Poland

  21789 | ENGIN KAVCAR - Turkey

  32048 | ALAN MAKEEV - Russia

  42138 | GIORGI ONIANI - Georgia

  52665 | OLEKSANDR ILNYTSKYI - Ukraine

  63112 | VAIOS ANTHOULIS - Sweden

  74517 | YORDAN TSONEV - Bulgaria

  85332 | NIKLAS HEDMAN - Sweden

  95581 | LEVANI KHABALAEV - Russia

106999 | MARKUS HERMANSEN - Norway

Junior21 Men +90 kg Left Hand

  11206 | PER CHRISTIAN RUNDHOVDE - Norway

  22128 | RUSLAN DMITRIEV - Russia

  32238 | ONUR ATASOY - Turkey

  42909 | DMYTRO PASTUKH - Ukraine

  53833 | SERGEI SHCHIPANOV - Russia

  63922 | ABDULLAH SARIBAS - Turkey

  75872 | NIKOLAY LYUTSKANOV - Bulgaria

  89643 | STEFAN KOSTIC - Serbia

  99842 | GIORGI SHISHNIASHVILI – Georgia

Master Women 60 kg Left Hand

  11559 | BIRSEL TOKSOZ - Turkey

  22309 | INGRIDA SIDLAUSKIENE - Lithuania

  32493 | ANN JOHANSSON - Sweden

  43976 | JOANNA DAMINSKA - Poland

  54658 | NATALIA LESKOVA - Russia

  65527 | LIBOU PETRALAI - Belarus

  77314 | KYRIAKI GIANNOPOULOU - Greece

  88145 | LADA HADZIEVA - Bulgaria

Master Women 70 kg Left Hand

  11676 | MARI THYSELL - Sweden

  24756 | LEILIA ABDULLINA - Russia

  35944 | VALENTINA POTAPENKO - Russia

  46155 | SONIA TURZYNIECKA - Poland

  59010 | PIRJO LAITURI - Sweden

Master Women 80 kg Left Hand

  11122 | LARISA BOROVINSKAYA - Russia

  22276 | DONKA YOVCHEVA - Bulgaria

  35573 | NURHAN USTUNKAYA - Turkey

  46987 | CAMILLA KÄTTSTRÖM - Germany

  58598 | TATIANA TSVETKOVA - Russia

Master Women +80 kg Left Hand

  12000 | EMILIYA STOYANOVA - Bulgaria

  24047 | BORKA DAKIC - Serbia

  35751 | TARJA KOKKO - Finland

  47470 | ULRICA SEIJBILD - Sweden

  58299 | AGY GORZYNSKA - England

  68443 | TATIANA VASILYEVA - Russia

Master Men 70 kg Left Hand

  12112 | ENGIN TERZI - Turkey

  23831 | CSABA KOLLAR - Hungary

  33870 | NIKOLAY MARTINYUK - Russia

  44794 | ROMAN MEDVEDSKY - Israel

  55101 | DRAZEN KOGL - Croatia

  65988 | NECMETTIN SUBASI - Turkey

  77492 | JAN-ERIK SUNDE - Norway

  87875 | JAMBULI VIBLIANI - Georgia

  98313 | TIBOR KOROSI - Hungary

109845 | EDUARD BOLDYREV - Russia

Master Men 80 kg Left Hand

  12506 | YILMAZ BOYRAZ - Turkey

  22589 | FLORIN ALBU - Romania

  33054 | LOVEI JOZSEF - France

  43211 | ROMAN RUDNYTSKYY - Ukraine

  53602 | JACQUES RENWA - Belgium

  64338 | MISLAV DROKAN - Croatia

  74949 | PASCAL GIRARD - Switzerland

  85655 | LUCIAN TUDOR - Romania

  96164 | OLIVIER HEUSE - Belgium

106308 | MARIN PEYCHEV - Bulgaria

116422 | DURSUN ONDER - Turkey

126869 | GRIGORII STRELYNIKOV - Russia

139109 | DIMITAR STEFANOV - Bulgaria

149899 | CLAES MARTENSSON - Sweden

Master Men 90 kg Left Hand

  11349 | ALEKSANDR TSITSISHVILI - Russia

  22578 | DINU DOBREAN - Romania

  33380 | SORIN SCHILDBACH - Germany

  44014 | AUGUSTIN MANTOG - Romania

  54850 | UNAL TURKER - Turkey

  65641 | TARKAN ATMACA - Turkey

  76747 | OLEH ANDRYEYEV - Ukraine

  86978 | KLAUS SURRMANN - Germany

  99309 | VESELIN ZHIVKOV - Bulgaria

Master Men 100 kg Left Hand

  11285 | VLADIMERI KHUTSISHVILI - Georgia

  21887 | AIDAS PALISKIS - Lithuania

  32860 | ATILE KOCAK - Turkey

  43568 | YEVHEN LITOVTSEV - Ukraine

  55235 | ERKAN DAMAR - Turkey

  65349 | OTTAR ARNE BERG - Norway

  75412 | ANDERS SVENSSON - Sweden

  85785 | GELA GELASHVILI - Georgia

  96536 | ALEKSANDR BELYUSHIN - Russia

107238 | MARIS KALEJS - Latvia

119959 | ZUFAR TAZETDINOV - Russia

Master Men +100 kg Left Hand

  12968 | LILIAN OPREA - Moldova

  23016 | KURT KVIKSTAD - Norway

  34159 | MERAB APTSIAURI - Georgia

  44492 | PIOTR PALCZEWSKI - Poland

  55195 | MARTIN DODOV - Bulgaria

  66794 | RADU GEORGESCU - Romania

  77311 | ROMAN PALCZEWSKI - Poland

  88161 | GEORGIOS CHARALAMPOPOULOS - Greece

  98201 | YIGIT SARICALI - Turkey

109209 | NUMAN DEMIRER - Turkey

Grand Master Men 75 kg Left Hand

  11937 | MICHAIL MANIADAKIS - Greece

  22123 | RONNY CEDER - Sweden

  35606 | THOMAS LUNDGREN - Sweden

  46725 | JUERGEN BAUMANN - Germany

  56750 | VLADIMIR ROGOZHINSKIY - Russia

  68582 | SERHII NESTERENKO - Ukraine

  79885 | PASI KUNNARI - Finland

Grand Master Men 90 kg Left Hand

  11115 | DRAGOS MECU - Romania

  22467 | ROMUTIS PALISKIS - Lithuania

  32718 | RICCARDO MANZINI - Switzerland

  45050 | WOJCIECH WALESKO - Poland

  58257 | VADYM KRASOV - Ukraine

  69822 | DANIEL ZHIVKOV - Bulgaria

Grand Master Men 100 kg Left Hand

  13003 | YAKUB CIN - Turkey

  27211 | VANYO BIYCHEV - Bulgaria

  39624 | MICHAEL MUCHA - Germany

Grand Master Men +100 kg Left Hand

  12477 | YEVHEN HULENOK - Ukraine

  26035 | MEHMET KASKA - Turkey

  36203 | MIHAIL SHESHIN - Russia

Senior Grand Master 75 kg Left Hand

  12326 | VICTOR ZAYTSEV - Russia

  24491 | MUSLUM IBRAHIMOV - Azerbaijan

  37846 | SENER ARSLAN - Turkey

  49489 | WIESLAW PODGORSKI - Poland

Senior Grand Master 90 kg Left Hand

  15661 | ANDRZEJ HYMER - Poland

Senior Grand Master 100 kg Left Hand

  12013 | PANTELIS FILIKIDIS - Greece

  22555 | VYDAS MIKELIONIS - Lithuania

  33525 | MIRCEA CARLOGANU - Romania

  46333 | JOZEF WEDROWSKI - Poland

Senior Grand Master +100 kg Left Hand

  11406 | LYUBEN IVANOV - Bulgaria

  26681 | WIESŁAW JABLONSKI - Poland

 

 Any errors can be repaired until 9:00 at the venue.

WEIGH-IN TIME - EUROARM 2015

 

    Team Registration
Monday 01.06.2015
1st Weigh In
Monday 01.06.2015
  2nd Weigh In
Wednesday 03.06.2015
   
    Registration Room   Room 1 Room 2     Room 1 Room 2    
1 Bulgaria 8:30 52 9:00     56 9:00      
2 Slovakia 8:35 17   9:10   10   9:10    
3 Turkey 8:40 89   9:32   51   9:25    
4 Hungary 8:45 10 9:57     9 10:01      
5 Romania 8:50 18 10:12     10 10:15      
6 Greece 8:55 7 10:35     6   10:21    
8 Poland 9:00 16 10:47     12 10:30      
9 Latvia 9:05 1   11:06   3   10:32    
10 Finland 9:10 2 11:08     3   10:40    
11 Belgium 9:15 4   11:12   3 10:47      
12 Azerbaijan 9:20 8 11:15     7   10:48    
13 Russia 9:25 89   11:21   48 10:55      
14 Belarus 9:30 9 11:28     9   11:00    
15 Croatia 9:35 7 11:42     4   11:14    
16 Lithuania 9:40 5 11:54     5   11:23    
17 Switzerland 9:45 2 12:04     1   11:33    
18 Sweden 9:50 16 12:11     14   11:39    
19 Norway 9:55 9 12:32     10 11:48      
20 Germany 10:00 5 12:46     5   11:58    
21 Ukraine 10:05 44 12:56     52 12:03      
22 Moldova 10:10 4   12:55   6   12:08    
23 France 10:15 1   13:04   4   12:19    
24 Czech Republic 10:20 0       1   12:28    
25 Israel 10:25 3   13:10   4   12:34    
26 Serbia 10:30 3   13:18   8   12:43    
27 Georgia 10:35 20 12:56     4   12:56    
28 Armenia 10:40 1 13:21     0        
29 Italia 10:45 0       1 13:00      
                       
  Registration Room and Weigh-in rooms are located ground floor at the Venue:
UNIVERSIADA EAD HALL, 2 Shipchenski Prohod Blvd. Sofia
   
                       

STARTING LISTS - EUROARM 2015

 XXV EUROPEAN ARMWRESTLING CHAMPIONSHIP Wednesday, May 27, 2015
 
Junior18 Girls 45 kg Left Hand
 1 Russia ANASTASIYA POBOYKOVA
 2 Russia GULYSHAT DULKARNAEVA
 3 Turkey FADIME URKUT
 4 Turkey ZUMRUT SANLI
 5 Ukraine ANASTASIIA NESTERENKO
 

Junior18 Girls 50 kg Left Hand
 1 Russia EKATERINA MOLCHANOVA
 2 Russia KSENIYA BOTALOVA
 3 Turkey BURCU KORKMAZ
 4 Turkey GULISTAN KORKMAZ
 5 Ukraine OKSANA HAIEVSKA
 

Junior18 Girls 55 kg Left Hand
 1 Poland PAULINA PRUCHNIEWSKA
 2 Russia ALANA KOZAEVA
 3 Russia EVGENIYA ZAYTSEVA
 4 Slovakia KRISTINA MAGUSINOVA
 5 Sweden HANNA SKYE
 6 Turkey SEBAHAT ELITOK
 7 Turkey UMRAH KESER
 

Junior18 Girls 60 kg Left Hand
 1 Bulgaria TEODORA MIHAYLOVA
 2 Croatia MIHAELA KOGL
 3 Romania MIRUNA NOVITSCHI
 4 Russia MILANA BAEVA
 5 Russia SVETLANA HOROSHUN
 6 Slovakia KLAUDIA LISKOVA
 7 Sweden ELIN JANEHEIM
 8 Turkey SUKRAN SALTI
 9 Turkey SULE OZBEK
 10 Ukraine VIKTORIYA ROZHKO
 11 Ukraine YANINA NAZARKO
 

Junior18 Girls 65 kg Left Hand
 1 Bulgaria SVETLA STOYANOVA
 2 Russia ANASTASIYA KARPOVA
 3 Russia NADEZHDA IRTUGANOVA
 4 Turkey CEMILE BIRLIK
 5 Turkey YETER BAG
 

Junior18 Girls 70 kg Left Hand
 1 Russia ANNA GAVRILOVA
 2 Russia GALINA HANIKAEVA
 3 Turkey SENA MAVZER
 4 Turkey SULTAN SIVRIHISARLI
 5 Ukraine NATALYA OBERTYUK
 6 Ukraine RUSLANA KULYK
 

Junior18 Girls +70 kg Left Hand
 1 Russia ALENA ANDERS
 2 Russia ANASTASIYA ROMANOVA
 3 Sweden JESSICA LINDKVIST
 4 Turkey AYSU DAMAR
 5 Turkey IRMAK OZER
 6 Ukraine YULIIA KALASHNIKOVA
 

Junior21 Women 50 kg Left Hand
 1 Belarus NIKA ZARYNSKAYA
 2 Belarus VALERYIA TSYKONOVA
 3 Russia KRISTINA TIHONOVA
 4 Russia NADEZHDA KOROLEVA
 5 Turkey GULHAN BILGIC
 6 Turkey IPEK BAYTEKIN
 7 Ukraine ANASTASIIA GONCHARENKO
 

Junior21 Women 55 kg Left Hand
 1 Poland NATALIA KWIATKOWSKA
 2 Russia MILYAUSHA GIMRANOVA
 3 Russia ZALINA MOURAOVA
 4 Turkey SEVIM GUNACTI
 5 Ukraine VIKTORIA ZELINSKA
 

Junior21 Women 60 kg Left Hand
 1 Bulgaria YOANA DIMITROVA
 2 Hungary HENRIETTA BARZSO
 3 Russia EKATERINA GRIDCHINA
 4 Russia ZARINA NURIDINOVA
 5 Slovakia ANDREA KUSNIERIKOVA
 6 Turkey EBRU BOZKURT
 7 Turkey ZAHIDE TEMUROGLU
 

Junior21 Women 65 kg Left Hand
 1 Belarus TATSIANA ROMANIUK
 2 Bulgaria VIKTORIYA GEORGIEVA
 3 Russia SVETLANA SEMENOVA
 4 Russia ZARINA TAYMAZOVA
 5 Turkey BEYZANUR AVCI
 6 Turkey SEYMA AKSOY
 7 Ukraine KSENIIA BEZUHLA
 

Junior21 Women 70 kg Left Hand
 1 Russia TATYYANA SHEINA
 2 Slovakia REBEKA MARTINKOVICOVA
 3 Sweden TOVE NORELIUS
 4 Ukraine LINA DEMENKO
 5 Ukraine VERONIKA HAIDAMAKA
 

Junior21 Women +70 kg Left Hand
 1 Belarus HANNA PISKUNOVA
 2 Norway GURO BJOERKE
 3 Russia MADINA KAIROVA
 4 Russia VIKTORIYA VORONINA
 5 Turkey MUNIRE YILMAZ
 6 Turkey NURBANU KARAYEL
 7 Ukraine ANASTASIIA SHCHOLOKOVA
 8 Ukraine RUSLANA PYLYPENKO
 

Junior18 Boys 50 kg Left Hand
 1 Azerbaijan ANAR MUSTAFAYEV
 2 Bulgaria ANTON DOBREV
 3 Russia ANDREY ERSHOV
 4 Russia DANIL KUNAKBAEV
 5 Turkey AHMET DEMIRCAN
 6 Turkey MEHMET DONMEZ
 

Junior18 Boys 55 kg Left Hand
 1 Bulgaria KRISTIYAN KITOV
 2 Romania CLAUDIU DIACONESCU
 3 Romania CRISTIAN COSTACHE
 4 Russia MUSSA BAYRAMKULOV
 5 Russia VLADISLAV PERGUSHEV
 6 Slovakia PATRIK POZEHNAJ
 7 Turkey AHMET CABAOGLU
 8 Turkey AHMET KURT
 

Junior18 Boys 60 kg Left Hand
 1 Belarus ARTSEM MAKUKHA
 2 Belarus IYLA DYDYSHKO
 3 Bulgaria EMIL ASENOV
 4 Bulgaria IVAYLO ATANASOV
 5 Romania DARIUS IAKABOS
 6 Russia AZAMAT SKODTAEV
 7 Russia VUGAR SEIDOV
 8 Turkey AHMET KALENDER
 9 Turkey EMRE ALBAS
 10 Ukraine BOHDAN KRAVETS
 11 Ukraine VADYM HALYAVA
 

Junior18 Boys 65 kg Left Hand
 1 Azerbaijan NEMAT VAKILOV
 2 Bulgaria BOZHIDAR SIMEONOV
 3 Bulgaria PAVEL BAGASHKI
 4 Lithuania VITALIJUS MARKUNAS
 5 Norway TORSTEIN GRAVDAL
 6 Russia DAVIT HROYAN
 7 Russia VAGAN TER-BALYAN
 8 Slovakia ADAM ADAMOV
 9 Sweden JONATHAN TANDERYD
 10 Turkey MUHAMMET UZUL
 11 Turkey OGUZHAN YILMAZ
 

Junior18 Boys 70 kg Left Hand
 1 Belarus ALIAKSANDR RABIKAU
 2 Bulgaria NEDALIN HRISTOV
 3 Bulgaria RADOSLAV PANTEV
 4 Romania CRISTI MIGIT
 5 Russia SERGEY ZAKOLYUKIN
 6 Slovakia DOMINIK VIDA
 7 Turkey OMER YONDEM
 8 Turkey VEDAT GULER
 9 Ukraine BOHDAN RIZNYCHENKO
 10 Ukraine MYKOLA POTIICHUK
 

Junior18 Boys 75 kg Left Hand
 1 Bulgaria DIMITAR KARALIYSKI
 2 Bulgaria SASHO ANDREEV
 3 Croatia ANTONIO KOLAK
 4 Poland DANIEL BURYS
 5 Romania ALIN TUDOR
 6 Russia IVAN HAYDUKOV
 7 Serbia STEVICA DJORDJEVIC
 8 Turkey BERKAN KARAKASOGLU
 9 Turkey YUSUF CAKMAK
 

Junior18 Boys 80 kg Left Hand
 1 Azerbaijan GURBAN ISMAYILOV
 2 Bulgaria IVAN IVANOV
 3 Bulgaria MARTIN GALABOV
 4 Croatia MARKO KOGL
 5 Moldova IVAN SOSEV
 6 Russia TAMERLAN SANAKOEV
 7 Slovakia MAREK EMERICI
 8 Sweden ALEXANDER JONSSON
 9 Turkey EYUP DENIZ
 10 Turkey MUHAMMED GUMUSOGLU
 11 Ukraine ARTEM SEREDA
 12 Ukraine OLEKSANDR KULISHOV
 

Junior18 Boys +80 kg Left Hand
 1 Belarus LEONID VALOSHYN
 2 Bulgaria BOJIDAR DZHUPANOV
 3 Bulgaria YORDAN HINOV
 4 Hungary LASZLO HORVATH
 5 Poland PIOTR HARKABUZIK
 6 Russia DAMIR SHARAFUTDINOV
 7 Russia SOSLAN GASSIEV
 8 Serbia STEFAN KOSTIC
 9 Turkey ALI DEMIRER
 10 Turkey HIKMET GUNEY
 11 Ukraine OLEH DANILOV
 

Junior21 Men 55 kg Left Hand
 1 Azerbaijan BAKHTIYAR IBRAHIMLI
 2 Bulgaria KRASIMIR GEORGIEV
 3 Bulgaria MITKO STAYKOV
 4 Russia DANIL FAYZULLIN
 5 Russia VLADIMIR ZAIKONNIKOV
 6 Turkey BURAK GUNAYDIN
 7 Turkey HASAN TETIK
 8 Ukraine OLEKSII MYKYTIUK
 

Junior21 Men 60 kg Left Hand
 1 Bulgaria KIRIL VAKLINOV
 2 Russia AHMAT KARAKOTOV
 3 Russia ILYYA RYABKOV
 4 Turkey CELAL OKTAY
 5 Turkey HUSEYIN OZKENT
 

Junior21 Men 65 kg Left Hand
 1 Azerbaijan GISMAT VAKILOV
 2 Bulgaria ATANAS MILEV
 3 Bulgaria NIKOLAY TODOROV
 4 Russia ARSEN KORAEV
 5 Russia RASUL URUSOV
 6 Slovakia STANISLAV SEVCIK
 7 Turkey GOKHAN TASPINAR
 8 Turkey MEHMET ERK
 9 Ukraine VLADYSLAV SHYNKARUK
 10 Ukraine YURII YUNCHYK
 

Junior21 Men 70 kg Left Hand
 1 Azerbaijan TABRIZ SAFAROV
 2 Bulgaria GEORGI GEORGIEV
 3 Bulgaria HRISTO VATOV
 4 Greece VASILEIOS MANIADAKIS
 5 Moldova OLEG TUDOREAN
 6 Norway ANDERS KOLLE
 7 Poland CYPRIAN ZALOGA
 8 Russia AZRET AKBAEV
 9 Russia HASAN SLANOV
 10 Slovakia DAVID TRUCHLIK
 11 Slovakia FRANTISEK KOTUL
 12 Turkey MUSTAFA ALTUNCU
 13 Turkey YASIN ATILI
 14 Ukraine ROMAN MAKARENKO
 

Junior21 Men 75 kg Left Hand
 1 Bulgaria BORISLAV BORISOV
 2 Bulgaria VALENTIN GOSPODINOV
 3 Moldova DANIEL PROCOPCIUC
 4 Norway RUNE KRAAKENES BAAROEY
 5 Romania GHEORGHE LUCUTA
 6 Russia BATRAZ KARAEV
 7 Russia ZAURBEK TSHOVREBOV
 8 Slovakia FILIP HRITZ
 9 Slovakia RASTISLAV KOSTOV
 10 Turkey EMRAH OKCU
 11 Turkey HAMZA ZIYPAK
 12 Ukraine IVAN KHARKEVYCH
 13 Ukraine LENUR KATAIEV
 

Junior21 Men 80 kg Left Hand
 1 Bulgaria GANELIN STOYANOV
 2 Croatia MATEO STRUPAR
 3 Hungary EDMOND HALASZ
 4 Hungary TIBOR SZALOK
 5 Romania ALIN HASIUC
 6 Romania ANDREAS SAFTA
 7 Russia EVGENIY SHASHKOV
 8 Russia GEORGIY TAUTIEV
 9 Slovakia MICHAL GIRASEK
 10 Slovakia RADOVAN CONTOFALSKY
 11 Turkey OGUZHAN KOCAK
 12 Turkey OKTAY BALCI
 13 Ukraine DMYTRO CHALIUK
 

Junior21 Men 85 kg Left Hand
 1 Azerbaijan RZABALA AZIZBAYLI
 2 Bulgaria BORISLAV BACHEV
 3 Bulgaria HRISTIYAN MARINOV
 4 Croatia ANDRIJA SIMIC
 5 Russia MARAT AYBAZOV
 6 Russia MIHAIL VASILYEV
 7 Turkey BURHAN DUMLU
 8 Turkey MAKSUT ATLI
 9 Ukraine IHOR OKARA
 10 Ukraine VLADISLAV ZHEGUS
 

Junior21 Men 90 kg Left Hand
 1 Bulgaria VLADIMIR MLADENOV
 2 Bulgaria YORDAN TSONEV
 3 Israel ITAY MOSHE
 4 Norway MARKUS HERMANSEN
 5 Poland MAREK MONACHOWICZ
 6 Poland PAWEL PACUT
 7 Russia ALAN MAKEEV
 8 Russia LEVANI HABALAEV
 9 Sweden NIKLAS HEDMAN
 10 Sweden VAIOS ANTHOULIS
 11 Turkey ALI GURBUZ
 12 Turkey ENGIN KAVCAR
 13 Ukraine IHOR PASIEKA
 14 Ukraine OLEKSANDR ILNYTSKYI
 

Junior21 Men +90 kg Left Hand
 1 Bulgaria NIKOLAY LYUTSKANOV
 2 Bulgaria TOMA RASHEV
 3 Hungary JOZSEF BAKSA
 4 Norway PER CHRISTIAN RUNDHOVDE
 5 Russia RUSLAN DMITRIEV
 6 Russia SERGEY SHTIPANOV
 7 Turkey ABDULLAH SARIBAS
 8 Turkey ONUR ATASOY
 9 Ukraine DMYTRO PASTUKH
 

Master Women 60 kg Left Hand
 1 Belarus LIBOU PETRALAI
 2 Bulgaria LADA HADZIEVA
 3 Greece KYRIAKI GIANNOPOULOU
 4 Lithuania INGRIDA ŠIDLAUSKIENE
 5 Poland JOANNA DAMINSKA
 6 Russia NATALYYA LESKOVA
 7 Sweden ANN JOHANSSON
 8 Sweden MARI THYSELL
 9 Turkey BIRSEL TOKSOZ
 

Master Women 70 kg Left Hand
 1 Poland SONIA TURZYNIECKA
 2 Russia LEYLA ABDULLINA
 3 Russia VALENTINA POTAPENKO
 4 Sweden PIRJO LAITURI
 

Master Women 80 kg Left Hand
 1 Bulgaria DONKA YOVCHEVA
 2 Germany CAMILLA KÄTTSTRÖM
 3 Russia LARISA BOROVINSKAYA
 4 Russia TATYYANA TSVETKOVA
 5 Turkey NURHAN USTUNKAYA
 

Master Women +80 kg Left Hand
 1 Finland TARJA KOKKO
 2 Russia TATYYANA VASILYEVA
 3 Sweden ULRICA SEIJBILD
 

Master Men 70 kg Left Hand
 1 Croatia DRAZEN KOGL
 2 Croatia MISLAV DROKAN
 3 Hungary CSABA KOLLAR
 4 Hungary TIBOR KOROSI
 5 Israel ROMAN MEDVEDSKY
 6 Norway JAN-ERIK SUNDE
 7 Russia EDUARD BOLDAYREV
 8 Russia NIKOLAY MARTAYNYUK
 9 Turkey ENGIN TERZI
 10 Turkey NECMETTIN SUBASI
 

Master Men 80 kg Left Hand
 1 Belgium JACQUES RENWA
 2 Belgium OLIVIER HEUSE
 3 Bulgaria DIMITAR STEFANOV
 4 Bulgaria MARIN PEYCHEV
 5 France LOVEI JOZSEF
 6 Romania FLORIN ALBU
 7 Romania LUCIAN TUDOR
 8 Russia ANDREY MALAHOV
 9 Russia GRIGORIY STRELYNIKOV
 10 Sweden CLAES MARTENSSON
 11 Switzerland PASCAL GIRARD
 12 Turkey DURSUN ONDER
 13 Turkey YILMAZ BOYRAZ
 14 Ukraine ROMAN RUDNYTSKYY
 

Master Men 90 kg Left Hand
 1 Bulgaria VESELIN ZHIVKOV
 2 Germany KLAUS SURRMANN
 3 Germany SORIN SCHILDBACH
 4 Greece EFSTATHIOS SYMEON
 5 Hungary LASZLO KELEMEN
 6 Romania AUGUSTIN MANTOG
 7 Romania DINU DOBREAN
 8 Russia ALEKSANDR TSITSISHVILI
 9 Slovakia PETER RACEK
 10 Turkey TARKAN ATMACA
 11 Turkey UNAL TURKER
 12 Ukraine GENADII DANIUK
 13 Ukraine OLEH ANDRYEYEV
 

Master Men 100 kg Left Hand
 1 Latvia MARIS KALEJS
 2 Lithuania AIDAS PALIŠKIS
 3 Norway OTTAR ARNE BERG
 4 Russia ALEKSANDR BELYUSHIN
 5 Russia ZUFAR TAZETDINOV
 6 Sweden ANDERS SVENSSON
 7 Turkey ATILE KOCAK
 8 Turkey ERKAN DAMAR
 9 Ukraine YEVHEN LITOVTSEV
 

Master Men +100 kg Left Hand
 1 Bulgaria GEORGI GEORGIEV
 2 Greece GEORGIOS CHARALAMPOPOULOS
 3 Moldova LILIAN OPREA
 4 Norway KURT KVIKSTAD
 5 Poland PIOTR PALCZEWSKI
 6 Poland ROMAN PALCZEWSKI
 7 Romania RADU GEORGESCU
 8 Russia OLEG MELENTYEV
 9 Turkey NUMAN DEMIRER
 10 Turkey YIGIT SARICALI
 

Grand Master Men 75 kg Left Hand
 1 Finland PASI KUNNARI
 2 Germany JUERGEN BAUMANN
 3 Greece MICHAIL MANIADAKIS
 4 Russia VLADIMIR ROGOZHINSKIY
 5 Sweden RONNY CEDER
 6 Sweden THOMAS LUNDGREN
 7 Ukraine SERHII NESTERENKO
 

Grand Master Men 90 kg Left Hand
 1 Bulgaria DANIEL ZHIVKOV
 2 Lithuania ROMUTIS PALISKIS
 3 Poland WOJCIECH WALESKO
 4 Romania DRAGOS MECU
 5 Switzerland RICCARDO MANZINI
 6 Ukraine VADYM KRASOV
 

Grand Master Men 100 kg Left Hand
 1 Bulgaria CVETAN GASHEVSKI
 2 Germany MICHAEL MUCHA
 3 Lithuania VYDAS MIKELIONIS
 4 Russia ALEKSANDR BORISOV
 5 Turkey YAKUB CIN
 

Grand Master Men +100 kg Left Hand
 1 Russia MIHAIL SHESHIN
 2 Turkey MEHMET KASKA
 3 Ukraine YEVHEN HULENOK
 

Senior Grand Master 75 kg Left Hand
 1 Azerbaijan MUSLUM IBRAHIMOV
 2 Poland WIESLAW PODGORSKI
 3 Russia VIKTOR ZAYTSEV
 

Senior Grand Master 90 kg Left Hand
 1 Bulgaria VANYO BIYCHEV
 2 Poland ANDRZEJ HYMER
 3 Poland JOZEF WEDROWSKI
 4 Romania MIRCEA CARLOGANU
 

Senior Grand Master 100 kg Left Hand
 1 Greece PANTELIS FILIKIDIS
 

Senior Grand Master +100 kg Left Hand
 1 Bulgaria LYUBEN IVANOV
 2 Poland WIESŁAW JABLONSKI
 

Senior Women 50 kg Left Hand
 1 Belarus LARYSA SHAPAVALAVA
 2 Bulgaria DENITSA SIMOVA
 3 Bulgaria MARIYA-LUIZA RAEVA
 4 Poland MAGDALENA SEKITA
 5 Romania GABRIELA GHERGHE
 6 Russia ALINA VOLKOVA
 7 Russia ELIZAVETA RESHETNIK
 8 Slovakia SNEZHANA BABAYIEVA
 9 Sweden ELINA PERSSON
 10 Turkey AYSE GUMUS
 11 Turkey ESRA KIRAZ
 12 Ukraine ANASTASIIA GONCHARENKO
 13 Ukraine MARYNA LEVCHENKO
 

Senior Women 55 kg Left Hand
 1 Belarus LIBOU PETRALAI
 2 Bulgaria DIMITRINA DIMITROVA
 3 Poland JOANNA DAMINSKA
 4 Russia ANNA MALYTSEVA
 5 Russia OKSANA GORBACH
 6 Sweden ERIKA LORENTSSON
 7 Sweden MARIA LUNDKVIST
 8 Turkey EMEL SALMAN
 9 Turkey SIGITA TERZI
 10 Ukraine VIKTORIIA ILIUSHYNA
 

Senior Women 60 kg Left Hand
 1 Bulgaria GERGANA BEZHANSKA
 2 Croatia BLAZENKA TROBIC KOGL
 3 Russia IRINA MAZURENKO
 4 Russia LUIZA GABUEVA
 5 Slovakia LUCIA DEBNAROVA
 6 Turkey ARZU KUSLAR
 7 Ukraine KRISTINA TSAP
 

Senior Women 65 kg Left Hand
 1 Belarus TATSIANA ROMANIUK
 2 Lithuania INGRIDA ŠIDLAUSKIENE
 3 Russia EKATERINA NIKISHEVA
 4 Russia IRINA GLADKAYA
 5 Sweden LISA SKOGLUND
 6 Sweden REBECCA RUTH
 7 Turkey ZEKIYE YILDIRIM
 8 Ukraine KSENIIA BEZUHLA
 

Senior Women 70 kg Left Hand
 1 Hungary BRIGITTA IVANFI
 2 Russia ALEKSANDRA OZEROVA
 3 Russia ELENA VORONCHIHINA
 4 Slovakia DAGMAR PETROVA
 5 Sweden FIA REISEK
 6 Sweden PIRJO LAITURI
 7 Turkey MUNIRE TUNCA
 8 Ukraine LILIYA ZAN’KO
 9 Ukraine OLENA TREHUBOVA
 

Senior Women 80 kg Left Hand
 1 Israel KATARINA PERLOVSKY KISLEV
 2 Israel RONI YAHAV
 3 Latvia SANDRA ZALITE
 4 Norway GURO BJOERKE
 5 Russia EVGENIYA FOMINA
 6 Russia IRINA MAKEEVA
 7 Turkey AYSU DAMAR
 8 Ukraine IRYNA ROZHESHCHENKO
 9 Ukraine OKSANA DIACHENKO
 

Senior Women +80 kg Left Hand
 1 Belarus TATSIANA KALIUK
 2 Latvia ZANNA CINGULE
 3 Lithuania EGLE VAITKUTE
 4 Russia ELENA KULYPINA
 5 Russia YANA BARANOVSKAYA
 6 Serbia BORKA DAKIC
 7 Turkey ZEYNEP CEBECI
 

Senior Men 55 kg Left Hand
 1 Bulgaria DIMITAR MARINCHEV
 2 Poland KAMIL STALA
 3 Russia ASLAN HAPAEV
 4 Russia IREK ZIYATDINOV
 5 Turkey MEHMET CETINKAYA
 6 Turkey OZGUR KILINC
 7 Ukraine DMYTRO BEZKOROVAINYI
 8 Ukraine ROMAN AGAIEV
 

Senior Men 60 kg Left Hand
 1 Belarus ULADZISLAU CHUMICHEU
 2 Bulgaria STILYAN PANCHEV
 3 Germany FABIAN TAEGER
 4 Greece TRIANTAFYLLOS PAPASPYROU
 5 Russia ROMAN TSEREKAEV
 6 Russia VLADIMIR KUTSAYK
 7 Turkey ISMAIL BAMYA
 8 Turkey ISMAIL TURKER
 9 Ukraine OLEKSANDR BALANDIN
 10 Ukraine OLEKSANDR RASSOKHIN
 

Senior Men 65 kg Left Hand
 1 Belarus ALEH MAKARANKA
 2 Belarus DZMITRY CHALY
 3 Bulgaria BOZHIDAR SIMEONOV
 4 Bulgaria RADOSLAV SKENDEROV
 5 Croatia SANDRO JAGARCEC
 6 Germany KEVIN BERBERICH
 7 Russia IRBEK HUBAEV
 8 Russia OLEG CHERKASOV
 9 Slovakia JURAJ JASCEG
 10 Turkey AZMI SEMERCIOGLU
 11 Turkey MEHMET ERDOGAN
 12 Ukraine KHAISER IBRISHEV
 13 Ukraine MYKOLA BURKO

Senior Men 70 kg Left Hand
 1 Belarus DZMITRY MIKHEI
 2 Bulgaria GEORGI GAIDARDZIHIEV
 3 Bulgaria HRISTO DELIDZHAKOV
 4 Croatia DRAZEN KOGL
 5 Moldova OLEG TUDOREAN
 6 Norway ERLEND HOERTE JENSSEN
 7 Romania ALEXANDRU DRAGAN
 8 Russia ALEKSANDR KURDYUKOV
 9 Russia NIKITA BAKALIN
 10 Slovakia DOMINIK GLOD
 11 Slovakia JAN VOJENCAK
 12 Turkey ENGIN TERZI
 13 Turkey EVREN ARSLAN
 14 Ukraine LEONID TSYBA
 15 Ukraine OLEKSANDR BUKACH
 

Senior Men 75 kg Left Hand
 1 Azerbaijan ZOHRAB MAHSIMOV
 2 Bulgaria SASHO ANDREEV
 3 Bulgaria SVETOSLAV KALCHEV
 4 France GHARAGYOZYAN ARTSVIK
 5 Germany DIMITAR YANKOV
 6 Greece DIMITRIS FILIKIDIS
 7 Israel MICHAEL RABINER
 8 Lithuania ŠARUNAS MANARKA
 9 Moldova DANIEL PROCOPCIUC
 10 Norway LARS MATTIS ANDRESEN
 11 Norway ROBERT GRAVDAL
 12 Poland DARIUSZ GROCH
 13 Romania VIOREL DOBRIN
 14 Russia ALEKSANDR BULENKOV
 15 Russia ZAUR SAITOV
 16 Sweden JOHANNES ANDERSSON
 17 Sweden PATRIK BERG
 18 Turkey MEHMET UZUL
 19 Turkey OSMAN YARAN
 20 Ukraine ROMAN RIABTSEV
 21 Ukraine VIACHESLAV ZHYHYLII
 

Senior Men 80 kg Left Hand
 1 Bulgaria DIMITAR YULEV
 2 Bulgaria KALOYAN TUMBEV
 3 Greece CHRISTOS ASLANIDIS
 4 Hungary DAVID SOMOGYI
 5 Moldova IVAN SOSEV
 6 Moldova MIHAIL GRUMEZA
 7 Poland GRZEGORZ NOWOTARSKI
 8 Romania CRISTI GABRIAN
 9 Russia ANDREY RIKERT
 10 Russia RUSLAN NABIEV
 11 Sweden CLAES MARTENSSON
 12 Turkey DURSUN ONDER
 13 Turkey RAHMAN KAYA
 14 Ukraine DMYTRO CHALIUK
 15 Ukraine OLEH ZHOKH
 

Senior Men 85 kg Left Hand
 1 Azerbaijan DAVID MIRZAGULIYEV
 2 Bulgaria PLAMEN DIMITROV
 3 Bulgaria STEFAN LENGAROV
 4 France DETTINGER JULIEN
 5 Germany ANDREAS HÖFFNER
 6 Greece KONSTANTINOS PETRIDIS
 7 Hungary PETER KOVACS
 8 Norway ALEXANDER SCHIVE BJERCK
 9 Romania DANIEL ANDRONACHE
 10 Russia MAKSIM CHERSKIY
 11 Russia MUHARBEK KARAEV
 12 Turkey UNAL TURKER
 13 Ukraine MGER MUSAELIAN
 14 Ukraine OLEKSII TOPOL
 

Senior Men 90 kg Left Hand
 1 Azerbaijan SHARIF ISMAYILOV
 2 Bulgaria LYBOMIR MILANOV
 3 Bulgaria STOYAN GOLEMANOV
 4 Finland JUHA SALMINEN
 5 Greece KONSTANTINOS DEDOUSIS
 6 Latvia RAIMONDS ANTONOVICS
 7 Lithuania ALMANTAS KRIŠČIUNAS
 8 Norway DARIUS ANELAUSKAS
 9 Poland MARCIN MOLENDA
 10 Romania DINU DOBREAN
 11 Russia OLEG GOLOVIN
 12 Russia SPARTAK ZOLOEV
 13 Serbia IVAN VESELIC
 14 Serbia NENAD SMILJKOVIC
 15 Slovakia LADISLAV HERVAY
 16 Slovakia RADOSLAV DOBROVIC
 17 Turkey HASAN SAY
 18 Turkey SEFA GENC
 19 Ukraine IEVGENII PRUDNYK
 20 Ukraine IHOR PASIEKA
 

Senior Men 100 kg Left Hand
 1 Belgium MAXIME MARINO
 2 Bulgaria EMIL ILCHEV
 3 Bulgaria MITKO PETROV
 4 Croatia JOSIP BREGOVIC
 5 France PRADINES AYMERIC
 6 Greece EFSTATHIOS SYMEONIDIS
 7 Moldova ALEXANDRU GRUMEZA
 8 Norway KNUT BERGAN SANDBAKKEN
 9 Poland MARIUSZ GROCHOWSKI
 10 Romania SABIN BADULESCU
 11 Russia IVAN GUSELYNIKOV
 12 Russia VITALIY LALETIN
 13 Serbia MARKO TODIC
 14 Serbia MILOS TODIC
 15 Slovakia STEFAN CERNAK
 16 Turkey ATILE KOCAK
 17 Turkey ERKAN DAMAR
 18 Ukraine AYDER ALIDINOV
 19 Ukraine DMYTRO BONDARENKO
 

Senior Men 110 kg Left Hand
 1 Bulgaria IVAN MLADENOV
 2 Bulgaria KRASIMIR KOSTADINOV
 3 Russia DMITRIY KACHAN
 4 Russia IVAN MATYUSHENKO
 5 Serbia ZORAN LATINOVIC
 6 Slovakia SAMUEL HLUBIK
 7 Turkey ENGIN ERDOGAN
 8 Turkey SINAN TANKISI
 9 Ukraine OLEG MYKHAILENKO
 

Senior Men +110 kg Left Hand
 1 Azerbaijan ILHAM MAHMUDOV
 2 Bulgaria GEORGI TSVETKOV
 3 Bulgaria PLAMEN KISOV
 4 Moldova LILIAN OPREA
 5 Norway ROBERT STAKSTON
 6 Romania FLORIN RADA
 7 Romania IOAN PUSCASU
 8 Russia DMITRIY SILAEV
 9 Russia OLEG MELENTYEV
 10 Sweden KIM NASSTROM
 11 Turkey AHMET GUNER
 12 Turkey ARIF ERTEM
 13 Ukraine LAVRENTI ZARKUA
 

Junior18 Girls 45 kg Right Hand
 1 Russia ALYMIRA HABIBULLINA
 2 Russia GULYSHAT DULKARNAEVA
 3 Turkey EYLUL OZKAN
 4 Turkey ZUMRUT SANLI
 5 Ukraine ANASTASIIA NESTERENKO
 

Junior18 Girls 50 kg Right Hand
 1 Russia EKATERINA MOLCHANOVA
 2 Russia KSENIYA BOTALOVA
 3 Turkey BURCU KORKMAZ
 4 Turkey GULISTAN KORKMAZ
 5 Ukraine OKSANA HAIEVSKA
 

Junior18 Girls 55 kg Right Hand
 1 Poland PAULINA PRUCHNIEWSKA
 2 Russia ALANA KOZAEVA
 3 Russia EVGENIYA ZAYTSEVA
 4 Slovakia KRISTINA MAGUSINOVA
 5 Sweden HANNA SKYE
 6 Turkey SEBAHAT ELITOK
 7 Turkey UMRAH KESER
 

Junior18 Girls 60 kg Right Hand
 1 Bulgaria TEODORA MIHAYLOVA
 2 Croatia MIHAELA KOGL
 3 Romania MIRUNA NOVITSCHI
 4 Russia KSENIYA ZORYANKINA
 5 Russia MILANA BAEVA
 6 Slovakia KLAUDIA LISKOVA
 7 Sweden ELIN JANEHEIM
 8 Turkey SUKRAN SALTI
 9 Turkey SULE OZBEK
 10 Ukraine VIKTORIYA ROZHKO
 11 Ukraine YANINA NAZARKO
 

Junior18 Girls 65 kg Right Hand
 1 Bulgaria SVETLA STOYANOVA
 2 Russia ANASTASIYA KARPOVA
 3 Russia NADEZHDA IRTUGANOVA
 4 Turkey CEMILE BIRLIK
 5 Turkey YETER BAG
 

Junior18 Girls 70 kg Right Hand
 1 Russia ANNA GAVRILOVA
 2 Russia GALINA HANIKAEVA
 3 Turkey SENA MAVZER
 4 Turkey SULTAN SIVRIHISARLI
 5 Ukraine NATALYA OBERTYUK
 6 Ukraine RUSLANA KULYK
 

Junior18 Girls +70 kg Right Hand
 1 Russia ALENA ANDERS
 2 Russia ANASTASIYA ROMANOVA
 3 Sweden JESSICA LINDKVIST
 4 Turkey AYSU DAMAR
 5 Turkey IRMAK OZER
 6 Ukraine YULIIA KALASHNIKOVA
 

Junior21 Women 50 kg Right Hand
 1 Belarus NIKA ZARYNSKAYA
 2 Belarus VALERYIA TSYKONOVA
 3 Greece NEFELI MANIADAKI
 4 Russia ANASTASIYA KOSTYUKEVICH
 5 Russia NADEZHDA KOROLEVA
 6 Turkey GULHAN BILGIC
 7 Turkey IPEK BAYTEKIN
 8 Ukraine ANASTASIIA GONCHARENKO
 

Junior21 Women 55 kg Right Hand
 1 Poland NATALIA KWIATKOWSKA
 2 Russia IRINA KUTUZOVA
 3 Russia ZALINA MOURAOVA
 4 Turkey SEVIM GUNACTI
 5 Ukraine VIKTORIA ZELINSKA
 

Junior21 Women 60 kg Right Hand
 1 Hungary HENRIETTA BARZSO
 2 Russia EKATERINA GRIDCHINA
 3 Russia YULIYA DOLGOVA
 4 Slovakia ANDREA KUSNIERIKOVA
 5 Turkey EBRU BOZKURT
 6 Turkey ZAHIDE TEMUROGLU
 

Junior21 Women 65 kg Right Hand
 1 Belarus TATSIANA ROMANIUK
 2 Bulgaria VIKTORIYA GEORGIEVA
 3 Russia ELYMIRA ALEEVA
 4 Russia SVETLANA SEMENOVA
 5 Turkey BEYZANUR AVCI
 6 Turkey SEYMA AKSOY
 7 Ukraine KSENIIA BEZUHLA
 

Junior21 Women 70 kg Right Hand
 1 Russia TATYYANA SHEINA
 2 Slovakia REBEKA MARTINKOVICOVA
 3 Sweden TOVE NORELIUS
 4 Ukraine LINA DEMENKO
 5 Ukraine VERONIKA HAIDAMAKA
 

Junior21 Women +70 kg Right Hand
 1 Belarus HANNA PISKUNOVA
 2 Norway GURO BJOERKE
 3 Russia MADINA KAIROVA
 4 Russia VIKTORIYA VORONINA
 5 Turkey MUNIRE YILMAZ
 6 Turkey NURBANU KARAYEL
 7 Ukraine ANASTASIIA SHCHOLOKOVA
 8 Ukraine RUSLANA PYLYPENKO
 

Junior18 Boys 50 kg Right Hand
 1 Azerbaijan ANAR MUSTAFAYEV
 2 Bulgaria ANTON DOBREV
 3 Russia ANDREY ERSHOV
 4 Russia DANIL KUNAKBAEV
 5 Turkey HABIL DOGAN
 6 Turkey MEHMET DONMEZ
 

Junior18 Boys 55 kg Right Hand
 1 Bulgaria KRISTIYAN KITOV
 2 Romania CLAUDIU DIACONESCU
 3 Romania CRISTIAN COSTACHE
 4 Russia NAFIS HAZEEV
 5 Russia RADMIR FAHTULLIN
 6 Slovakia PATRIK POZEHNAJ
 7 Turkey AHMET KURT
 8 Turkey MUHAMMED KURTOGLU
 

Junior18 Boys 60 kg Right Hand
 1 Belarus ARTSEM MAKUKHA
 2 Belarus IYLA DYDYSHKO
 3 Bulgaria EMIL ASENOV
 4 Bulgaria IVAYLO ATANASOV
 5 Romania DARIUS IAKABOS
 6 Russia AZAMAT SKODTAEV
 7 Russia VUGAR SEIDOV
 8 Turkey AHMET CIMEN
 9 Turkey ONUR KAYA
 10 Ukraine BOHDAN KRAVETS
 11 Ukraine VADYM HALYAVA
 

Junior18 Boys 65 kg Right Hand
 1 Azerbaijan NEMAT VAKILOV
 2 Bulgaria BOZHIDAR SIMEONOV
 3 Bulgaria MARTIN LAZAROV
 4 Lithuania VITALIJUS MARKUNAS
 5 Norway TORSTEIN GRAVDAL
 6 Russia DAVIT HROYAN
 7 Russia VAGAN TER-BALYAN
 8 Slovakia ADAM ADAMOV
 9 Sweden JONATHAN TANDERYD
 10 Turkey ADIL EDIZGIL
 11 Turkey MUHAMMET UZUL
 

Junior18 Boys 70 kg Right Hand
 1 Belarus ALIAKSANDR RABIKAU
 2 Bulgaria NEDALIN HRISTOV
 3 Bulgaria STANISLAV TERZIEV
 4 Romania CRISTI MIGIT
 5 Russia SERGEY ZAKOLYUKIN
 6 Slovakia DOMINIK VIDA
 7 Turkey OMER YONDEM
 8 Turkey VEDAT GULER
 9 Ukraine BOHDAN RIZNYCHENKO
 10 Ukraine MYKOLA POTIICHUK
 

Junior18 Boys 75 kg Right Hand
 1 Bulgaria DIMITAR KARALIYSKI
 2 Bulgaria SASHO ANDREEV
 3 Croatia ANTONIO KOLAK
 4 Poland DANIEL BURYS
 5 Romania ALIN TUDOR
 6 Russia IVAN HAYDUKOV
 7 Serbia STEVICA DJORDJEVIC
 8 Turkey BERKAN KARAKASOGLU
 9 Turkey YUSUF CAKMAK
 

Junior18 Boys 80 kg Right Hand
 1 Azerbaijan GURBAN ISMAYILOV
 2 Bulgaria IVAN IVANOV
 3 Bulgaria MARTIN GALABOV
 4 Croatia MARKO KOGL
 5 Moldova IVAN SOSEV
 6 Russia TAMERLAN SANAKOEV
 7 Slovakia MAREK EMERICI
 8 Sweden ALEXANDER JONSSON
 9 Turkey EYUP DENIZ
 10 Turkey MUHAMMED GUMUSOGLU
 11 Ukraine ARTEM SEREDA
 12 Ukraine OLEKSANDR KULISHOV
 

Junior18 Boys +80 kg Right Hand
 1 Belarus LEONID VALOSHYN
 2 Bulgaria BOJIDAR DZHUPANOV
 3 Bulgaria YORDAN HINOV
 4 Hungary LASZLO HORVATH
 5 Poland PIOTR HARKABUZIK
 6 Russia DAMIR SHARAFUTDINOV
 7 Russia SOSLAN GASSIEV
 8 Serbia STEFAN KOSTIC
 9 Turkey ALI DEMIRER
 10 Turkey MUHAMMED AKTAS
 

Junior21 Men 55 kg Right Hand
 1 Azerbaijan BAKHTIYAR IBRAHIMLI
 2 Bulgaria KRASIMIR GEORGIEV
 3 Bulgaria MITKO STAYKOV
 4 Russia DANIL FAYZULLIN
 5 Russia VLADIMIR ZAIKONNIKOV
 6 Turkey HASAN TETIK
 7 Turkey MUHAMMED COSU
 8 Ukraine OLEKSII MYKYTIUK
 

Junior21 Men 60 kg Right Hand
 1 Bulgaria PAVEL ATANASOV
 2 Russia AHMAT KARAKOTOV
 3 Russia ARTEM BRATANOV
 4 Slovakia JAKUB KOMENDA
 5 Turkey MURAT BULUT
 6 Turkey YUSUF YILDIZOGLU
 

Junior21 Men 65 kg Right Hand
 1 Azerbaijan GISMAT VAKILOV
 2 Azerbaijan TABRIZ SAFAROV
 3 Bulgaria ATANAS MILEV
 4 Bulgaria NIKOLAY TODOROV
 5 Bulgaria YOSIF TONEV
 6 Greece VASILEIOS MANIADAKIS
 7 Moldova OLEG TUDOREAN
 8 Norway ANDERS KOLLE
 9 Poland CYPRIAN ZALOGA
 10 Romania MARIAN FRUNZA
 11 Russia ARSEN KORAEV
 12 Russia HASAN SLANOV
 13 Russia RASUL URUSOV
 14 Slovakia DAVID TRUCHLIK
 15 Slovakia STANISLAV SEVCIK
 16 Turkey MUHAMMED ABAK
 17 Turkey MURAT BULUT
 18 Turkey YASIN ATILI
 19 Ukraine ROMAN MAKARENKO
 20 Ukraine VLADYSLAV SHYNKARUK
 

Junior21 Men 70 kg Right Hand
 1 Bulgaria GEORGI GEORGIEV
 2 Russia AZRET AKBAEV
 3 Slovakia FRANTISEK KOTUL
 4 Turkey MUSTAFA ALTUNCU
 

Junior21 Men 75 kg Right Hand
 1 Bulgaria BORISLAV BORISOV
 2 Bulgaria VALENTIN GOSPODINOV
 3 Moldova DANIEL PROCOPCIUC
 4 Norway RUNE KRAAKENES BAAROEY
 5 Romania GHEORGHE LUCUTA
 6 Russia ARTUR MAKAROV
 7 Russia ZAURBEK TSHOVREBOV
 8 Slovakia FILIP HRITZ
 9 Slovakia RASTISLAV KOSTOV
 10 Turkey EMRAH OKCU
 11 Turkey HAMZA ZIYPAK
 12 Ukraine IVAN KHARKEVYCH
 13 Ukraine LENUR KATAIEV
 

Junior21 Men 80 kg Right Hand
 1 Bulgaria GANELIN STOYANOV
 2 Bulgaria VLADISLAV KRASTEV
 3 Croatia MATEO STRUPAR
 4 Hungary EDMOND HALASZ
 5 Hungary TIBOR SZALOK
 6 Romania ALIN HASIUC
 7 Romania ANDREAS SAFTA
 8 Russia VADIM ALEYNIKOV
 9 Russia VLADIMIR MAYOROV
 10 Slovakia MICHAL GIRASEK
 11 Slovakia RADOVAN CONTOFALSKY
 12 Turkey OGUZHAN KOCAK
 13 Turkey OKTAY BALCI
 14 Ukraine ANDRII MOROZ
 15 Ukraine EDUARD GYRIA
 

Junior21 Men 85 kg Right Hand
 1 Azerbaijan RZABALA AZIZBAYLI
 2 Bulgaria BORISLAV BACHEV
 3 Bulgaria HRISTIYAN MARINOV
 4 Croatia ANDRIJA SIMIC
 5 Russia DENIS TOLMACHEV
 6 Russia MARAT AYBAZOV
 7 Turkey BEYTULLAH GOKHASAN
 8 Turkey BURHAN DUMLU
 9 Ukraine IHOR OKARA
 10 Ukraine VLADISLAV ZHEGUS
 

Junior21 Men 90 kg Right Hand
 1 Bulgaria STANISLAV STANKOV
 2 Bulgaria YORDAN TSONEV
 3 Israel ITAY MOSHE
 4 Norway MARKUS HERMANSEN
 5 Poland MAREK MONACHOWICZ
 6 Poland PAWEL PACUT
 7 Russia ALAN MAKEEV
 8 Russia LEVANI HABALAEV
 9 Sweden NIKLAS HEDMAN
 10 Sweden VAIOS ANTHOULIS
 11 Turkey CELAL TUNCER
 12 Turkey YUSUF ELITOK
 13 Ukraine IHOR PASIEKA
 14 Ukraine OLEKSANDR ILNYTSKYI
 

Junior21 Men +90 kg Right Hand
 1 Bulgaria NIKOLAY LYUTSKANOV
 2 Norway PER CHRISTIAN RUNDHOVDE
 3 Russia SERGEY CHERVOV
 4 Russia SERGEY SHTIPANOV
 5 Turkey ABDULLAH SARIBAS
 6 Turkey ONUR ATASOY
 7 Ukraine DMYTRO PASTUKH
 

Master Women 60 kg Right Hand
 1 Belarus LIBOU PETRALAI
 2 Bulgaria LADA HADZIEVA
 3 Greece KYRIAKI GIANNOPOULOU
 4 Lithuania INGRIDA ŠIDLAUSKIENE
 5 Poland JOANNA DAMINSKA
 6 Russia NATALYYA LESKOVA
 7 Sweden ANN JOHANSSON
 8 Sweden MARI THYSELL
 9 Turkey BIRSEL TOKSOZ
 

Master Women 70 kg Right Hand
 1 Poland SONIA TURZYNIECKA
 2 Russia LEYLA ABDULLINA
 3 Russia VALENTINA POTAPENKO
 4 Sweden PIRJO LAITURI
 Master Women 80 kg Right Hand
 1 Bulgaria DONKA YOVCHEVA
 2 Germany CAMILLA KÄTTSTRÖM
 3 Russia LARISA BOROVINSKAYA
 4 Russia TATYYANA TSVETKOVA
 5 Turkey NURHAN USTUNKAYA
 

Master Women +80 kg Right Hand
 1 Finland TARJA KOKKO
 2 Russia TATYYANA VASILYEVA
 3 Sweden ULRICA SEIJBILD
 

Master Men 70 kg Right Hand
 1 Belgium SAMUEL LESAGE
 2 Croatia DRAZEN KOGL
 3 Croatia MISLAV DROKAN
 4 Hungary CSABA KOLLAR
 5 Hungary TIBOR KOROSI
 6 Norway JAN-ERIK SUNDE
 7 Russia EDUARD BOLDAYREV
 8 Russia NIKOLAY MARTAYNYUK
 9 Turkey NECMETTIN SUBASI
 10 Turkey YUSUF UCAK
 11 Ukraine VLADYSLAV DZISIAK
 

Master Men 80 kg Right Hand
 1 Belgium JACQUES RENWA
 2 Belgium OLIVIER HEUSE
 3 Bulgaria DIMITAR STEFANOV
 4 Bulgaria MARIN PEYCHEV
 5 Romania DANIEL PATRASCU
 6 Romania LUCIAN TUDOR
 7 Russia ANDREY MALAHOV
 8 Russia GRIGORIY STRELYNIKOV
 9 Sweden CLAES MARTENSSON
 10 Turkey BINALI AKAN
 11 Turkey YILMAZ BOYRAZ
 12 Ukraine ROMAN RUDNYTSKYY
 

Master Men 90 kg Right Hand
 1 Bulgaria VESELIN ZHIVKOV
 2 Bulgaria ZAHARI STOYANOV
 3 Germany KLAUS SURRMANN
 4 Germany SORIN SCHILDBACH
 5 Greece EFSTATHIOS SYMEON
 6 Israel ARYEH BAUMAN
 7 Romania DINU DOBREAN
 8 Romania FLORIN ALBU
 9 Russia ALEKSANDR TSITSISHVILI
 10 Serbia MARCELO RUSOVAN
 11 Slovakia PETER RACEK
 12 Turkey BILAL KATIRCI
 13 Turkey TARKAN ATMACA
 14 Ukraine GENADII DANIUK
 15 Ukraine OLEH ANDRYEYEV
 

Master Men 100 kg Right Hand
 1 Latvia MARIS KALEJS
 2 Lithuania AIDAS PALIŠKIS
 3 Norway OTTAR ARNE BERG
 4 Romania AUGUSTIN MANTOG
 5 Russia ALEKSANDR BELYUSHIN
 6 Russia ZUFAR TAZETDINOV
 7 Sweden ANDERS SVENSSON
 8 Turkey ERKAN DAMAR
 9 Turkey OMER BENNURKAN
 10 Ukraine YEVHEN LITOVTSEV
 

Master Men +100 kg Right Hand
 1 Bulgaria GEORGI GEORGIEV
 2 Bulgaria IVAN IVANOV
 3 Greece GEORGIOS CHARALAMPOPOULOS
 4 Moldova LILIAN OPREA
 5 Norway KURT KVIKSTAD
 6 Poland PIOTR PALCZEWSKI
 7 Poland ROMAN PALCZEWSKI
 8 Romania RADU GEORGESCU
 9 Russia ALEKSEY UREZOV
 10 Russia OLEG MELENTYEV
 11 Turkey NUMAN DEMIRER
 12 Turkey YIGIT SARICALI
 

Grand Master Men 75 kg Right Hand
 1 Finland PASI KUNNARI
 2 Germany JUERGEN BAUMANN
 3 Greece MICHAIL MANIADAKIS
 4 Russia VLADIMIR ROGOZHINSKIY
 5 Sweden RONNY CEDER
 6 Sweden THOMAS LUNDGREN
 7 Ukraine SERHII NESTERENKO
 

Grand Master Men 90 kg Right Hand
 1 Belgium FREDERIC ANDRE
 2 Bulgaria DANIEL ZHIVKOV
 3 Lithuania ROMUTIS PALISKIS
 4 Poland WOJCIECH WALESKO
 5 Romania DRAGOS MECU
 6 Switzerland RICCARDO MANZINI
 7 Ukraine VADYM KRASOV
 

Grand Master Men 100 kg Right Hand
 1 Bulgaria CVETAN GASHEVSKI
 2 Germany MICHAEL MUCHA
 3 Hungary FERENC SIMON
 4 Lithuania VYDAS MIKELIONIS
 5 Russia ALEKSANDR BORISOV
 6 Turkey YAKUB CIN
 

Grand Master Men +100 kg Right Hand
 1 Russia MIHAIL SHESHIN
 2 Turkey MEHMET KASKA
 3 Ukraine YEVHEN HULENOK
 

Senior Grand Master 75 kg Right Hand
 1 Azerbaijan MUSLUM IBRAHIMOV
 2 Hungary MIHALY JOZSA
 3 Poland WIESLAW PODGORSKI
 4 Russia VIKTOR ZAYTSEV
 5 Ukraine VALENTYN IERRMOLENKO
 

Senior Grand Master 90 kg Right Hand
 1 Bulgaria VANYO BIYCHEV
 2 Poland ANDRZEJ HYMER
 3 Poland JOZEF WEDROWSKI
 4 Romania MIRCEA CARLOGANU
 Senior Grand Master 100 kg Right Hand
 1 Greece PANTELIS FILIKIDIS
 

Senior Grand Master +100 kg Right Hand
 1 Bulgaria LYUBEN IVANOV
 2 Poland WIESŁAW JABLONSKI
 

Senior Women 50 kg Right Hand
 1 Belarus LARYSA SHAPAVALAVA
 2 Belarus VALERYIA TSYKONOVA
 3 Bulgaria INA BANEVA
 4 Bulgaria MARIYA-LUIZA RAEVA
 5 Poland MAGDALENA SEKITA
 6 Romania GABRIELA GHERGHE
 7 Russia ALINA VOLKOVA
 8 Russia ELIZAVETA RESHETNIK
 9 Slovakia SNEZHANA BABAYIEVA
 10 Sweden ELINA PERSSON
 11 Sweden JONNA BLIND
 12 Turkey AYSE GUMUS
 13 Turkey ESRA KIRAZ
 14 Ukraine ANASTASIIA GONCHARENKO
 15 Ukraine MARYNA LEVCHENKO
 

Senior Women 55 kg Right Hand
 1 Belarus LIBOU PETRALAI
 2 Bulgaria DIMITRINA DIMITROVA
 3 Poland JOANNA DAMINSKA
 4 Russia ANNA MALYTSEVA
 5 Russia OKSANA GORBACH
 6 Sweden ERIKA LORENTSSON
 7 Sweden MARIA LUNDKVIST
 8 Turkey EMEL SALMAN
 9 Turkey SIGITA TERZI
 10 Ukraine VIKTORIIA ILIUSHYNA
 

Senior Women 60 kg Right Hand
 1 Bulgaria GERGANA BEZHANSKA
 2 Croatia BLAZENKA TROBIC KOGL
 3 Russia IRINA MAZURENKO
 4 Russia LUIZA GABUEVA
 5 Slovakia LUCIA DEBNAROVA
 6 Sweden ANN JOHANSSON
 7 Turkey ARZU KUSLAR
 8 Ukraine KRISTINA TSAP
 

Senior Women 65 kg Right Hand
 1 Belarus TATSIANA ROMANIUK
 2 Lithuania INGRIDA ŠIDLAUSKIENE
 3 Russia EKATERINA NIKISHEVA
 4 Russia IRINA GLADKAYA
 5 Sweden LISA SKOGLUND
 6 Sweden REBECCA RUTH
 7 Turkey ZEKIYE YILDIRIM
 

Senior Women 70 kg Right Hand
 1 Bulgaria MARIYA DIMITROVA
 2 Hungary BRIGITTA IVANFI
 3 Russia ALEKSANDRA OZEROVA
 4 Russia ELENA VORONCHIHINA
 5 Slovakia DAGMAR PETROVA
 6 Sweden FIA REISEK
 7 Turkey MUNIRE TUNCA
 8 Ukraine LILIYA ZAN’KO
 9 Ukraine OLENA TREHUBOVA
 

Senior Women 80 kg Right Hand
 1 Israel KATARINA PERLOVSKY KISLEV
 2 Israel RONI YAHAV
 3 Latvia SANDRA ZALITE
 4 Norway GURO BJOERKE
 5 Russia EVGENIYA FOMINA
 6 Russia IRINA MAKEEVA
 7 Turkey AYSU DAMAR
 8 Ukraine IRYNA ROZHESHCHENKO
 9 Ukraine OKSANA DIACHENKO
 

Senior Women +80 kg Right Hand
 1 Belarus TATSIANA KALIUK
 2 Finland TARJA KOKKO
 3 Latvia ZANNA CINGULE
 4 Lithuania EGLE VAITKUTE
 5 Russia ELENA KULYPINA
 6 Russia YANA BARANOVSKAYA
 7 Serbia BORKA DAKIC
 8 Turkey ZEYNEP CEBECI
 

Senior Men 55 kg Right Hand
 1 Bulgaria DIMITAR MARINCHEV
 2 Bulgaria MITKO STAYKOV
 3 Poland KAMIL STALA
 4 Russia ARSEN CHOMAEV
 5 Russia ASLAN HAPAEV
 6 Turkey MEHMET CETINKAYA
 7 Turkey ZAFER NOYAN
 8 Ukraine DMYTRO BEZKOROVAINYI
 9 Ukraine OLEKSII MYKYTIUK
 

Senior Men 60 kg Right Hand
 1 Belarus ULADZISLAU CHUMICHEU
 2 Bulgaria STILYAN PANCHEV
 3 Germany FABIAN TAEGER
 4 Greece TRIANTAFYLLOS PAPASPYROU
 5 Russia RIDIK GAZIZOV
 6 Russia ROMAN TSEREKAEV
 7 Turkey ISMAIL BAMYA
 8 Turkey ISMAIL TURKER
 9 Ukraine IGOR IVANYTSKYI
 10 Ukraine OLEKSANDR BALANDIN
 

Senior Men 65 kg Right Hand
 1 Belarus ALEH MAKARANKA
 2 Belarus DZMITRY CHALY
 3 Bulgaria BOZHIDAR SIMEONOV
 4 Bulgaria RADOSLAV SKENDEROV
 5 Croatia SANDRO JAGARCEC
 6 Germany KEVIN BERBERICH
 7 Russia ASLAN BESLANEEV
 8 Russia OLEG CHERKASOV
 9 Slovakia JURAJ JASCEG
 10 Turkey AZMI SEMERCIOGLU
 11 Turkey MEHMET ERDOGAN
 12 Ukraine KHAISER IBRISHEV
 13 Ukraine MYKOLA BURKO
 

Senior Men 70 kg Right Hand
 1 Belarus DZMITRY MIKHEI
 2 Belgium SAMUEL LESAGE
 3 Bulgaria GEORGI GAIDARDZIHIEV
 4 Bulgaria HRISTO DELIDZHAKOV
 5 Finland TOPI SAARANLUOMA
 6 Germany MATTHIAS SCHLITTE
 7 Moldova OLEG TUDOREAN
 8 Norway ERLEND HOERTE JENSSEN
 9 Romania ALEXANDRU DRAGAN
 10 Russia ALEKSANDR KURDYUKOV
 11 Russia HETAG DZITIEV
 12 Slovakia DOMINIK GLOD
 13 Slovakia JAN VOJENCAK
 14 Turkey ENGIN TERZI
 15 Turkey EVREN ARSLAN
 16 Ukraine LEONID TSYBA
 17 Ukraine MYKHAYLO NOVAK
 

Senior Men 75 kg Right Hand
 1 Azerbaijan ZOHRAB MAHSIMOV
 2 Bulgaria SASHO ANDREEV
 3 Bulgaria STEFAN UZUNOV
 4 France GHARAGYOZYAN ARTSVIK
 5 Germany DIMITAR YANKOV
 6 Greece DIMITRIS FILIKIDIS
 7 Israel MICHAEL RABINER
 8 Lithuania ŠARUNAS MANARKA
 9 Moldova DANIEL PROCOPCIUC
 10 Norway LARS MATTIS ANDRESEN
 11 Poland DARIUSZ GROCH
 12 Romania VIOREL DOBRIN
 13 Russia ALEKSANDR BULENKOV
 14 Russia VADIM AKPEROV
 15 Sweden JOHANNES ANDERSSON
 16 Sweden PATRIK BERG
 17 Turkey MEHMET UZUL
 18 Turkey ORHAN SOYER
 19 Ukraine ROMAN RIABTSEV
 20 Ukraine VIACHESLAV ZHYHYLII
 

Senior Men 80 kg Right Hand
 1 Bulgaria KALOYAN TUMBEV
 2 Bulgaria STEFAN MALINOV
 3 Greece CHRISTOS ASLANIDIS
 4 Hungary DAVID SOMOGYI
 5 Israel ADAM AVGANA
 6 Moldova IVAN SOSEV
 7 Moldova MIHAIL GRUMEZA
 8 Poland GRZEGORZ NOWOTARSKI
 9 Romania CRISTI GABRIAN
 10 Russia ATSAMAZ URTAEV
 11 Russia HADZHIMURAT ZOLOEV
 12 Sweden CLAES MARTENSSON
 13 Switzerland PASCAL GIRARD
 14 Turkey OGUZHAN KOCAK
 15 Turkey RAHMAN KAYA
 16 Ukraine BOHDAN IVAKHNENKO
 17 Ukraine SERGIY MELNYK
 

Senior Men 85 kg Right Hand
 1 Azerbaijan DAVID MIRZAGULIYEV
 2 Bulgaria PLAMEN DIMITROV
 3 Bulgaria STEFAN LENGAROV
 4 France DETTINGER JULIEN
 5 Germany ANDREAS HÖFFNER
 6 Greece KONSTANTINOS PETRIDIS
 7 Hungary PETER KOVACS
 8 Norway ALEXANDER SCHIVE BJERCK
 9 Romania DANIEL ANDRONACHE
 10 Russia MAKSIM CHERSKIY
 11 Russia YURIY KRASILYNIKOV
 12 Turkey UNAL TURKER
 13 Ukraine MGER MUSAELIAN
 14 Ukraine OLEKSII TOPOL
 

Senior Men 90 kg Right Hand
 1 Azerbaijan SHARIF ISMAYILOV
 2 Belgium CEDRIC LA COLA
 3 Bulgaria KALOYAN PETROV
 4 Bulgaria STOYAN GOLEMANOV
 5 Finland JUHA SALMINEN
 6 France GATTONI MICHAEL
 7 Greece KONSTANTINOS DEDOUSIS
 8 Latvia RAIMONDS ANTONOVICS
 9 Lithuania ALMANTAS KRIŠČIUNAS
 10 Norway DARIUS ANELAUSKAS
 11 Poland MARCIN MOLENDA
 12 Poland MAREK MONACHOWICZ
 13 Russia ROMAN FILIPPOV
 14 Russia SPARTAK ZOLOEV
 15 Serbia IVAN VESELIC
 16 Serbia ZORAN LATINOVIC
 17 Slovakia LADISLAV HERVAY
 18 Slovakia RADOSLAV DOBROVIC
 19 Sweden JOHAN BRUNDIN
 20 Turkey SEFA GENC
 21 Turkey YAKUP DURAN
 22 Ukraine IEVGENII PRUDNYK
 23 Ukraine IHOR PASIEKA
 

Senior Men 100 kg Right Hand
 1 Belgium MAXIME MARINO
 2 Bulgaria EMIL ILCHEV
 3 Bulgaria MITKO PETROV
 4 Croatia JOSIP BREGOVIC
 5 France PRADINES AYMERIC
 6 Greece EFSTATHIOS SYMEONIDIS
 7 Lithuania DONATAS KRIŠČIUNAS
 8 Moldova ALEXANDRU GRUMEZA
 9 Norway KNUT BERGAN SANDBAKKEN
 10 Poland MARIUSZ GROCHOWSKI
 11 Romania SABIN BADULESCU
 12 Russia CHERMEN HADAEV
 13 Russia VITALIY LALETIN
 14 Serbia MARKO TODIC
 15 Serbia MILOS TODIC
 16 Slovakia STEFAN CERNAK
 17 Turkey ATILE KOCAK
 18 Turkey OMER BENNURKAN
 19 Ukraine AYDER ALIDINOV
 20 Ukraine DMYTRO BONDARENKO
 

Senior Men 110 kg Right Hand
 1 Bulgaria IVAN MLADENOV
 2 Bulgaria KRASIMIR KOSTADINOV
 3 Russia IMIRASLAN AGASHIRINOV
 4 Russia IVAN MATYUSHENKO
 5 Serbia ZORAN LATINOVIC
 6 Slovakia SAMUEL HLUBIK
 7 Turkey ENGIN ERDOGAN
 8 Turkey SINAN TANKISI
 9 Ukraine OLEG MYKHAILENKO
 10 Ukraine SERGII KESAREV
 

Senior Men +110 kg Right Hand
 1 Azerbaijan ILHAM MAHMUDOV
 2 Bulgaria GEORGI TSVETKOV
 3 Bulgaria MARTIN DODOV
 4 Moldova LILIAN OPREA
 5 Norway ROBERT STAKSTON
 6 Romania FLORIN RADA
 7 Romania IOAN PUSCASU
 8 Russia DMITRIY PAVIN
 9 Russia DMITRIY SILAEV
 10 Serbia BORIS ALEKSIC
 11 Serbia DARKO PAVLOVIC
 12 Sweden KIM NASSTROM
 13 Turkey AHMET GUNER
 14 Turkey ARIF ERTEM
 15 Ukraine LAVRENTI ZARKUA
 

Disabled Sitting Women 65 Kg Left Hand
 1 Turkey OYA AYDIN
 2 Ukraine KATERYNA DEMIANENKO
 

Disabled Sitting Women +65 Kg Left Hand
 1 Bulgaria LIDIYA ATANASOVA
 2 Turkey ZEYNEP YILMAZ
 

Disabled Standing Women 65 Kg Left Hand
 1 Turkey HATICE GÜNAÇTI
 2 Ukraine ANNA SHCHYRSKA
 

Disabled Standing Women +65 Kg Left Hand
 1 Poland SONIA TURZYNIECKA
 

Disabled Visual Women 60 Kg Left Hand
 1 Bulgaria ANGELINA KRASTEVA
 2 Bulgaria LADA HADZIEVA
 

Disabled Visual Women 70 Kg Left Hand
 1 Bulgaria ASYA BUROVA
 2 Bulgaria EMKA TANOVA
 

Disabled Visual Women +70 Kg Left Hand
 1 Bulgaria EMILIYA STOYANOVA
 2 Bulgaria MARGARITA IVANOVA
 

Disabled Standing Junior Boys 55 Kg Left Hand
 1 Hungary KRISZTIAN VARHEGYI
 2 Turkey FURKAN DEMIR
 

Disabled Standing Junior Boys +55 Kg Left Hand
 1 Turkey AKIN UYAR
 2 Turkey YUSUF AKDOGAN
 3 Ukraine BOGDAN DENYSEVYCH
 

Disabled Sitting Men 55 Kg Left Hand
 1 Turkey MEHMET KAYA
 2 Ukraine MYKOLA PEDORENKO
 

Disabled Sitting Men 65 Kg Left Hand
 1 Turkey GÖKHAN SEVEN
 2 Ukraine OLEG ABORNYEV
 

Disabled Sitting Men 75 Kg Left Hand
 1 Romania VASILE SCURTU
 2 Ukraine MYKOLA TATEVOSIAN
 

Disabled Sitting Men +75 Kg Left Hand
 1 Azerbaijan FUAD MUSTAFAYEV
 2 Czech Republic LUKÁŠ PRÁCHENSKƯ
 3 Hungary IMRE HERNYAK
 4 Turkey MUSTAFA DINLEYICI
 5 Turkey ŞABAN MAZAK
 6 Ukraine VOLODYMYR DOROSHENKO
 

Disabled Standing Men 60 Kg Left Hand
 1 Azerbaijan VILAYAT NAMAZZADE
 2 Poland MACIEJ GRALAK
 3 Turkey EMRE YILDIZ
 4 Ukraine DMYTRO LUTSYSHYN
 

Disabled Standing Men 70 Kg Left Hand
 1 Azerbaijan RAUF AGHAZADA
 2 Hungary JOZSEF FENYVESI
 3 Norway JAN ARTHUR AUNE
 4 Turkey ONUR SARIBAL
 5 Ukraine ARTEM SOROKIN
 6 Ukraine OLEKSANDR PINCHUK
 

Disabled Standing Men 80 Kg Left Hand
 1 Bulgaria HRISTO VELEV
 2 Bulgaria SEVGIN SHABAN
 3 Hungary TIBOR SZUCS
 4 Norway JOERN HARRY KJELSNES FRIVIK
 5 Poland RADOSLAW KWIETNIEWSKI
 6 Turkey MURAT CIRIK
 7 Turkey YASIN URHUN
 8 Ukraine SERGIY KUROPATA
 

Disabled Standing Men 90 Kg Left Hand
 1 Hungary ZOLTAN ROJKO
 2 Turkey ÖMER AYDIN
 3 Ukraine OLEKSANDR ZIENCHENKO
 4 Ukraine VADYM KRASOV
 

Disabled Standing Men +90 Kg Left Hand
 1 Hungary ZSOLT TEMESVARI
 2 Turkey SÜREYYA AYCE
 

Disabled Visual Men 70 Kg Left Hand
 1 Bulgaria NIKOLA STOYANOV
 2 Bulgaria YORDAN YORDANOV
 3 Ukraine IHOR HUMENIUK
 

Disabled Visual Men 80 Kg Left Hand
 1 Bulgaria KIRIL DAMYANOV
 2 Bulgaria MARIN PEYCHEV
 

Disabled Visual Men 90 Kg Left Hand
 1 Bulgaria EVGENI GRNCHEV
 2 Bulgaria VANYO BIYCHEV
 3 Ukraine OLEKSANDR KHIMICH
 

Disabled Visual Men 100 Kg Left Hand
 1 Bulgaria METIN DIKMEOSMAN
 2 Bulgaria MILEN GROZEV
 

Disabled Hearing Men 70 Kg Left Hand
 1 Ukraine SERHII SERDIUKOV
 

Disabled Sitting Women 65 Kg Right Hand
 1 Turkey OYA AYDIN
 2 Ukraine KATERYNA DEMIANENKO
 

Disabled Sitting Women +65 Kg Right Hand
 1 Bulgaria LIDIYA ATANASOVA
 2 Turkey ZEYNEP YILMAZ
 

Disabled Standing Women 65 Kg Right Hand
 1 Turkey HATICE GÜNAÇTI
 2 Ukraine ANNA SHCHYRSKA
 3 Ukraine SVITLANA DROZDIUK
 

Disabled Standing Women +65 Kg Right Hand
 1 Poland MARIA JUROSZEK
 2 Poland SONIA TURZYNIECKA
 

Disabled Visual Women 60 Kg Right Hand
 1 Bulgaria ANGELINA KRASTEVA
 

Disabled Visual Women 70 Kg Right Hand
 1 Bulgaria ASYA BUROVA
 2 Bulgaria EMKA TANOVA
 

Disabled Visual Women +70 Kg Right Hand
 1 Bulgaria EMILIYA STOYANOVA
 2 Bulgaria MARGARITA IVANOVA

Disabled Hearing Women 60 Kg Right Hand
 1 Bulgaria LADA HADZIEVA
 

Disabled Standing Junior Boys 55 Kg Right Hand
 1 Hungary KRISZTIAN VARHEGYI
 

Disabled Standing Junior Boys +55 Kg Right Hand
 1 Turkey AKIN UYAR
 2 Ukraine BOGDAN DENYSEVYCH
 

Disabled Sitting Men 55 Kg Right Hand
 1 Turkey MEHMET KAYA
 2 Ukraine MYKOLA PEDORENKO
 

Disabled Sitting Men 65 Kg Right Hand
 1 Turkey GÖKHAN SEVEN
 2 Ukraine OLEG ABORNYEV
 

Disabled Sitting Men 75 Kg Right Hand
 1 Bulgaria ALPAY IBRIAM
 2 Ukraine MYKOLA TATEVOSIAN
 

Disabled Sitting Men +75 Kg Right Hand
 1 Azerbaijan FUAD MUSTAFAYEV
 2 Bulgaria SENKO STOYANOV
 3 Czech Republic LUKÁŠ PRÁCHENSKƯ
 4 Turkey MUSTAFA DINLEYICI
 5 Turkey ŞABAN MAZAK
 6 Ukraine VOLODYMYR DOROSHENKO
 

Disabled Standing Men 60 Kg Right Hand
 1 Azerbaijan VILAYAT NAMAZZADE
 2 Poland MACIEJ GRALAK
 3 Turkey EMRE YILDIZ
 4 Ukraine DMYTRO LUTSYSHYN
 

Disabled Standing Men 70 Kg Right Hand
 1 Azerbaijan RAUF AGHAZADA
 2 Ukraine OLEKSANDR PINCHUK
 

Disabled Standing Men 80 Kg Right Hand
 1 Bulgaria GEORGI KARADJOV
 2 Bulgaria TIHOMIR TRIFONOV
 3 Hungary TIBOR SZUCS
 4 Poland RADOSLAW KWIETNIEWSKI
 5 Turkey MURAT CIRIK
 6 Turkey YASIN URHUN
 7 Ukraine SERGIY KUROPATA
 

Disabled Standing Men 90 Kg Right Hand
 1 Bulgaria ZAHARI STOYANOV
 2 Hungary ZOLTAN ROJKO
 3 Turkey ÖMER AYDIN
 4 Ukraine OLEKSANDR ZIENCHENKO
 5 Ukraine VADYM KRASOV
 

Disabled Standing Men +90 Kg Right Hand
 1 Hungary IMRE HERNYAK
 2 Norway JAN ARTHUR AUNE
 3 Turkey SÜREYYA AYCE
 

Disabled Visual Men 60 Kg Right Hand
 1 Bulgaria DANAIL KARADZHOV
 

Disabled Visual Men 70 Kg Right Hand
 1 Bulgaria NIKOLA STOYANOV
 2 Bulgaria YORDAN YORDANOV
 3 Ukraine IHOR HUMENIUK
 

Disabled Visual Men 80 Kg Right Hand
 1 Bulgaria MARIN PEYCHEV
 2 Bulgaria MIHAIL MIHAILOV
 

Disabled Visual Men 90 Kg Right Hand
 1 Bulgaria EVGENI GRNCHEV
 2 Bulgaria VANYO BIYCHEV
 3 Ukraine OLEKSANDR KHIMICH
 

Disabled Visual Men 100 Kg Right Hand
 1 Bulgaria METIN DIKMEOSMAN
 2 Bulgaria MILEN GROZEV
 

Disabled Visual Men +100 Kg Right Hand
 1 Bulgaria ROSEN SEDEFCHEV
 

Disabled Hearing Men 70 Kg Right Hand
 1 Ukraine SERHII SERDIUKOV