European Armwrestling Championships 2010 - Russia

  • Print

XX European Armwrestling Championship

Moscow region, Mytischi, Russia

May 31 to June 6, 2010

 

Moscow region, Povedniki village, “Klyazma” hotel

Sports-entertaining complex "Arena" Mytischi»

 

 

SCHEDULE of Events: 4 competition days

 

Sunday - 30 May 2010

 

Teams arrival

 

Monday - 31 May 2010

 

Teams arrival

 

09:00 - 13:00 - Team registration «Klyazma» hotel

15:00 - 16:00 - Technical Meeting «Klyazma» hotel

17:30 - 20:00 - Congress meeting «Klyazma» hotel

 

Tuesday - 01 June 2010

 

10:00 - 15:00 - Weigh-in Juniors, masters, disabled «Klyazma» hotel

15:00 - 18:00 Referee meeting «Klyazma» hotel

 

Wednesday - 02 June 2010

 

11:00 - Opening ceremony Sports-entertaining complex «Arena «Mytischi»

 

11:30 - 15:00 Qualification Juniors left hand,

masters left hand,

grand masters left hand,

disabled left hand

16:00 - Finals and awards ceremony

 

Thursday - 03 June 2010

 

11:00 - 15:00 - Qualification Sports-entertaining complex «Arena «Mytischi»

Juniors right hand,

masters right hand,

grand masters right hand,

disabled right hand

10:00 - 15:00 - Country weigh-ins (seniors, men, women) «Klyazma» hotel

16:00 - Finals and awards ceremony

 

Friday - 04 June 2010

 

11:00 - 15:00 - Qualification Sports-entertaining complex «Arena «Mytischi»

Seniors, men and women - left hand

16:00 - Finals and awards ceremony after each final

 

Saturday - 05 June 2010

 

11:00 - 15:00 - Qualification Sports-entertaining complex «Arena «Mytischi»

Seniors, men and women - right hand

16:00 - Finals and awards ceremony after each final

22:00 - Party «Klyazma» hotel

 

Sunday - 06 June 2010

 

Teams departure

 

 

OFFICIAL HOTEL OF THE EVENT

 

The official hotel of the Event is «Klyazma», located distance to the sport hall. The hotel offers accommodation in rooms (TV, internet access), well as day bar, restaurant, parking.

 

Prices, valid from 01.01.2010:

 

ACCOMMODATION

 

1. All queries / requests on accommodation are to be forwarded to:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

2. Please provide dates of arrival to / departure from Russia.

3. Please provide passport number, date of birth.

 

Hotel booking requests are to be forwarded to the Russian Armsport

Association before April, 30, 2010.

 

Rooms available for booking

Breakfasts and suppers are included in residing cost.

1 room, standard 3200 RUB (1 person) / 3900 RUB (2 persons)

2 rooms, standard / 7800 RUB (4 persons)

3 rooms, standard / 11700 RUB (6 persons)

 

Transport

 

Airport - Hotel - Airport - 15 Euro per person

 

 

IMPORTANT!

 

DOCUMENTS REQUIRED FOR OBTAINING ENTRY VISA TO RUSSIA:

 

1. Copy of the passport (to be scanned and e-mailed to:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

(passport is to be valid for 6 months minimum, from the Russian visa

expiry date)

2. Address / tel / fax # of the National sports organization applying for

Russian visa.

3. Dates of arrival to / departure from Russia.

 

RUSSIAN ARMSPORT ASSOCIATION

LUZNETZSKAYA NAB. 8 OFFICE 277

Phones: +7 926 628 78 86 Dmitriy (English language)

Phones: +7 926 764 50 15 Andrey (Russian language)

Fax:+7 495 637 07 90

E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

 

The aforementioned details are to be submitted before April, 15, 2010.

 

 

 

TEAM REGISTRATION PROCEDURES

 

Country representative: Only one person will register their team. The Representative will bring with them the following:

 

Completed Team Registration form

Passport or Photo ID for each competitor

30 Euro fee per hand per person for Seniors and Masters

15 Euro fee per hand per person for Juniors

200 Euro annual fee

 

EAF Representative will then:

 

Issue Country Number

Issue a Weigh-in Tine

Photocopy each passport

Accept Registration Form

Accept Individual Registration fees

Accept Country Registration Fee

Prepare Official Receipt

All teams are obliged to send their registration forms to the General Secretary of EAF ( This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ) and Director of Scoring ( This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ) till 15.May 2010.

 

The registration order depends on the time of receiving of the registration forms from the General Secretary of EAF.

 

 

TEAM WEIGH-IN PROCEDURES

The weigh-in order depends on the time of receiving of the registration forms.

 

The first received registration form receives the right to be first at the weigh-in and so on.

 

Each country will come to Weigh-ins in the following order:

 

Team Captain will be present with the Team to answer any questions.

 

 

Weigh-ins:

 

Ladies 50, 55, 60 kg

 

Men 55, 60, 65 kg.

 

Please note:

 

If a competitor does not make weight, they have until 15:00 to make weight

 

A test scale will be made available for competitors.

 

A Competitor only has two shots at official weigh-in scale

 

A Competitor may only weigh-in between other countries

 

 

Official Event Badges:

 

Once the competitor has weighed-in, they will have a picture taken for their Official Competitor Badge.

 

The Competitor can then leave the Weigh-in area

 

The Team Captain will wait till all team pictures have been taken

 

Once the full Team is completed the Team Captain will receive all competitor badges

 

Any Team Officials (Referee, President and Coach) with a Country must be present at Weigh-ins to have photo and badge prepared. Badges must be worn all the time during competitions days.

 

 

WEIGHT CLASSES

 

YOUNGSTER Division:

 

Boys Left Hand: 50, 55, 60, 65, 70, 80, 80+ kg

 

Boys Right Hand: 50, 55, 60, 65, 70, 80, 80+ kg

 

Girls Left Hand: 45, 50, 55, 60, 65, 70, 70+ kg

 

Girls Right Hand: 45, 50, 55, 60, 65, 70, 70+ kg

 

 

SENIORS Division:

 

Men Left Hand: 55, 60, 65, 70, 75, 80, 85, 90, 100, 110, 110+kg

 

Men Right Hand: 55, 60, 65, 70, 75, 80, 85, 90, 100, 110, 110+kg

 

Women Left Hand:50, 55, 60, 65, 70, 80, 80+ kg.

 

Women Right Hand: 50, 55, 60, 65, 70, 80, 80+ kg.

 

 

DISABLED Division:

 

Men Disabled Left Hand: 60, 75kg, 90kg, 90+ kg

 

Men Disabled Right Hand: 60, 75kg, 90kg, 90+ kg

 

Women Disabled Left Hand: 60, 60+ kg

 

Women Disabled Right Hand: 60, 60+ kg

 

MASTERS Division:

 

Men Masters (>40 years old) Left Hand: 70, 80, 90, 100, 100+ kg

 

Men Masters (>40 years old) Right Hand: 70, 80, 90, 100, 100+ kg

 

Ladies Masters (>40 years old) Left Hand: 60, 70, 80, 80+ kg

 

Ladies Masters (>40 years old) Right Hand: 60, 70, 80, 80+ kg

 

Men Grand Masters (>50 years old) Left Hand: 75, 90, 90+ kg

Men Grand Masters (>50 years old) Right Hand: 75, 90, 90+ kg

 

 

Official European Armwrestling Championships Results



OFFICIAL TEAM SCORES (pdf)

JUNIOR MEN LEFT 50 KG;
1. POLJANSKIY, STEPAN. RUSSIA;
2. AGHAYEV, ROMAN. UKRAINE;
3. TROFIMCHUK, VLADISLAV. RUSSIA;
4. POROZHNIAK, DENIS. UKRAINE;

JUNIOR MEN LEFT 55 KG;
1. ABAJHANOV, IBRAGIM. RUSSIA;
2. MASTANOV, RAMIK. RUSSIA;
3. KAVALENKA, EVGENIY. BELARUS;
4. BURYA, OLEXANDR. UKRAINE;
5. ADAMYAN, ASHOT. ARMENIA;
6. SYZONETS, ANDRIY. UKRAINE;

JUNIOR MEN LEFT 60 KG;
1. SPASJUK, SVJATOSLAV. RUSSIA;
2. DORONIN, SERGEY. RUSSIA;
3. ZHOKH, OLEH. UKRAINE;
4. VYDRENKOV, VLADYSLAV. UKRAINE;
5. TSERETELI, NIKOLOZI. GEORGIA;
6. SELMAN FIRINCI, MUHARREM. TURKEY;
7. SAROYAN, RAZMIK. ARMENIA;
8. SLIWINSKI, DOMINIK. POLAND;

JUNIOR MEN LEFT 65 KG;
1. AKHPOLOV, SOSLAN. RUSSIA;
2. DZITIEV, HETAG. RUSSIA;
3. LAPSHYN, OLEH. UKRAINE;
4. SEMERCIOGLU, AZMI. TURKEY;
5. NESTERENKO, DZMITRY. BELARUS;
6. AZIZBEYLI, NADIR. AZERBAIJAN;
7. PETRAUKSAS, TADAS. LITHUANIA;
8. MUSIAL, DAMIAN. POLAND;

JUNIOR MEN LEFT 70 KG;
1. ABDULLAEV, ZALIMHAN. RUSSIA;
2. BJAZROV, VALERY. RUSSIA;
3. DIMITROV, PLAMEN. BULGARIA;
4. MYKYTYSHYN, VASYLIY. UKRAINE;
5. KASHENIA, DZMITRY. BELARUS;
6. TURKOLMEZ, UGUR. TURKEY;
7. TAVARTKILADZE, OTAR. GEORGIA;
8. KLAPEC, DENIS. POLAND;

JUNIOR MEN LEFT 80 KG;
1. HASANOV, MAGOMET. RUSSIA;
2. BERIDZE, VAKHTANG. GEORGIA;
3. DEMCHENKO, OLEKSANDR. UKRAINE;
4. KLEIN, RADEK. CZECH REPUBLIC;
5. AGNAEV, ANZOR. RUSSIA;
6. CHORNOMAZ, VOLODYMYR. UKRAINE;
7. KAKABADZE, MERAB. GEORGIA;
8. DREISKA, ANSIS. LATVIA;
9. CARLSSON, JOHAN. SWEDEN;
10. CAGLAR IDIGUK, SABAN. TURKEY;

JUNIOR MEN LEFT +80 KG;
1. GURBANOV, RUSTAM. AZERBAIJAN;
2. SOLYANYK, SERHIY. UKRAINE;
3. MYRONOVYCH, OLEG. UKRAINE;
4. SHEVCHENKO, ALEXANDER. RUSSIA;
5. ERTEM, ARIF. TURKEY;
6. KALOYAN, TYMBEV. BULGARIA;
7. KULOV, GEORGI. RUSSIA;
8. SUTKAITIS, MINDAUGAS. LITHUANIA;

SENIOR MEN LEFT 55 KG;
1. BEZKOROVAINYI, DMYTRO. UKRAINE;
2. CHOMAEV, ARSEN. RUSSIA;
3. KOMALOV, RADIK. RUSSIA;
4. PETROSYAN, MEKHAK. ARMENIA;
5. SYZONETS, ANDRIY. UKRAINE;
6. CETINKAYA, MEHMET. TURKEY;
7. IVAN, DANIEL. ROMANIA;
8. BARBELIAN, PAUL. ROMANIA;

SENIOR MEN LEFT 60 KG;
1. GABRAVA, VILENI. GEORGIA;
2. AHPOLOV, AZAMAT. RUSSIA;
3. CHAGAROV, KAZBEK. RUSSIA;
4. PIROYAN, ARMAN. ARMENIA;
5. BABAKHANOV, SARKHAN. AZERBAIJAN;
6. GRALAK, MACIEJ. POLAND;
7. ZHOKH, OLEH. UKRAINE;
8. STEREV, DIMITAR. BULGARIA;
9. ONAY, MUSTAFA. TURKEY;
10. AFANASIK, IVAN. BELARUS;

SENIOR MEN LEFT 65 KG;
1. KOVALCHUK, ALEXANDER. RUSSIA;
2. SERHAT ARSLAN, EVREN. TURKEY;
3. IBRISHEV, KHAISER. UKRAINE;
4. AKBAROV, VADIM. AZERBAIJAN;
5. GAYDARDJIEV, GEORGY. BULGARIA;
6. TYCHINH, DZMITRY. BELARUS;
7. BOBROVICH, VALEANTIN. BELARUS;
8. SVOBODA, PETR. CZECH REPUBLIC;
9. HARUTYUNYAN, HAYK. ARMENIA;
10. KHAMIDULLIN, RIM. RUSSIA;
11. GREGORICKA, IVAN. SLOVAKIA;
12. MELNIK, SERGIY. UKRAINE;
13. MUSIAL, DAMIAN. POLAND;
14. PETRAKUKSAS, TADAS; LITHUANIA;

SENIOR MEN LEFT 70 KG;
1. MNATSAKANYAN, VLADIMIR. ARMENIA;
2. VOJENCAK, JAN. SLOVAKIA;
3. VALIEV, RAMAZ. RUSSIA;
4. OZYUREK, IMMANUEL. TURKEY;
5. BEDNARSKI, BARTLOMIEJ. POLAND;
6. DELIDZHAKOV, HRISTO. BULGARIA;
7. ABUTIDZE, ALEKS. GEORGIA;
8. BORLAKOV, MURAT. RUSSIA;
9. ABRAMCHUK, ANATOLY. BELARUS;
10. PODGORSKI, MARIUSZ. POLAND;
11. CHERNYAVSKY, OLEG. UKRAINE;
12. MOVSISYAN, LEVON. ARMENIA;
13. TRYGUB, BORYS. UKRAINE;
14. RUSAKOV, ALIAKSNDR. BELARUS;

SENIOR MEN LEFT 75 KG;
1. FILIPPOV, MAXIM. RUSSIA;
2. MEHMET BOZ, FATIH. TURKEY;
3. SEREDICH, ALIAKSNDR. BELARUS;
4. TOGOEV, IGOR. RUSSIA;
5. FUAD, JAFAROV. AZERBAIJAN;
6. TVALIASHVILI, GIORGI. GEORGIA;
7. TERZI, ENGIN. TURKEY;
8. GROCH, DARIUSZ. POLAND;
9. ZHYGYLII, VIACHESLAV. UKRAINE;
10. CHAYKA, VALERIY. UKRAINE;
11. KHAMIANOV [X], DZMITRY. BELARUS;
12. BALABANOV, VIKTOR. BULGARIA;
13. VANESYAN, SAMVEL. ARMENIA;
14. SANDERS, CRAIG; UNITED KINGDOM;

SENIOR MEN LEFT 80 KG;
1. MAMEDOV, TIMUR. RUSSIA;
2. TAYNOV, ARTEM. UKRAINE;
3. LENGAROV, STEFAN. BULGARIA;
4. ISMAYILOV, SHARIF. AZERBAIJAN;
5. ASMONAS, MANTAS. LITHUANIA;
6. DZHIBILOV, RUSLAN. RUSSIA;
7. MATSKEVICH, ALEH. BELARUS;
8. KASAN, PETER. SLOVAKIA;
9. SAVENIA, DZEANIS. BELARUS;
10. RUDNYTSKYY, ROMAN. UKRAINE;
11. VAZEHI, SHAKHIN. AZERBAIJAN;
12. AKDENIZ, ADEM. TURKEY;
13. KLEIN, RADEK. CZECH REPUBLIC;
14. VOTH, ALEX. GERMANY;

SENIOR MEN LEFT 85 KG;
1. ANFILOFIEV, ALEXANDER. RUSSIA;
2. PRUDNYK, IEVGENII. UKRAINE;
3. DOBROVIC, RADOSLAV. SLOVAKIA;
4. KOLESNICHENKO, NIKOLAY. RUSSIA;
5. MALEK, RADISLAV. SLOVAKIA;
6. BABENOK, ARTSEM. BELARUS;
7. GAMTENADZE, IRAKLI. GEORGIA;
8. OLEKSANDR, TSVYETKOV. UKRAINE;
9. BASARAN, TUNCAY. TURKEY;
10. MEYES, TONI. SWITZERLAND;
11. CIRPONIS, AINARS. LATVIA;
12. PORTIANKO, IVAN. BELARUS;
13. KARLSON, JOHAN. SWEDEN;

SENIOR MEN LEFT 90 KG;
1. BABYEV, RUSLAN. UKRAINE;
2. KARYAEV, MURAT. RUSSIA;
3. GOLEMANOV, STOYAN. BULGARIA;
4. LABAN, ALIAKSANDR. BELARUS;
5. HARCARIK, GABRIEL. SLOVAKIA;
6. OZKILIC, UGUR. TURKEY;
7. SEKINAEV, BORIS. RUSSIA;
8. KHUBIASHVILI, GELA. UKRAINE;
9. SALMINEN, JUHA. FINLAND;
10. MAHARRAMOV, AZAR. AZERBAIJAN;
11. SPANNAGEL, DIETER. GERMANY;

SENIOR MEN LEFT 100 KG;
1. KRIULIN, EVGENIY. RUSSIA;
2. SHMYKO, DZMITRY. BELARUS;
3. TERESHCHUK, MAKSYM. UKRAINE;
4. ANTONOVICS, RAIMONDS. LATVIA;
5. KACHMAZOV, SLAVIK. RUSSIA;
6. RABTSAV, DZMITRY. BELARUS;
7. DAUTASHVILI, VASILI. GEORGIA;
8. KOSTADINOV, KRASIMIR. BULGARIA;
9. DYEVGUT, ANDRIY. UKRAINE;
10. JYRANEN, JUKKA. FINLAND;
11. BUEHLER, URLICH. SWITZERLAND;
12. SAHAKYAN, EDUARD. ARMENIA;

SENIOR MEN LEFT 110 KG;
1. KVIKVINIA, GENADI. GEORGIA;
2. NOWAK, GRZEGORZ. POLAND;
3. TOMSONS, NORMUNDS. LATVIA;
4. OSMANLI, FERID. TURKEY;
5. TOKAREV, SERGIY. UKRAINE;
6. BAYCHOROV, RASUL. RUSSIA;
7. IMANOV, JOSHGUN. AZERBAIJAN;
8. TANSKI, TOMASZ. POLAND;
9. TATARENKO, ARTSEM. BELARUS;
10. LITOVCEV, YEVHEN. UKRAINE;
11. MINDAUGAS, SUSKAITIS. LITHUANIA;
[DNF] ZANKARHANOV, ZELIMHAN. RUSSIA;

SENIOR MEN LEFT +110 KG;
1. PUSHKAR, ANDRIY. UKRAINE;
2. KODZASOV, SERGEY. RUSSIA;
3. KHALIKOV, NASIR. RUSSIA;
4. KISOV, PLAMEN. BULGARIA;
5. KIRILENKO, DZMITRY. BELARUS;
6. MICHALICKA, JURAJ. SLOVAKIA;
7. PUSCASU, IOAN. ROMANIA;
8. SKALSKI, MARCIN. POLAND;
9. MNATSAKANYAN, TIGRAN. ARMENIA;
10. TESARIK, DUSAN. CZECH REPUBLIC;
11. GLOWACKI, SLAWOMIR. POLAND;

MASTER MEN LEFT 70 KG;
1. AVERIN, ARTHUR. RUSSIA;
2. MEDVEDEV, OLEXANDR. UKRAINE;
3. CEDER, RONNY. SWEDEN;
4. BOLOTIN, GENADY. UKRAINE;
5. GALIULLIN, RAVIL. RUSSIA;

MASTER MEN LEFT 80 KG;
1. FILIPPOV, ANDRIY. UKRAINE;
2. SIMONENKO, MICHAIL. RUSSIA;
3. POCHEPETSKY, OLEG. RUSSIA;
4. DZISIAK, VLADYSLAV. UKRAINE;
5. MIRZAKULIYEV, JAVID. AZERBAIJAN;
6. NERSISYAN, DAVIT. ARMENIA;

MASTER MEN LEFT 90 KG;
1. MOSOLOV, ANDREY. RUSSIA;
2. CIRPONIS, AINARS. LATVIA;
3. STEPANENKO, SERGEY. RUSSIA;
4. PALISKIS, ROMUTIS. LITHUANIA;
5. STUSEK, JAROSLAV. CZECH REPUBLIC;
6. WALESKO, WOJCIECH. POLAND;
7. DANYUK, GENADIY. UKRAINE;
8. VORONETSKYY, IHOR. UKRAINE;
9. SYMEON, EFSTATHIOS. GREECE;

MASTER MEN LEFT 100 KG;
1. GURCHIANI, EREKLE. GEORGIA;
2. KOCAK, ATILE. TURKEY;
3. ZOLOEV, MAIRBEK. RUSSIA;
4. BUEHLER, URLICH. SWITZERLAND;
5. NIKULIN, ANDREY. RUSSIA;
6. MIKELIONIS, VYDAS. LITHUANIA;
7. KUZMIN, SERGIY. UKRAINE;

MASTER MEN LEFT +100 KG;
1. SUHOMLINOV, VYACHESLAV. RUSSIA;
2. CHERNUSHENKO, VITALIY. UKRAINE;
3. YAVIR, SERHIY. UKRAINE;
4. MISHOV, ANDREY. RUSSIA;
5. MAZURENKO, IGOR. POLAND;

GRANDMASTER MEN LEFT 75 KG;
1. ZAYTSEV, VICTOR. RUSSIA;
2. STRELNIKOV, NIKOLAY. RUSSIA;
3. IBRAHIMOV, MUSLUM. AZERBAIJAN;
4. PODGORSKI, WIESLAW. POLAND;
5. IERMOLENKO, VALENTYN. UKRAINE;

GRANDMASTER MEN LEFT 90 KG;
1. MAMEDOV, OKTAJ. RUSSIA;
2. STUSEK, JAROSLAV. CZECH REPUBLIC;
3. POZDNYAKOV, ALEXANDER. RUSSIA;

GRANDMASTER MEN LEFT +90 KG;
1. GURBANOV, MINABADIN. AZERBAIJAN;
2. GOLOVCHENKO, VALERIY. UKRAINE;
3. STEPANOV, VLADIMIR. RUSSIA;
4. PROKHOROV, PETR. RUSSIA;
5. GRALAK, STANISLAW. POLAND;
6. KROLIK, KONSTANTY. POLAND;

DISABLED MEN LEFT 60 KG;
1. VYATKIN, SERGEY. RUSSIA;
2. MAGAMEDOV, TAGIR. RUSSIA;
3. YILDIZ, EMRE. TURKEY;
4. KAYA, MEHMET. TURKEY;
5. GRALAK, MACIEJ. POLAND;
6. STEREV, DIMITAR. BULGARIA;

DISABLED MEN LEFT 75 KG;
1. BRATCHENIA, VIKTOR. BELARUS;
2. NURUDINOV, OMAR. RUSSIA;
3. ALESHKIN, VADIM. RUSSIA;
4. KUROPATA, SERGIY. UKRAINE;
5. LAPTSEU, ALIAKSE. BELARUS;
6. SEVEN, GOKHAN. TURKEY;
7. SALPAKOSKI, OLLI. FINLAND;
8. PEYCHEV, MARIN. BULGARIA;

DISABLED MEN LEFT 90 KG;
1. KRUGLIKOV, ROMAN. RUSSIA;
2. MAMEDOV, RUSLAN. RUSSIA;
3. URHUN, YASIN. TURKEY;
4. POROSHYN, OLEKSANDR. UKRAINE;
5. PYSMAK, ARTEM. UKRAINE;
6. YADIN, OMER. TURKEY;

DISABLED MEN LEFT +90 KG;
1. JUSUPALIEV, JUSUP. RUSSIA;
2. MYLENKYY, OLEKSANDER. UKRAINE;
3. KRAVCHUN, OLEKSANDR. UKRAINE;
4. SHESHIN, ALEXANDER. RUSSIA;
5. KROLIK, KONSTANTY. POLAND;
6. AYCE, SUREYYA. TURKEY;

JUNIOR WOMEN LEFT 45 KG;
1. HARIPONCHUK, SVITLANA. UKRAINE;
2. PAKSHINTSEVA, ELENA. RUSSIA;
3. BUGAI, DIANA. UKRAINE;
4. LJAPKINA, EKATERINA. RUSSIA;
5. SLIWINSKA, KAROLINA. POLAND;

JUNIOR WOMEN LEFT 50 KG;
1. DZHIKAEVA, CHRISTINA. RUSSIA;
2. GONCHARENKO, ANASTASIYA. UKRAINE;
3. FOMINA, CHRISTINA. RUSSIA;
4. KIRAZ, ESRA. TURKEY;
5. LASTOVENKO, KRYSTYNA. UKRAINE;
6. SZUSTER, JOLANTA. POLAND;

JUNIOR WOMEN LEFT 55 KG;
1. BETROZOVA, DZERASSA. RUSSIA;
2. TSAGOLOVA, KARINA. RUSSIA;
3. KWIATKOWSKA, NATALIA. POLAND;
4. LESKIVICIUTE, RASA. LITHUANIA;
5. BRYKAILO, TETIANA. UKRAINE;
6. BULASH, NADZEGDA. BELARUS;
7. MAJUTE, MONIKA. LITHUANIA;

JUNIOR WOMEN LEFT 60 KG;
1. KULTJAPKINA, ELENA. RUSSIA;
2. LAGKUEVA, DIANA. RUSSIA;
3. BOLIN THYSELL, KLARA. SWEDEN;
4. GUNACTI, SEVIM. TURKEY;
5. TERPELOVA, OLGA. UKRAINE;
6. KOVALEK, VIKTORIA. BELARUS;
7. ZIARKIEWICZ, PATRYCJA. POLAND;

JUNIOR WOMEN LEFT 70 KG;
1. MIROMANOVA, ALENA. RUSSIA;
2. KABISOVA, DIANA. RUSSIA;
3. JONKUTE, JULITA. LITHUANIA;
4. AKSOY, SEYMA. TURKEY;

JUNIOR WOMEN LEFT +70 KG;
1. FEDOSEYEVA, VALENTINE. RUSSIA;
2. CHERNOVA, NATALIA. RUSSIA;
3. CEBECI, ZEYNEP. TURKEY;

SENIOR WOMEN LEFT 50 KG;
1. AGADZHANJAN, VERONICA. RUSSIA;
2. URAZGILDEEVA, VENERA. RUSSIA;
3. YALCINKAYA, SEVAL. TURKEY;
4. GONCHARENKO, ANASTASIYA. UKRAINE;
5. COSKUN, DENIZ. TURKEY;
6. SHAPAVALAVA, LARISA. BELARUS;
7. ABROMOVICH, NATALIA. BELARUS;
8. MIELCZAREK, MALGORZATA. POLAND;

SENIOR WOMEN LEFT 55 KG;
1. ILYUSYNA, VIKTORIA. UKRAINE;
2. ALBEGOVA, DIANA. RUSSIA;
3. NYBERG, SARAH. SWEDEN;
4. ISTOMINA, TATYANA. RUSSIA;
5. TYKHONOVYCH, LARYSA. UKRAINE;
6. MAROZ, VOLHA. BELARUS;
7. KAZAK, YLIA. BELARUS;
8. MAJUTE, MONIKA. LITHUANIA;

SENIOR WOMEN LEFT 60 KG;
1. DEBNAROVA, LUCIA. SLOVAKIA;
2. LARINA, EKATERINA. RUSSIA;
3. DONMEZ, ARZU. TURKEY;
4. GABUEVA, LUISA. RUSSIA;
5. REISEK, FIA. SWEDEN;
6. TERPELOVA, OLGA. UKRAINE;
7. ZVYUGINCEVA, IRYNA. UKRAINE;
8. OSTROWSKA, MALGORZATA. POLAND;
9. BOLIN THYSELL, KLARA. SWEDEN;
10. VOJTKOVA, LENKA. CZECH REPUBLIC;
11. KARPENKO, ALIAKSANDRA. BELARUS;
12. SHIBUN, MARINA. BELARUS;

SENIOR WOMEN LEFT 65 KG;
1. BACKMAN, SARAH. SWEDEN;
2. GLADKAJA, IRINA. RUSSIA;
3. ANDERSSON, HEIDI. SWEDEN;
4. SHITINA, ALINA. RUSSIA;
5. DONMEZ, ELVAN. TURKEY;
6. MASALSKAY, ALESIA. BELARUS;
7. ANDREUCHUK, ALIAKSANDRA. BELARUS;

SENIOR WOMEN LEFT 70 KG;
1. MAKEEVA, IRINA. RUSSIA;
2. GAGIEVA, MADINA. RUSSIA;
3. GOLUBEVA, ALINA. UKRAINE;
4. MOCHALOVA, KATERYNA. UKRAINE;
5. LAITURI, PIRJO. SWEDEN;

SENIOR WOMEN LEFT 80 KG;
1. VAITKUTE, EGLE. LITHUANIA;
2. GABAKOVA, VICKA. RUSSIA;
3. LVOVA, ANASTASIYA. RUSSIA;
4. OGREN, MADELEN. SWEDEN;
5. BATMAZ, AYSE. TURKEY;

SENIOR WOMEN LEFT +80 KG;
1. GONUL, NURCIHAN. TURKEY;
2. KHAMIDULLINA, LILIYA. RUSSIA;
3. CINGULE, ZANNA. LATVIA;
4. BULATOVA, MARINA. RUSSIA;

MASTER WOMEN LEFT 60 KG;
1. JOHANSSON, ANN. SWEDEN;
2. OREHOVA, OLGA. RUSSIA;
3. TSVETKOVA, TATYANA. RUSSIA;

MASTER WOMEN LEFT 70 KG;
1. LAITURI, PIRJO. SWEDEN;
2. ODINTSEVA, LIDIYA. UKRAINE;
3. ONANOVA, TATYANA. RUSSIA;

MASTER WOMEN LEFT 80 KG;
1. CHASHKINA, LYUDMILA. RUSSIA;
2. BOROVINSKAJA, LARISA. RUSSIA;

MASTER WOMEN LEFT +80 KG;
1. BOLDYREVA, RIMMA. RUSSIA;

DISABLED WOMEN LEFT 60 KG;
1. JANUTO, NATALIA. RUSSIA;
2. UZULMEZ, MACIDE. TURKEY;
3. GAYNULLINA, LILIYA. RUSSIA;
4. AVTUCHOVI, SIMONA. LITHUANIA;

DISABLED WOMEN LEFT +60 KG;
1. BUNINA, OLGA. RUSSIA;
2. SALTAN, F.EDA. TURKEY;
3. VJAZMITINA, TATYANA. RUSSIA;
JUNIOR MEN RIGHT 50 KG;
1. SABITOV, ANDREY. RUSSIA;
2. AGHAYEV, ROMAN. UKRAINE;
3. POROZHNIAK, DENIS. UKRAINE;
4. UZDENOV, HARUL. RUSSIA;

JUNIOR MEN RIGHT 55 KG;
1. MASTANOV, RAMIK. RUSSIA;
2. HALIKOV, MAGOMED-SALAM. RUSSIA;
3. ADAMYAN, ASHOT. ARMENIA;
4. SYZONETS, ANDRIY. UKRAINE;
5. KAVALENKA, EVGENIY. BELARUS;
6. BURYA, OLEXANDR. UKRAINE;

JUNIOR MEN RIGHT 60 KG;
1. TSERETELI, NIKOLOZI. GEORGIA;
2. SPASJUK, SVJATOSLAV. RUSSIA;
3. DORONIN, SERGEY. RUSSIA;
4. SELMAN FIRINCI, MUHARREM. TURKEY;
5. VYDRENKOV, VLADYSLAV. UKRAINE;
6. SAROYAN, RAZMIK. ARMENIA;
7. SLIWINSKI, DOMINIK. POLAND;

JUNIOR MEN RIGHT 65 KG;
1. AKHPOLOV, SOSLAN. RUSSIA;
2. DZITIEV, HETAG. RUSSIA;
3. LAPSHYN, OLEH. UKRAINE;
4. NESTERENKO, DZMITRY. BELARUS;
5. DEREVENSKIY, YAROSLAV. UKRAINE;
6. AZIZBEYLI, NADIR. AZERBAIJAN;
7. PETRAUKSAS, TADAS. LITHUANIA;
8. MUSIAL, DAMIAN. POLAND;
9. SEMERCIOGLU, AZMI. TURKEY;

JUNIOR MEN RIGHT 70 KG;
1. ABDULLAEV, ZALIMHAN. RUSSIA;
2. DIMITROV, PLAMEN. BULGARIA;
3. JAMILOV, RAIS. RUSSIA;
4. TAVARTKILADZE, OTAR. GEORGIA;
5. KASHENIA, DZMITRY. BELARUS;
6. TURKOLMEZ, UGUR. TURKEY;
7. KLAPEC, DENIS. POLAND;

JUNIOR MEN RIGHT 80 KG;
1. HASANOV, MAGOMET. RUSSIA;
2. KAKABADZE, MERAB. GEORGIA;
3. DEMCHENKO, OLEKSANDR. UKRAINE;
4. CHIGIR, SERGEY. RUSSIA;
5. CAGLAR IDIGUK, SABAN. TURKEY;
6. CARLSSON, JOHAN. SWEDEN;
7. BERIDZE, VAKHTANG. GEORGIA;
8. DREISKA, ANSIS. LATVIA;
9. KLEIN, RADEK. CZECH REPUBLIC;
10. BIZHKO, VITALY. UKRAINE;

JUNIOR MEN RIGHT +80 KG;
1. SHEVCHENKO, ALEXANDER. RUSSIA;
2. GURBANOV, RUSTAM. AZERBAIJAN;
3. HAMBEKOV, DENIS. RUSSIA;
4. SOLYANYK, SERHIY. UKRAINE;
5. KALOYAN, TYMBEV. BULGARIA;
6. MYRONOVYCH, OLEG. UKRAINE;
7. ERTEM, ARIF. TURKEY;
8. SUTKAITIS, MINDAUGAS. LITHUANIA;


SENIOR MEN RIGHT 55 KG;
1. CHOMAEV, ARSEN. RUSSIA;
2. BEZKOROVAINYI, DMYTRO. UKRAINE;
3. KAPPUSHEV, RUSTAM. RUSSIA;
4. SYZONETS, ANDRIY. UKRAINE;
5. HARUTYUNYAN, VAHRAM. ARMENIA;
6. IVAN, DANIEL. ROMANIA;
7. CETINKAYA, MEHMET. TURKEY;

SENIOR MEN RIGHT 60 KG;
1. ALI UZUL, MEHMET. TURKEY;
2. AHPOLOV, AZAMAT. RUSSIA;
3. GREGORICKA, IVAN. SLOVAKIA;
4. PIROYAN, ARMAN. ARMENIA;
5. ONAY, MUSTAFA. TURKEY;
6. BARBELIAN, PAUL. ROMANIA;
7. SLIWINSKI, DOMINIK. POLAND;
8. AFANASIK, IVAN. BELARUS;
9. BABAKHANOV, SARKHAN. AZERBAIJAN;
10. GABRAVA, VILENI. GEORGIA;
11. GHILINSKIY, ARTSEM. BELARUS;
12. CHAGAROV, KAZBEK. RUSSIA;
13. GRALAK, MACIEJ. POLAND;
14. STEREV, DIMITAR. BULGARIA;

SENIOR MEN RIGHT 65 KG;
1. KOVALCHUK, ALEXANDER. RUSSIA;
2. GAYDARDJIEV, GEORGY. BULGARIA;
3. AKBAROV, VADIM. AZERBAIJAN;
4. SVOBODA, PETR. CZECH REPUBLIC;
5. SERHAT ARSLAN, EVREN. TURKEY;
6. IBRISHEV, KHAISER. UKRAINE;
7. MELNIK, SERGIY. UKRAINE;
8. BOBROVICH, VALEANTIN. BELARUS;
9. DZITIEV, HETAG. RUSSIA;
10. HARUTYUNYAN, HAYK. ARMENIA;
11. TYCHINH, DZMITRY. BELARUS;
12. PETRAUKAS, TADAS. LITHUANIA;
13. MUSIAL, DAMIAN. POLAND;

SENIOR MEN RIGHT 70 KG;
1. VALIEV, RAMAZ. RUSSIA;
2. HUBAEV, GEORGI. RUSSIA;
3. DELIDZHAKOV, HRISTO. BULGARIA;
4. SKYDAN, VADYM. UKRAINE;
5. VOJENCAK, JAN. SLOVAKIA;
6. PODGORSKI, MARIUSZ. POLAND;
7. MNATSAKANYAN, VLADIMIR. ARMENIA;
8. ABUTIDZE, ALEKS. GEORGIA;
9. RUSAKOV, ALIAKSNDR. BELARUS;
10. BEDNARSKI, BARTLOMIEJ. POLAND;
11. CHERNYAVSKY, OLEG. UKRAINE;
12. MOVSISYAN, LEVON. ARMENIA;
13. ABRAMCHUK, ANATOLY. BELARUS;
14. GORELASHVILI, YIGAL. IZRAEL;

SENIOR MEN RIGHT 75 KG;
1. ZOLOEV, HADZHIMURAT. RUSSIA;
2. GASHEVSKI, CVETAN. BULGARIA;
3. MEHMET BOZ, FATIH. TURKEY;
4. BALABANOV, VIKTOR. BULGARIA;
5. SANDERS, CRAIG. UNITED KINGDOM;
6. FUAD, JAFAROV. AZERBAIJAN;
7. TOGOEV, IGOR. RUSSIA;
8. TERZI, ENGIN. TURKEY;
9. KHAMIANOV, DZMITRY. BELARUS;
10. CHAYKA, VALERIY. UKRAINE;
11. TVALIASHVILI, GIORGI. GEORGIA;
12. MUSAYELIAN, MGER. UKRAINE;
13. SEREDICH, ALIAKSNDR. BELARUS;
14. PILIPENKO, IVAN. GERMANY;
15. GROCH, DARIUSZ. POLAND;
16. VANESYAN, SAMVEL. ARMENIA;

SENIOR MEN RIGHT 80 KG;
1. MAMEDOV, TIMUR. RUSSIA;
2. CHERSKY, MAXIM. RUSSIA;
3. ASMONAS, MANTAS. LITHUANIA;
4. LUKYANCHUK, IVAN. UKRAINE;
5. MATSKEVICH, ALEH. BELARUS;
6. KASAN, PETER. SLOVAKIA;
7. SAVENIA, DZEANIS. BELARUS;
8. GIRARD, PASCAL. SWITZERLAND;
9. VOTH, ALEX. GERMANY;
10. TAYNOV, ARTEM. UKRAINE;
11. LENGAROV, STEFAN. BULGARIA;
12. VAZEHI, SHAKHIN. AZERBAIJAN;
13. ISMAYILOV, SHARIF. AZERBAIJAN;
14. KLEIN, RADEK. CZECH REPUBLIC;
15. AKDENIZ, ADEM. TURKEY;

SENIOR MEN RIGHT 85 KG;
1. BABAIEV, RUSTAM. UKRAINE;
2. PRUDNYK, IEVGENII. UKRAINE;
3. GERMANUS, JAN. SLOVAKIA;
4. KOTCHIAN, ARTEM. RUSSIA;
5. BASARAN, TUNCAY. TURKEY;
6. GAMTENADZE, IRAKLI. GEORGIA;
7. SEMEG, IVAN. BELARUS;
8. TSAHILOV, TAJMURAZ. RUSSIA;
9. DOBROVIC, RADOSLAV. SLOVAKIA;
10. MEYES, TONI. SWITZERLAND;
11. PORTIANKO, IVAN. BELARUS;

SENIOR MEN RIGHT 90 KG;
1. HADAEV, CHERMEN. RUSSIA;
2. BABYEV, RUSLAN. UKRAINE;
3. SEKINAEV, BORIS. RUSSIA;
4. GOLEMANOV, STOYAN. BULGARIA;
5. HARCARIK, GABRIEL. SLOVAKIA;
6. OZKILIC, UGUR. TURKEY;
7. SALMINEN, JUHA. FINLAND;
8. STASYUK, SERGIY. UKRAINE;
9. SPANNAGEL, DIETER. GERMANY;
10. SYPNIEWSKI, TOMASZ. POLAND;
11. MALEK, RADISLAV. SLOVAKIA;
12. MAHARRAMOV, AZAR. AZERBAIJAN;

SENIOR MEN RIGHT 100 KG;
1. KOSTADINOV, KRASIMIR. BULGARIA;
2. DAUTASHVILI, VASILI. GEORGIA;
3. RUDAKOV, MYKHAYLO. UKRAINE;
4. RABTSAV, DZMITRY. BELARUS;
5. BAKHTIYAROV, ZURAB. AZERBAIJAN;
6. KACHMAZOV, SLAVIK. RUSSIA;
7. KRIULIN, EVGENIY. RUSSIA;
8. ANTONOVICS, RAIMONDS. LATVIA;
9. SAHAKYAN, EDUARD. ARMENIA;
10. TERESHCHUK, MAKSYM. UKRAINE;
11. JYRANEN, JUKKA. FINLAND;
12. BUEHLER, URLICH. SWITZERLAND;
13. KOCAK, ATILE. TURKEY;

SENIOR MEN RIGHT 110 KG;
1. TOKAREV, SERGIY. UKRAINE;
2. OSMANLI, FERID. TURKEY;
3. MATJUSHENKO, IVAN. RUSSIA;
4. NOWAK, GRZEGORZ. POLAND;
5. TOMSONS, NORMUNDS. LATVIA;
6. KVIKVINIA, GENADI. GEORGIA;
7. TATARENKO, ARTSEM. BELARUS;
8. BAYCHOROV, RASUL. RUSSIA;
9. TANSKI, TOMASZ. POLAND;
10. IMANOV, JOSHGUN. AZERBAIJAN;
11. LITOVCEV, YEVHEN. UKRAINE;
12. MIKELONIS, VIDAS. LATVIA;
13. MASIC, SEBASTIAN. CROATIA;
14. MINDAUGAS, SUSKAITIS. LITHUANIA;

SENIOR MEN RIGHT +110 KG;
1. GAZIMAGOMEDOV, GAZIMAGOMED. RUSSIA;
2. PUSHKAR, ANDRIY. UKRAINE;
3. PUSCASU, IOAN. ROMANIA;
4. YANKOVSKI, ALIAKSNDR. BELARUS;
5. KISOV, PLAMEN. BULGARIA;
6. GLOWACKI, SLAWOMIR. POLAND;
7. MNATSAKANYAN, TIGRAN. ARMENIA;
8. SKALSKI, MARCIN. POLAND;
9. TESARIK, DUSAN. CZECH REPUBLIC;
10. MICHALICKA, JURAJ. SLOVAKIA;
11. MASIC, ANTONIO. CROATIA;
12. KARKUZAEV, GEORGIY. RUSSIA;
13. KIRILENKO, DZMITRY. BELARUS;

MASTER MEN RIGHT 70 KG;
1. CEDER, RONNY. SWEDEN;
2. AVERIN, ARTHUR. RUSSIA;
3. TARANENKO, MYKOLA. UKRAINE;
4. BOLOTIN, GENADY. UKRAINE;
5. GALIULLIN, RAVIL. RUSSIA;

MASTER MEN RIGHT 80 KG;
1. DZISIAK, VLADYSLAV. UKRAINE;
2. MORSUEV, NIKOLAY. RUSSIA;
3. SIMONENKO, MICHAIL. RUSSIA;
4. FILIPPOV, ANDRIY. UKRAINE;
5. NERSISYAN, DAVIT. ARMENIA;
6. MIRZAKULIYEV, JAVID. AZERBAIJAN;

MASTER MEN RIGHT 90 KG;
1. MOSOLOV, ANDREY. RUSSIA;
2. PALISKIS, ROMUTIS. LITHUANIA;
3. MAMEDOV, OKTAJ. RUSSIA;
4. SYMEON, EFSTATHIOS. GREECE;
5. CIRPONIS, AINARS. LATVIA;
6. WALESKO, WOJCIECH. POLAND;

MASTER MEN RIGHT 100 KG;
1. MOISEYEV, IHOR. UKRAINE;
2. GURCHIANI, EREKLE. GEORGIA;
3. ZOLOEV, MAIRBEK. RUSSIA;
4. KUZMIN, SERGIY. UKRAINE;
5. NIKULIN, ANDREY. RUSSIA;
6. BUEHLER, URLICH. SWITZERLAND;
7. MIKELIONIS, VYDAS. LITHUANIA;
8. KOCAK, ATILE. TURKEY;

MASTER MEN RIGHT +100 KG;
1. RUDENKO, TARAS. RUSSIA;
2. MAZURENKO, IGOR. POLAND;
3. CHERNUSHENKO, VITALIY. UKRAINE;
4. YAVIR, SERHIY. UKRAINE;
5. SUHOMLINOV, VYACHESLAV. RUSSIA;
6. POOLE, RICHARD. UNITED KINGDOM;

GRANDMASTER MEN RIGHT 75 KG;
1. STRELNIKOV, NIKOLAY. RUSSIA;
2. ZAYTSEV, VICTOR. RUSSIA;
3. IBRAHIMOV, MUSLUM. AZERBAIJAN;
4. IERMOLENKO, VALENTYN. UKRAINE;
5. PODGORSKI, WIESLAW. POLAND;

GRANDMASTER MEN RIGHT 90 KG;
1. MAMEDOV, OKTAJ. RUSSIA;
2. STUSEK, JAROSLAV. CZECH REPUBLIC;
3. POZDNYAKOV, ALEXANDER. RUSSIA;

GRANDMASTER MEN RIGHT +90 KG;
1. GURBANOV, MINABADIN. AZERBAIJAN;
2. GOLOVCHENKO, VALERIY. UKRAINE;
3. STEPANOV, VLADIMIR. RUSSIA;
4. PROKHOROV, PETR. RUSSIA;
5. GRALAK, STANISLAW. POLAND;
6. KROLIK, KONSTANTY. POLAND;

DISABLED MEN RIGHT 60 KG;
1. VYATKIN, SERGEY. RUSSIA;
2. YILDIZ, EMRE. TURKEY;
3. RABINOVICH, KONSTANTIN. RUSSIA;
4. STEREV, DIMITAR. BULGARIA;
5. GRALAK, MACIEJ. POLAND;
6. KAYA, MEHMET. TURKEY;

DISABLED MEN RIGHT 75 KG;
1. BRATCHENIA, VIKTOR. BELARUS;
2. NURUDINOV, OMAR. RUSSIA;
3. YUKSEL, NURETTIN. TURKEY;
4. SAMARIN, VYACHESLAV. RUSSIA;
5. PEYCHEV, MARIN. BULGARIA;
6. TARASENKO, ROMAN. UKRAINE;
7. KUROPATA, SERGIY. UKRAINE;
8. LAPTSEU, ALIAKSE. BELARUS;
9. SEVEN, GOKHAN. TURKEY;

DISABLED MEN RIGHT 90 KG;
1. MAMEDOV, RUSLAN. RUSSIA;
2. URHUN, YASIN. TURKEY;
3. KRUGLIKOV, ROMAN. RUSSIA;
4. YADIN, OMER. TURKEY;
5. PYSMAK, ARTEM. UKRAINE;
6. POROSHYN, OLEKSANDR. UKRAINE;

DISABLED MEN RIGHT +90 KG;
1. DINLEYICI, MUSTAFA. TURKEY;
2. AYCE, SUREYYA. TURKEY;
3. MYLENKYY, OLEKSANDER. UKRAINE;
4. JUSUPALIEV, JUSUP. RUSSIA;
5. KROLIK, KONSTANTY. POLAND;
6. NASRULLAEV, MAGOMED. RUSSIA;
7. KRAVCHUN, OLEKSANDR. UKRAINE;
8. JUHNEVICS, JANIS. LATVIA;

JUNIOR WOMEN RIGHT 45 KG;
1. BAEVA, MILANA. RUSSIA;
2. TIKHONOV, CHRISTINA. RUSSIA;
3. BUGAI, DIANA. UKRAINE;
4. HARIPONCHUK, SVITLANA. UKRAINE;
5. SLIWINSKA, KAROLINA. POLAND;

JUNIOR WOMEN RIGHT 50 KG;
1. GONCHARENKO, ANASTASIYA. UKRAINE;
2. KIRAZ, ESRA. TURKEY;
3. FOMINA, CHRISTINA. RUSSIA;
4. LASTOVENKO, KRYSTYNA. UKRAINE;
5. DZHIKAEVA, CHRISTINA. RUSSIA;
6. SZUSTER, JOLANTA. POLAND;

JUNIOR WOMEN RIGHT 55 KG;
1. TSAGOLOVA, KARINA. RUSSIA;
2. BAHAREVA, MARINA. RUSSIA;
3. LESKIVICIUTE, RASA. LITHUANIA;
4. PYLYPENKO, LILIYA. UKRAINE;
5. MAJUTE, MONIKA. LITHUANIA;
6. BRYKAILO, TETIANA. UKRAINE;
7. KWIATKOWSKA, NATALIA. POLAND;
8. BULASH, NADZEGDA. BELARUS;

JUNIOR WOMEN RIGHT 60 KG;
1. KULTJAPKINA, ELENA. RUSSIA;
2. BOLIN THYSELL, KLARA. SWEDEN;
3. LAGKUEVA, DIANA. RUSSIA;
4. GUNACTI, SEVIM. TURKEY;
5. KOVALEK, VIKTORIA. BELARUS;
6. TERPELOVA, OLGA. UKRAINE;
7. ZIARKIEWICZ, PATRYCJA. POLAND;

JUNIOR WOMEN RIGHT 70 KG;
1. KABISOVA, DIANA. RUSSIA;
2. KARAEVA, DZERASSA. RUSSIA;
3. JONKUTE, JULITA. LITHUANIA;
4. AKSOY, SEYMA. TURKEY;

JUNIOR WOMEN RIGHT +70 KG;
1. FEDOSEYEVA, VALENTINE. RUSSIA;
2. CHERNOVA, NATALIA. RUSSIA;
3. CEBECI, ZEYNEP. TURKEY;

SENIOR WOMEN RIGHT 50 KG;
1. COSKUN, DENIZ. TURKEY;
2. YALCINKAYA, SEVAL. TURKEY;
3. HALFINA, JULIA. RUSSIA;
4. SHAPAVALAVA, LARISA. BELARUS;
5. ABROMOVICH, NATALIA. BELARUS;
6. URAZGILDEEVA, VENERA. RUSSIA;
7. GONCHARENKO, ANASTASIYA. UKRAINE;
8. MIELCZAREK, MALGORZATA. POLAND;

SENIOR WOMEN RIGHT 55 KG;
1. DONMEZ, ARZU. TURKEY;
2. ALBEGOVA, DIANA. RUSSIA;
3. NYBERG, SARAH. SWEDEN;
4. ILYUSYNA, VIKTORIA. UKRAINE;
5. VOLKOVA, ALINA. RUSSIA;
6. TYKHONOVYCH, LARYSA. UKRAINE;
7. KONOVKOVA, ELENA. BELARUS;
8. MAROZ, VOLHA. BELARUS;

SENIOR WOMEN RIGHT 60 KG;
1. LARINA, EKATERINA. RUSSIA;
2. GABUEVA, LUISA. RUSSIA;
3. DEBNAROVA, LUCIA. SLOVAKIA;
4. REISEK, FIA. SWEDEN;
5. ZVYUGINCEVA, IRYNA. UKRAINE;
6. BOLIN THYSELL, KLARA. SWEDEN;
7. OSTROWSKA, MALGORZATA. POLAND;
8. KARPENKO, ALIAKSANDRA. BELARUS;
9. VOJTKOVA, LENKA. CZECH REPUBLIC;
10. TERPELOVA, OLGA. UKRAINE;
11. SHIBUN, MARINA. BELARUS;

SENIOR WOMEN RIGHT 65 KG;
1. GLADKAJA, IRINA. RUSSIA;
2. ANDERSSON, HEIDI. SWEDEN;
3. BACKMAN, SARAH. SWEDEN;
4. SHITINA, ALINA. RUSSIA;
5. DONMEZ, ELVAN. TURKEY;
6. MASALSKAY, ALESIA. BELARUS;
7. ANDREUCHUK, ALIAKSANDRA. BELARUS;

SENIOR WOMEN RIGHT 70 KG;
1. MAKEEVA, IRINA. RUSSIA;
2. GAGIEVA, MADINA. RUSSIA;
3. GOLUBEVA, ALINA. UKRAINE;
4. MOCHALOVA, KATERYNA. UKRAINE;
5. LAITURI, PIRJO. SWEDEN;

SENIOR WOMEN RIGHT 80 KG;
1. VAITKUTE, EGLE. LITHUANIA;
2. GABAKOVA, VICKA. RUSSIA;
3. LVOVA, ANASTASIYA. RUSSIA;
4. OGREN, MADELEN. SWEDEN;
5. BATMAZ, AYSE. TURKEY;

SENIOR WOMEN RIGHT +80 KG;
1. CINGULE, ZANNA. LATVIA;
2. GONUL, NURCIHAN. TURKEY;
3. TIKHONOVA, SVETLANA. RUSSIA;
4. KHAMIDULLINA, LILIYA. RUSSIA;

MASTER WOMEN RIGHT 60 KG;
1. JOHANSSON, ANN. SWEDEN;
2. OREHOVA, OLGA. RUSSIA;
3. MOSOLOVA, NATALIA. RUSSIA;

MASTER WOMEN RIGHT 70 KG;
1. ONANOVA, TATYANA. RUSSIA;
2. LAITURI, PIRJO. SWEDEN;
3. ODINTSEVA, LIDIYA. UKRAINE;

MASTER WOMEN RIGHT 80 KG;
1. BOROVINSKAJA, LARISA. RUSSIA;
2. CHASHKINA, LYUDMILA. RUSSIA;

MASTER WOMEN RIGHT +80 KG;
1. BOLDYREVA, RIMMA. RUSSIA;

DISABLED WOMEN RIGHT 60 KG;
1. JANUTO, NATALIA. RUSSIA;
2. UZULMEZ, MACIDE. TURKEY;
3. KUZNETSOVA, SVETLANA. RUSSIA;
4. AVTUCHOVI, SIMONA. LITHUANIA;

DISABLED WOMEN RIGHT +60 KG;
1. BUNINA, OLGA. RUSSIA;
2. BORSOVKINA, ANGELINA. RUSSIA;
3. SALTAN, F.EDA. TURKEY;