European Armwrestling Championships 2012 - Poland

  • Print

XXII European Armwrestling Championship

Gdańsk, Poland - 13 – 20th of May 2012

 

POLAND

Poland, the Republic of Poland, the country of a population of over 38 million people located in middle Europe, between the Baltic Sea in the north and the Carpathians and the Sudetes in the south in the basin of the Vistula and Oder rivers. From the west, it is bordered by Germany, from the south by the Czech Republic and Slovakia, from the east by Belarus and Ukraine, from the north east and north by Lithuania and from the north by the Russian exclave called the Kaliningrad Oblast. Moreover, the most of the northern boundary of Poland is set by the Baltic Sea coast. Polish exclusive economic zone in the Baltic Sea is bordered by zones of Denmark and Sweden.

 


Poland is a developing country, a member of many international organizations. Poland belongs among others to the European Union, NATO, UN, World Trade Organisation, the Organisation for Economic Cooperation and Development, the European Economic Area, the International Energy Agency, Council of Europe, Organization for Security and Cooperation in Europe, the International Atomic Energy Agency and the G6. Moreover, Poland is one of the Schengen Agreement and is seeking to join the Euro Zone and the European Space Agency.

3508c1_mapa-europy-02.gif


2e8c37_07-lwy-gdansk.gif

 

 

GDANSK

Gdansk - a port city in Poland by the Baltic Sea, situated at the mouth of the Motlawa river to the Vistula river by the Gulf of Gdansk, on the Gdansk Coast. Together with Gdynia and Sopot it forms Tricity. It is the cultural, scientific, sports and economic centre transportation junction of northern Poland, the capital of Pomerania. Gdansk agglomeration is inhabited by about 1.2 million people.


Hospitable Gdansk invites you to the charming streets and historic interiors, sea beaches and sailing routes, comfortable hotels, elegant restaurants and charming cafes. There are several theatres, a philharmonic hall, an opera house, a summer music scene, three multiplexes and several smaller cinemas, popular clubs, pubs and discos in the city. Numerous museums, concerts, fairs, exhibitions, street theatres complete the cultural offer, in which everyone depending on interests and moods, can find something interesting for themselves.


In Gdansk apart from the 22nd European Armwrestling Championship also the European Football Championship 2012 will take place. The city is also a candidate to win the title of the European Capital of Culture in 2016.


1ab7eb_08-transport.gif

 

 

GDANSK - SOPOT - GDYNIA

PUBLIC TRANSPORTATION:

Tricity is connected by a network of roads and railway. The most advanced transport are buses, taxis and SKM – Fast City Railway. SKM run frequency in the Tricity in peak hours is 7-8 minutes, and off-peak 15 minutes. Tricity has a common electronic metropolitan ticket covering all carriers in the Tricity.


1ab7eb_09-awfis.gif

 

 

 

 

PLACE OF THE CHAMPIONSHIPS

Sports Hall - AWFiS Hall

Kazimierz Gorski 1 Street

80-336 Gdansk, Poland

The 22nd European Armwrestling Championship will be held in the most modern Sports - Entertainment Hall in Pomerania of the Academy of Physical Education and Sport. The area of the hall is 2000 m2, it is 38m wide and 52m long and can accommodate over 2000 people Major sports economic and artistic events in the Tricity are held and leaders of the international business meet in this hall.


649940_10-lotnisko.gif

 

 

AIRPORT:

Tricity has its own International Lech Walesa Airport in Gdansk (Gdansk Rebiechowo International Airport - GDN). The airport is situated in a convenient location from urban centres of Gdansk (10 km), Sopot (10 km) and Gdynia (23 km). Gdansk airport is also an aerodrome for the Warsaw Okecie.


649940_11-busy.gif

 

TRANSPORT:

AIPORT – HOTEL – AIPORT

 

20 Euro per person


649940_12-hotele.gif

 

 

 

ACCOMMODATION

Participants of the 22nd European Armwrestling Championship will be accommodated in hotels: Miramar Hotel, Villa Aqua Hotel, Arkon Park Hotel which are located close to the shoreline of the Baltic Sea.

 

- All queries / requests on accommodation are to be forwarded to: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

- Please provide dates of arrival to / departure from Poland

- Please provide passport number, date of birth if you need apply for visa.

 

OFFICIAL HOTEL OF THE EVENT

Hotel Miramar, Hotel Villa Aqua, Hotel Arkon Park

 

4990bb_13-miramar.gif

Hotel Miramar

ul. Zamkowa Góra 25

81-713 Sopot

 

 

Room prices:

Single room (breakfast included) - 300 pln

Double room (breakfast included) - 350 pln

3-persons room (breakfast included) - 400 pln

4-persons room (breakfast included) - 500 pln

 

- there is possibility to buy dinner

Additional price 40 pln / person

 

Hotel is placed in the middle of TriCity – Sopot Kamienny Potok on the border with Gdynia.

 

More info:

- 200 m to the see

- 1,5 km from Sopot Center and the most famous Molo in Europe

- 20 m from Aquaparku

- 1 km to many Night Clubs

- 6,5 km to Sport hall AWFiS Gdansk

 

4990bb_15-villa.gifHotel Villa Aqua

ul. Zamkowa Góra 35

81-713 Sopot

 

 

Room prices:

Single room (breakfast included) – from 340 pln

Double room (breakfast included) – from 390 pln

 

- there is possibility to buy dinner

Additional price 45 pln / person

 

Hotel is placed in the middle of TriCity – Sopot Kamienny Potok on the border with Gdynia.

 

More info:

- 100 m to SKM (train)

- 50 m to busses

- 18 km to Lecha Walesy Airport in Gdansk-Rebiechowo

- 10 km to Ferry Port

- 20 m from Aquaparku

- 1 km to many Night Clubs

- 6,5 km to Sport hall AWFiS Gdansk

 

4990bb_14-arkonpark.gifHotel Arkon Park

Ul. Slaska 10

80-384 Gdansk

 

 

Room prices:

Single room (breakfast included) – od 300 pln

Double room (breakfast included) – od 340 pln

 

- there is possibility to buy dinner

Additional price 40 pln / person

 

Modern design. Rooms with LCD TV, satelite TV and coffe and tee preparation sets. Internet connection for free. Sport and recreation center.

 

More info:

- 500 m to SKM (train)

- 200 m to busses

- 12 km to Lecha Walesy Airport in Gdansk-Rebiechowo

- 3,5 km to the see

- 10 km to Gdansk Center and Old Town

- 3 km to sport hall - AWFiS Gdans


b257eb_logo-glowne.jpg

SCHEDULE OF EVENTS:

4 COMPETITION DAYS

 

Sunday - 13th of May 2012

Teams arrival

 

Monday - 14th of May 2012

Teams arrival

09:00 - 13:00 - Team registration - Hotel Miramar, ul. Zamkowa Góra 25, 81-713 Sopot

15:00 - 16:00 - Technical Meeting - Hotel Miramar, ul. Zamkowa Góra 25, 81-713 Sopot

17:30 - 20:00 - Congress meeting - Hotel Miramar, ul. Zamkowa Góra 25, 81-713 Sopot

 

Tuesday - 15th of May 2012

10:00 - 15:00 - Weigh-in Juniors, masters, disabled - Hotel Miramar, ul. Zamkowa Góra 25, 81-713 Sopot

15:00 - 18:00 - Referee meeting - Hotel Miramar, ul. Zamkowa Góra 25, 81-713 Sopot

 

Wednesday - 16th of May 2012

09:00 - Opening ceremony - AWFiS Hall

09:30 - 15:00 - Qualification

- juniors left hand,

- masters left hand,

- grand masters left hand,

- senior grand masters left hand,

- disabled left hand

16:00 - Finals and awards ceremony

 

Thursday - 17th of May 2012

09:00 - 15:00 - Qualification - AWFiS Hall

- juniors right hand,

- masters right hand,

- grand masters right hand,

- senior grand masters right hand,

- disabled right hand

10:00 - 15:00 - Country weigh-ins (seniors, men, women)

16:00 - Finals and awards ceremony

 

Friday - 18th of May 2012

09:00 - 15:00 - Qualification - AWFiS Hall

- Seniors, men and women - left hand

16:00 - Finals and awards ceremony after each final

 

Saturday - 19th of May 2012

09:00 - 15:00 - Qualification - AWFiS Hall

Seniors, men and women - right hand

16:00 - Finals and awards ceremony after each final

22:00 - Party

 

Sunday - 20th of May 2012

Teams departure


 

3b9f4e_03-eaf-logo.gif

 

TEAM REGISTRATION PROCEDURES

 

Country representative:

Only one person will register their team. The Representative will bring with them the following:

 

Completed Team Registration form

Passports or Photo ID for each competitor

 

Country fee: 200 Euro

Senior fee: 30 Euro per class per hand

Disabled fee: 30 Euro per class per hand

Junior fee: 15 Euro per class per hand

EAF Licence fee: 5 euro per person

 

EAF Representative will then:

Issue Country Number

Issue a Weigh-in Time

Photocopy each passport

Accept Registration Form

Accept Individual Registration fees

Accept Country Registration Fee

Prepare Official Receipt

 

All teams are obliged to fill online registartion (www.eaf-armwrestling.com) form and send their registration forms (PDF file) to the General Secretary of EAF ( This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ) and Director of Scoring ( This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ) till 29th of April 2012.

The registration order depends on the time of receiving of the registration forms from the General Secretary of EAF.

 

TEAM WEIGH-IN PROCEDURES

The weigh-in order depends on the time of receiving of the registration forms.

The first received registration form receives the right to be first at the weigh-in and so on.

Each country will come to Weigh-ins in the following order:

Team Captain will be present with the Team to answer any questions.

 

Weigh-ins:

Ladies 50, 55, 60 kg and continue...

Men 55, 60, 65 kg and continue...

 

Please note:

If a competitor does not make weight, they have until 15:00 to make weight

A test scale will be made available for competitors.

A Competitor only has two shots at official weigh-in scale

A Competitor may only weigh-in between other countries

 

Official Event Badges:

Once the competitor has weighed-in, they will have a picture taken for their Official Competitor Badge.

The Competitor can then leave the Weigh-in area

The Team Captain will wait till all team pictures have been taken

Once the full Team is completed the Team Captain will receive all competitor badges at the evening of weight in day.

Any Team Officials (Referee, President and Coach) with a Country must be present at Weigh-ins to have photo and badge prepared. Badges must be worn all the time during competitions days.

 

WEIGHT CLASSES:

 

YOUNGSTER Division:

Boys Left & Right Hand: 50, 55, 60, 65, 70, 80, 80+ kg
Girls Left & Right Hand: 45, 50, 55, 60, 65, 70, 70+ kg

SENIORS Division:

Men Left & Right Hand: 55, 60, 65, 70, 75, 80, 85, 90, 100, 110, 110+kg
Women Left & Right Hand: 50, 55, 60, 65, 70, 80, 80+ kg.

DISABLED Division:

Boys Left & Right Hand: 50, 65, 80, 80+ kg
Girls Left & Right Hand: 50, 50+ kg

Men Disabled Left & Right Hand: 60, 75kg, 90kg, 90+ kg
Women Disabled Left & Right Hand: 60, 70, 80, 80+ kg

MASTERS Division:

Men Masters (>40 years old) Left & Right Hand: 70, 80, 90, 100, 100+ kg
Ladies Masters (>40 years old) Left & Right Hand: 60, 70, 80, 80+ kg

GRAND MASTERS Division:

Men Grand Masters (>50 years old) Left & Right Hand: 75, 90, 100, 100+ kg

SENIOR GRAND MASTERS Division (These classes do not cout for points):

Men Senior Grand Masters (>60 years old) Left & Right Hand: 75, 90, 100, 100+ kg


 

ORGANIZER’S COMMITTEE:

 

Federacja Armwrestling Polska

Okrzei 18/7 Street

81-245 Gdynia

Poland,

 

Office:

Phone / Fax: +48 58 621 93 08 (English, Russian and Polish speaking)

e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Phones:

Anna Mazurenko (English, Russian and Polish speaking):

Phone: + 48 603 55 48 55,

e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Marcin Mielniczuk ( English, Russian and Polish speaking):

Phone: +48 601 612 400,

e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Igor Mazurenko (Russian and Polish speaking):

Phone: + 48 601 821 467,

e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


10de5e_16-press.gif

 

PRESS OFFICE:

 

Paweł Podlewski

Phone: + 48 603 603 880,

e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

www.armpower.net

www.eaf-armwrestling.com


b1ba1b_ph-pmg-pa-pion.jpg 27ce99_logo-fap-male.jpg 27ce99_eaf-kolor-logo2.jpg

XXII EUROPEAN ARMWRESTLING CHAMPIONSHIPS

13-19th of May 2012

Gdansk, Poland

Official EAF results

 

f6631a_pdf-icon.png Euroarm2012 Team Results
f6631a_pdf-icon.png Euroarm2012 Protocols
f6631a_pdf-icon.pngEuroarm2012 individual results

 

DISABLED WOMEN LEFT 60 KG
1. SVETLANA, KUZNETSOVA. RUSSIA;
2. LILIIA, GAINULLINA. RUSSIA;
3. GUNACTI, HATICE. TURKEY;
4. GORKEN, EMINE. TURKEY;
5. HADJIEVA, LADA. BULGARIA;
6. JABLONSKA, KRYSTYNA. POLAND;
7. WOZNIAK, BEATA. POLAND;

 

 

DISABLED WOMEN LEFT 70 KG
1. ALEKSANDRA, AKAEVA. RUSSIA;
2. EDAEDASALTAN, FATIME. TURKEY;
3. SONIA, TURZYNIECKA. POLAND;
4. BUROVA, ASYA. BULGARIA;
5. KAMBUROVA, NEDIALKA. BULGARIA;

 

DISABLED WOMEN LEFT 80 KG
1. YILMAZ, ZEYNEP. TURKEY;
2. NADEZDA, SYCHEVA. RUSSIA;
3. RASHID, YUMUGUL. BULGARIA;

 

DISABLED WOMEN LEFT +80 KG
1. RIMMA, URSEGOVA. RUSSIA;
2. KORNELIA, MASNIK. POLAND;
3. STOYANOVA, EMILIA. BULGARIA;

 

DISABLED MEN LEFT 60 KG
1. SERGEY, VYATKIN. RUSSIA;
2. KAYA, MEHMET. TURKEY;
3. SEVEN, GOKHAN. TURKEY;
4. MACIEJ, GRALAK. POLAND;
5. FENYVESI, JOZSEF. HUNGARY;
6. PATRYK, WETERLE. POLAND;
7. ALEKSEI, KAZANTCEV. RUSSIA;
8. OLEG, ABORNYEV. UKRAINE;
9. MYKOLA, PEDORENKO. UKRAINE;

 

 

 

DISABLED MEN LEFT 75 KG
1. VIKTOR, BRATSHENIA. BELARUS;
2. CIRIK, MURAT. TURKEY;
3. URHUN, YASIN. TURKEY;
4. ARTUR, MAKAROV. RUSSIA;
5. BESIK, LEKIASHVILI. GEORGIA;
6. VIACHESLAV, SAMARIN. RUSSIA;
7. KISS, VIKTOR. HUNGARY;
8. PEYCHEV, MARIN. BULGARIA;
9. OLEKSANDR, PINCHUK. UKRAINE;
10. HALTVIK, ARTHUR. NORWAY;
11. URBONAS, MARIUS. LITHUANIA;
12. PIOTR, KOZLOWSKI. POLAND;
13. BIACHEV, VANIO. BULGARIA;

 

DISABLED MEN LEFT 90 KG
1. RUSLAN, MAMEDOV. RUSSIA;
2. ARTEM, PYSMAK. UKRAINE;
3. ADALI, MURSEL. TURKEY;
4. VADYM, KRASOV. UKRAINE;
5. OZKOMANOVA, BIRCAN. TURKEY;
6. KJELSNESKJELSNESFRIVIK, JOERN. NORWAY;
7. AHMED, MEHMED. BULGARIA;
8. PATRYK, SAWICKI. POLAND;
9. ROJKO, ZOLTAN. HUNGARY;

 

DISABLED MEN LEFT +90 KG
1. HOPPE, ERIC. GERMANY;
2. OZSENER, GOKHAN. TURKEY;
3. FANIS, NURETDINOV. RUSSIA;
4. TEMESVARI, ZSOLT. HUNGARY;
5. LEVAN, ZHAMIASHVILI. UKRAINE;
6. OLEKSANDR, POROSHYN. UKRAINE;
7. BULUT, CELALI. TURKEY;
8. SAKALIEV, HRISTO. BULGARIA;
9. JANUSZ, KOPEC. POLAND;
10. KONSTANTY, KROLIK. POLAND;

 

DISABLED WOMEN RIGHT 60 KG
1. LILIIA, GAINULLINA. RUSSIA;
2. SVETLANA, KUZNETSOVA. RUSSIA;
3. HADJIEVA, LADA. BULGARIA;
4. GUNACTI, HATICE. TURKEY;
5. GORKEN, EMINE. TURKEY;
6. KRUSTEVA, ANGELINA. BULGARIA;
7. WOZNIAK, BEATA. POLAND;
8. JABLONSKA, KRYSTYNA. POLAND;

 

DISABLED WOMEN RIGHT 70 KG
1. ALEKSANDRA, AKAEVA. RUSSIA;
2. EDAEDASALTAN, FATIME. TURKEY;
3. SONIA, TURZYNIECKA. POLAND;
4. BUROVA, ASYA. BULGARIA;
5. KAMBUROVA, NEDIALKA. BULGARIA;

 

DISABLED WOMEN RIGHT 80 KG
1. NADEZDA, SYCHEVA. RUSSIA;
2. YILMAZ, ZEYNEP. TURKEY;
3. RASHID, YUMUGUL. BULGARIA;

 

DISABLED WOMEN RIGHT +80 KG
1. KORNELIA, MASNIK. POLAND;
2. RIMMA, URSEGOVA. RUSSIA;
3. STOYANOVA, EMILIA. BULGARIA;

 

DISABLED MEN RIGHT 60 KG
1. SERGEY, VYATKIN. RUSSIA;
2. MUKHTAR, MAGOMEDOV. RUSSIA;
3. SEVEN, GOKHAN. TURKEY;
4. OLEG, ABORNYEV. UKRAINE;
5. KAYA, MEHMET. TURKEY;
6. MYKOLA, PEDORENKO. UKRAINE;
7. MACIEJ, GRALAK. POLAND;
8. PATRYK, WETERLE. POLAND;

 

 

 

 

DISABLED MEN RIGHT 75 KG
1. VIKTOR, BRATSHENIA. BELARUS;
2. ARTUR, MAKAROV. RUSSIA;
3. CIRIK, MURAT. TURKEY;
4. URHUN, YASIN. TURKEY;
5. BESIK, LEKIASHVILI. GEORGIA;
6. NIIAS, IZMAILOV. UKRAINE;
7. VIACHESLAV, SAMARIN. RUSSIA;
8. KISS, VIKTOR. HUNGARY;
9. GORELASHVILI, YIGAL. IZRAEL;
10. OLEKSANDR, PINCHUK. UKRAINE;
11. PIOTR, KOZLOWSKI. POLAND;
12. PEYCHEV, MARIN. BULGARIA;
13. HALTVIK, ARTHUR. NORWAY;
14. BIACHEV, VANIO. BULGARIA;
15. URBONAS, MARIUS. LITHUANIA;
16. MATEUSZ, WOJNICKI. POLAND;
17. JOZSA, MIHALY. HUNGARY;

 

DISABLED MEN RIGHT 90 KG
1. VADYM, KRASOV. UKRAINE;
2. ARTEM, PYSMAK. UKRAINE;
3. ADALI, MURSEL. TURKEY;
4. ROJKO, ZOLTAN. HUNGARY;
5. OZKOMANOVA, BIRCAN. TURKEY;
6. JUHNEVICS, JANIS. LATVIA;
7. RUSLAN, MAMEDOV. RUSSIA;
8. AHMED, MEHMED. BULGARIA;

 

DISABLED MEN RIGHT +90 KG
1. DINLEYICI, MUSTAFA. TURKEY;
2. LEVAN, ZHAMIASHVILI. UKRAINE;
3. FANIS, NURETDINOV. RUSSIA;
4. OZSENER, GOKHAN. TURKEY;
5. SAKALIEV, HRISTO. BULGARIA;
6. OLEKSANDR, POROSHYN. UKRAINE;
7. JANUSZ, KOPEC. POLAND;
8. KONSTANTY, KROLIK. POLAND;

JUNIOR_DISABLED WOMEN LEFT 50 KG
1. KRISTINA, GOVOROVA. RUSSIA;

JUNIOR_DISABLED WOMEN LEFT +50 KG
1. ALEKSANDRA, AKAEVA. RUSSIA;

 

 

 

 

 

JUNIOR_DISABLED MEN LEFT 50 KG
1. DMITRII, OKULOV. RUSSIA;
2. VARHEGYI, KRISZTIAN. HUNGARY;


JUNIOR_DISABLED MEN LEFT 65 KG
1. FARIS, VALIEV. RUSSIA;
2. ALEXEY, BEREZUEV. RUSSIA;
3. FARUKFARUKGONUL, OMER. TURKEY;

 

JUNIOR_DISABLED MEN LEFT 80 KG
1. ARTUR, MAKAROV. RUSSIA;
2. RISHAT, ZAINETDINOV. RUSSIA;

 

JUNIOR_DISABLED MEN LEFT +80 KG
1. VLADIMIR, SERGEEV. RUSSIA;

JUNIOR_DISABLED WOMEN RIGHT 50 KG
1. KRISTINA, GOVOROVA. RUSSIA;

 

JUNIOR_DISABLED WOMEN RIGHT +50 KG
1. ALEKSANDRA, AKAEVA. RUSSIA;

 

 

 

 

 

JUNIOR_DISABLED MEN RIGHT 50 KG
1. DMITRII, OKULOV. RUSSIA;
2. OLEKSII, KUCHERIAVYI. UKRAINE;
3. VARHEGYI, KRISZTIAN. HUNGARY;

 

JUNIOR_DISABLED MEN RIGHT 65 KG
1. ALEXEY, BEREZUEV. RUSSIA;
2. FARUKFARUKGONUL, OMER. TURKEY;
3. FARIS, VALIEV. RUSSIA;

 

JUNIOR_DISABLED MEN RIGHT 80 KG
1. ARTUR, MAKAROV. RUSSIA;
2. RISHAT, ZAINETDINOV. RUSSIA;

 

JUNIOR_DISABLED MEN RIGHT +80 KG
1. VLADIMIR, SERGEEV. RUSSIA;

 

MASTER WOMEN LEFT 60 KG
1. JOHANJOHANON, ANN. SWEDEN;
2. KARLKARLON, KARINA. SWEDEN;
3. HOLMSTRM, ERIKA. NORWAY;
4. ELIZAVETA, POLOVNIKOVA. RUSSIA;
5. ZSIRAI, JUDIT. HUNGARY;
6. NATALIA, LESKOVA. RUSSIA;
7. VITOLINA, EVITA. LATVIA;
8. NATALIIA, PENKOVA. UKRAINE;

 

MASTER WOMEN LEFT 70 KG
1. LAITURI, PIRJO. SWEDEN;
2. BOLLOK, AGNES. HUNGARY;
3. LIDIIA, ODINTSEVA. UKRAINE;
4. BOZENA, CICHOPEK. POLAND;

 

MASTER WOMEN LEFT 80 KG
1. KAETTSTROEM, CAMILLA. GERMANY;
2. WESTER, MARIA. SWEDEN;
3. LARISA, BOROVINSKAYA. RUSSIA;
4. JADWIGA, LEWANDOWSKA. POLAND;

 

MASTER WOMEN LEFT +80 KG
1. RIMMA, BOLDYREVA. RUSSIA;
2. MARIA, URSEGOVA. RUSSIA;
3. BASARAN, SEVCAN. TURKEY;

 

MASTER WOMEN RIGHT 60 KG
1. JOHANJOHANON, ANN. SWEDEN;
2. THYSELL, MARI. SWEDEN;
3. NATALIA, LESKOVA. RUSSIA;
4. ZSIRAI, JUDIT. HUNGARY;
5. ELIZAVETA, POLOVNIKOVA. RUSSIA;
6. HOLMSTRM, ERIKA. NORWAY;
7. NATALIIA, PENKOVA. UKRAINE;

 

MASTER WOMEN RIGHT 70 KG
1. LAITURI, PIRJO. SWEDEN;
2. BOLLOK, AGNES. HUNGARY;
3. LIDIIA, ODINTSEVA. UKRAINE;
4. BOZENA, CICHOPEK. POLAND;

 

MASTER WOMEN RIGHT 80 KG
1. KAETTSTROEM, CAMILLA. GERMANY;
2. WESTER, MARIA. SWEDEN;
3. LARISA, BOROVINSKAYA. RUSSIA;
4. JADWIGA, LEWANDOWSKA. POLAND;

 

MASTER WOMEN RIGHT +80 KG
1. RIMMA, BOLDYREVA. RUSSIA;
2. BASARAN, SEVCAN. TURKEY;
3. MARIA, URSEGOVA. RUSSIA;

 

 

 

MASTER MEN LEFT 70 KG
1. NORSTROM, STEFAN. SWEDEN;
2. ARTUR, AGADZHANYAN. RUSSIA;
3. GARCIA, ANDREAS. GERMANY;
4. WEISS, UDO. GERMANY;
5. ARTUR, AVERIN. RUSSIA;
6. KOROSI, TIBOR. HUNGARY;
7. CEDER, RONNY. SWEDEN;
8. SERGIY, LIGUS. UKRAINE;
9. BEYBEYBILAL, EMIN. TURKEY;
10. YLIKETELA, ANTTIJAAKKO. FINLAND;
11. ERIKERIKSUNDE, JAN. NORWAY;

 

MASTER MEN LEFT 80 KG
1. ALEH, MATSKEVICH. BELARUS;
2. ONDER, DURSUN. TURKEY;
3. KARLSSON, ANDERS. SWEDEN;
4. KOGL, DRAZEN. CROATIA;
5. KUNNARI, PASI. FINLAND;
6. ALEXEY, OSTAPCHUK. RUSSIA;
7. KOCON, STEFAN. SWEDEN;
8. JACUB, NAKIELSKI. SWITZERLAND;
9. LAUKO, RICHARD. HUNGARY;
10. MARIAN, JANECZEK. POLAND;

 

MASTER MEN LEFT 90 KG
1. ANDREY, MOSOLOV. RUSSIA;
2. HELLSTROM, GORAN. SWEDEN;
3. BIRKELAND, OEYVIND. NORWAY;
4. PATRASCU, DANIEL. ROMANIA;
5. JERZY, KWIATKOWSKI. POLAND;
6. BORIS, TRIKOLICH. RUSSIA;
7. ROJKO, ZOLTAN. HUNGARY;
8. FARID, FATTAKHOV. UKRAINE;
9. CIN, YAKUP. TURKEY;
10. WOJCIECH, WALESKO. POLAND;
11. VADYM, LARIN. UKRAINE;
12. LEHTONEN, JUHA. SWEDEN;
13. BUEHLER, ULRICH. SWITZERLAND;

 

MASTER MEN LEFT 100 KG
1. EREKLE, GURCHIANI. GEORGIA;
2. BACKLUND, JENS. SWEDEN;
3. GENADII, DANIUK. UKRAINE;
4. SERGEY, KADUSHKIN. RUSSIA;
5. DAMAR, ERKAN. TURKEY;

 

 


6. KOEPPEN, OLAF. GERMANY;
7. GENNADII, SHTANKEVYCH. UKRAINE;
8. ABDURAZAK, NAZIRBEKOV. RUSSIA;
9. KARLSSON, JORGEN. SWEDEN;
10. ARNEARNEBERG, OTTAR. NORWAY;
11. METKA, STEFAN. GERMANY;
12. YEUTUKHOVICH, BARYS. HOLLAND;

 

MASTER MEN LEFT +100 KG
1. CAPPA, DAVIDE. ITALY;
2. IGOR, MAZURENKO. POLAND;
3. CSABAI, ATTILA. HUNGARY;
4. FRANZEN, JONNY. SWEDEN;
5. KVIKSTAD, KURT. NORWAY;
6. SERHIY, YAVIR. UKRAINE;
7. YENERER, AHMET. TURKEY;
8. JANUSZ, BUKOWSKI. POLAND;
9. HAMMERSCHMIDT, DIRK. GERMANY;
10. SVENSVENON, ANDERS. SWEDEN;

 

 

 

 

MASTER MEN RIGHT 70 KG
1. VLADYSLAV, DZISIAK. UKRAINE;
2. NORSTROM, STEFAN. SWEDEN;
3. KOROSI, TIBOR. HUNGARY;
4. SERGIY, LIGUS. UKRAINE;
5. WEISS, UDO. GERMANY;
6. ERIKERIKSUNDE, JAN. NORWAY;
7. CEDER, RONNY. SWEDEN;
8. ARTUR, AGADZHANYAN. RUSSIA;
9. GARCIA, ANDREAS. GERMANY;
10. YLIKETELA, ANTTIJAAKKO. FINLAND;
11. ARTUR, AVERIN. RUSSIA;
12. BEYBEYBILAL, EMIN. TURKEY;

 

MASTER MEN RIGHT 80 KG
1. ONDER, DURSUN. TURKEY;
2. SMETANA, ALEXANDER. AUSTRIA;
3. KARLSSON, ANDERS. SWEDEN;
4. ALEXEY, OSTAPCHUK. RUSSIA;
5. KUNNARI, PASI. FINLAND;
6. JACUB, NAKIELSKI. SWITZERLAND;
7. KOGL, DRAZEN. CROATIA;
8. MARIAN, JANECZEK. POLAND;
9. LAUKO, RICHARD. HUNGARY;

 

MASTER MEN RIGHT 90 KG
1. ANDREY, MOSOLOV. RUSSIA;
2. JERZY, KWIATKOWSKI. POLAND;
3. BIRKELAND, OEYVIND. NORWAY;
4. CIN, YAKUP. TURKEY;
5. HELLSTROM, GORAN. SWEDEN;
6. PATRASCU, DANIEL. ROMANIA;
7. VADYM, LARIN. UKRAINE;
8. WOJCIECH, WALESKO. POLAND;
9. FARID, FATTAKHOV. UKRAINE;
10. ROJKO, ZOLTAN. HUNGARY;
11. LEHTONEN, JUHA. SWEDEN;
12. BUEHLER, ULRICH. SWITZERLAND;

 

MASTER MEN RIGHT 100 KG
1. SERGEY, KADUSHKIN. RUSSIA;
2. EREKLE, GURCHIANI. GEORGIA;
3. DAMAR, ERKAN. TURKEY;
4. ABDURAZAK, NAZIRBEKOV. RUSSIA;
5. GENADII, DANIUK. UKRAINE;
6. YEUTUKHOVICH, BARYS. HOLLAND;

 

 

 

7. BACKLUND, JENS. SWEDEN;
8. KARLSSON, JORGEN. SWEDEN;
9. METKA, STEFAN. GERMANY;
10. SLADEK, JAROSLAV. CZECH REPUBLIC;
11. JANUSZ, KOPEC. POLAND;
12. ARNEARNEBERG, OTTAR. NORWAY;
13. GENNADII, SHTANKEVYCH. UKRAINE;

 

MASTER MEN RIGHT +100 KG
1. YENERER, AHMET. TURKEY;
2. KRAUSE, UDO. GERMANY;
3. FRANZEN, JONNY. SWEDEN;
4. QVINTUS, ESA. FINLAND;
5. KVIKSTAD, KURT. NORWAY;
6. HAMMERSCHMIDT, DIRK. GERMANY;
7. SERHIY, YAVIR. UKRAINE;
8. IGOR, MAZURENKO. POLAND;
9. MINABADDIN, GURBANOV. AZERBAIJAN;
10. CSABAI, ATTILA. HUNGARY;
11. SVENSVENON, ANDERS. SWEDEN;
12. PIOTR, PALCZEWSKI. POLAND;
13. CAPPA, DAVIDE. ITALY;

 

GRANDMASTER MEN LEFT 75 KG
1. BAUMANN, JUERGEN. GERMANY;
2. DAVIT, NERSISYAN. ARMENIA;
3. ARSLAN, SENER. TURKEY;
4. SODERHOLM, KIM. FINLAND;
5. ARIF, AGHABABAYEV. AZERBAIJAN;
6. FAGIL, GAYNUTDINOV. RUSSIA;

 

GRANDMASTER MEN LEFT 90 KG
1. PANCEROVAS, ALEKSANDRAS. LITHUANIA;
2. STUSEK, JAROSLAV. CZECH REPUBLIC;
3. ALEXANDR, POZDNYAKOV. RUSSIA;
4. VALERII, GONCHARENKO. UKRAINE;
5. OKTAY, MAMEDOV. RUSSIA;
6. MANZINI, RICCARDO. SWITZERLAND;
7. PAWEL, LASOTA. POLAND;
8. ANDRZEJ, HYMER. POLAND;


GRANDMASTER MEN LEFT 100 KG
1. VLADIMIR, STEPANOV. RUSSIA;
2. JONSSON, JONNY. SWEDEN;
3. BERGLUND, HAKAN. SWEDEN;

 

 


4. OLEKSANDR, SIZONOV. UKRAINE;
5. JANUSZ, PIECHOWSKI. POLAND;

 

GRANDMASTER MEN LEFT +100 KG
1. MINABADDIN, GURBANOV. AZERBAIJAN;
2. MYKOLA, KHITSENKO. UKRAINE;
3. MIKHAIL, SHESHIN. RUSSIA;
4. ANDRZEJ, GLABALA. POLAND;
5. STANISLAW, GRALAK. POLAND;
6. MIKELIONIS, VYDAS. LITHUANIA;

 

GRANDMASTER MEN RIGHT 75 KG
1. ARSLAN, SENER. TURKEY;
2. BAUMANN, JUERGEN. GERMANY;
3. WIESLAW, PODGORSKI. POLAND;
4. FAGIL, GAYNUTDINOV. RUSSIA;
5. ARIF, AGHABABAYEV. AZERBAIJAN;
6. DAVIT, NERSISYAN. ARMENIA;
7. SODERHOLM, KIM. FINLAND;
8. VICTOR, ZAYTSEV. RUSSIA;
9. MUSLUM, IBRAHIMOV. AZERBAIJAN;

 

GRANDMASTER MEN RIGHT 90 KG
1. OKTAY, MAMEDOV. RUSSIA;
2. MANZINI, RICCARDO. SWITZERLAND;
3. THUEN, ARNE. NORWAY;
4. ALEXANDR, POZDNYAKOV. RUSSIA;
5. PANCEROVAS, ALEKSANDRAS. LITHUANIA;
6. STUSEK, JAROSLAV. CZECH REPUBLIC;
7. VALERII, GONCHARENKO. UKRAINE;
8. PAWEL, LASOTA. POLAND;
9. ANDRZEJ, HYMER. POLAND;

 

 

 

 

GRANDMASTER MEN RIGHT 100 KG
1. VLADIMIR, STEPANOV. RUSSIA;
2. JONSSON, JONNY. SWEDEN;
3. PETR, PROKHOROV. RUSSIA;
4. BERGLUND, HAKAN. SWEDEN;
5. OLEKSANDR, SIZONOV. UKRAINE;
6. LEONID, IVANOV. UKRAINE;
7. SLADEK, JAROSLAV. CZECH REPUBLIC;
8. JANUSZ, PIECHOWSKI. POLAND;

 

GRANDMASTER MEN RIGHT +100 KG
1. MINABADDIN, GURBANOV. AZERBAIJAN;
2. MYKOLA, KHITSENKO. UKRAINE;
3. ANDRZEJ, GLABALA. POLAND;
4. MIKHAIL, SHESHIN. RUSSIA;
5. KONSTANTY, KROLIK. POLAND;

 

SENIOR GRAND_MASTERS MEN LEFT 75 KG
1. VICTOR, ZAYTSEV. RUSSIA;
2. WIESLAW, PODGORSKI. POLAND;
3. MUSLUM, IBRAHIMOV. AZERBAIJAN;

 

SGRAND_MASTERS MEN LEFT 90 KG
1. JANUSZ, PIECHOWSKI. POLAND;
2. LEONID, LINKOV. RUSSIA;

 

SGRAND_MASTERS MEN LEFT 100 KG
1. PETR, PROKHOROV. RUSSIA;
2. JONSSON, JONNY. SWEDEN;
3. FILIKIDIS, PANTELIS. GREECE;

 

SGRAND_MASTERS MEN LEFT +100 KG
1. FANIS, NURETDINOV. RUSSIA;
2. KONSTANTY, KROLIK. POLAND;
3. MIKELIONIS, VYDAS. LITHUANIA;

 

SGRAND_MASTERS MEN RIGHT 75 KG
1. WIESLAW, PODGORSKI. POLAND;
2. VICTOR, ZAYTSEV. RUSSIA;
3. MUSLUM, IBRAHIMOV. AZERBAIJAN;

 

SGRAND_MASTERS MEN RIGHT 90 KG
1. JANUSZ, PIECHOWSKI. POLAND;
2. LEONID, LINKOV. RUSSIA;

 

SGRAND_MASTERS MEN RIGHT 100 KG
1. FILIKIDIS, PANTELIS. GREECE;
2. JONSSON, JONNY. SWEDEN;
3. PETR, PROKHOROV. RUSSIA;

 

SGRAND_MASTERS MEN RIGHT +100 KG
1. KONSTANTY, KROLIK. POLAND;
2. FANIS, NURETDINOV. RUSSIA;
3. MIKELIONIS, VYDAS. LITHUANIA;

JUNIOR WOMEN LEFT 45 KG
1. KORKMAZ, GULISTAN. TURKEY;
2. ANASTASIIA, KOSTIUKEVICH. RUSSIA;
3. VIKTORIIA, PARAHINA. UKRAINE;
4. RADMILA, SHEVCHENKO. RUSSIA;
5. MIKSTAITE, VIKTORIJA. LITHUANIA;
6. DOROTA, ZYGARSKA. POLAND;
7. ANGELIKA, DAMASZK. POLAND;

 

 

 

 

JUNIOR WOMEN LEFT 50 KG
1. KESER, UMRAN. TURKEY;
2. ANASTASIIA, GONCHARENKO. UKRAINE;
3. MARYNA, SHULIKA. UKRAINE;
4. VICTORIIA, GARANINA. RUSSIA;
5. MILYAUSHA, GIMRANOVA. RUSSIA;
6. BAMYA, BEHIYE. TURKEY;

 

JUNIOR WOMEN LEFT 55 KG
1. OZGUNOZGUNDEPER, IPEK. TURKEY;
2. NATALIA, KWIATKOWSKA. POLAND;
3. ZALINA, MOURAOVA. RUSSIA;
4. IRINA, KUTUZOVA. RUSSIA;
5. OLESOVA, JUDITA. SLOVAKIA;
6. OZBEK, SULE. TURKEY;
7. CHARVATOVA, KRISTINA. SLOVAKIA;
8. LINDROTH, EMILIE. SWEDEN;
9. DIANA, BUGAY. UKRAINE;
10. ARLETA, IWANCIO. POLAND;

 

JUNIOR WOMEN LEFT 60 KG
1. EKATERINA, GRIDCHINA. RUSSIA;
2. SVETLANA, GORDEEVA. RUSSIA;
3. TUGCE NUR KURT, FEHIME. TURKEY;
4. VIKTORIA, KAVALEK. BELARUS;
5. ANDERANDERON, EMMA. SWEDEN;
6. GUNACTI, SEVIM. TURKEY;
7. NATALIA, STEFANIAK. POLAND;
8. IVBULE, ELINA. LATVIA;
9. KUSNIERIKOVA, ANDREA. SLOVAKIA;
10. PATRYCJA, ZIARKIEWICZ. POLAND;

 

JUNIOR WOMEN LEFT 65 KG
1. BACKLUND, DENISE. SWEDEN;
2. ALEKSANDRA, AKAEVA. RUSSIA;
3. AKSOY, SEYMA. TURKEY;
4. ANDERANDERON, KAROLINA. SWEDEN;
5. GULGULDELIHACOGLU, TUGBA. TURKEY;
6. MARINA, IKAEVA. RUSSIA;
7. ANASTASIIA, ZAVOROTNIA. UKRAINE;

 

JUNIOR WOMEN LEFT 70 KG
1. MARTINKOVICOVA, REBEKA. SLOVAKIA;
2. LINDKVIST, JESSICA. SWEDEN;
3. DZERASSA, KARAEVA. RUSSIA;
4. LAIVYTE, INDRE. LITHUANIA;

 

 

 

 

 

5. SUDZIUTE, INGA. LITHUANIA;
6. KSENIIA, BEZUHLA. UKRAINE;
7. NURNURKABACAN, BUSRA. TURKEY;
8. NORELIUS, TOVE. SWEDEN;

 

JUNIOR WOMEN LEFT +70 KG
1. IRINA, BURMISTROVA. RUSSIA;
2. KUBRAKUBRAYENILER, AYSE. TURKEY;
3. VIKTORIA, VORONINA. RUSSIA;
4. DAVIDDAVIDON, SOFIE. SWEDEN;
5. MELEKMELEKDAMAR, AYSU. TURKEY;
6. MAGDALENA, FIL. POLAND;
7. CSORI, BARBARA. HUNGARY;
8. LIVCHITZ, ELIN. SWEDEN;

 

JUNIOR WOMEN RIGHT 45 KG
1. KORKMAZ, GULISTAN. TURKEY;
2. ANASTASIIA, KOSTIUKEVICH. RUSSIA;
3. VIKTORIIA, PARAHINA. UKRAINE;
4. RADMILA, SHEVCHENKO. RUSSIA;
5. MIKSTAITE, VIKTORIJA. LITHUANIA;
6. DOROTA, ZYGARSKA. POLAND;

 

 

 

 

 

JUNIOR WOMEN RIGHT 50 KG
1. ANASTASIIA, GONCHARENKO. UKRAINE;
2. VICTORIIA, GARANINA. RUSSIA;
3. MILYAUSHA, GIMRANOVA. RUSSIA;
4. MARYNA, SHULIKA. UKRAINE;
5. KESER, UMRAN. TURKEY;
6. BAMYA, BEHIYE. TURKEY;


JUNIOR WOMEN RIGHT 55 KG
1. ZALINA, MOURAOVA. RUSSIA;
2. NATALIA, KWIATKOWSKA. POLAND;
3. AVCI, BEYZANUR. TURKEY;
4. IRINA, KUTUZOVA. RUSSIA;
5. OZBEK, SULE. TURKEY;
6. CHARVATOVA, KRISTINA. SLOVAKIA;
7. OLESOVA, JUDITA. SLOVAKIA;
8. LINDROTH, EMILIE. SWEDEN;
9. ARLETA, IWANCIO. POLAND;

 

JUNIOR WOMEN RIGHT 60 KG
1. VICTORIA, NORENKO. RUSSIA;
2. ANDERANDERON, EMMA. SWEDEN;
3. TUGCE NUR KURT, FEHIME. TURKEY;
4. VIKTORIA, KAVALEK. BELARUS;
5. NATALIA, STEFANIAK. POLAND;
6. EKATERINA, GRIDCHINA. RUSSIA;
7. KUSNIERIKOVA, ANDREA. SLOVAKIA;
8. IVBULE, ELINA. LATVIA;
9. PATRYCJA, ZIARKIEWICZ. POLAND;
10. COSKUNER, ECE. TURKEY;

 

JUNIOR WOMEN RIGHT 65 KG
1. BACKLUND, DENISE. SWEDEN;
2. ANDERANDERON, KAROLINA. SWEDEN;
3. MARINA, IKAEVA. RUSSIA;
4. ALEKSANDRA, AKAEVA. RUSSIA;
5. AKSOY, SEYMA. TURKEY;
6. GULGULDELIHACOGLU, TUGBA. TURKEY;
7. ANASTASIIA, ZAVOROTNIA. UKRAINE;

 

JUNIOR WOMEN RIGHT 70 KG
1. LAIVYTE, INDRE. LITHUANIA;
2. MARTINKOVICOVA, REBEKA. SLOVAKIA;
3. DZERASSA, KARAEVA. RUSSIA;
4. LINDKVIST, JESSICA. SWEDEN;
5. NORELIUS, TOVE. SWEDEN;

 

 

 

 

 

6. KSENIIA, BEZUHLA. UKRAINE;
7. SUDZIUTE, INGA. LITHUANIA;
8. NURNURKABACAN, BUSRA. TURKEY;

 

JUNIOR WOMEN RIGHT +70 KG
1. IRINA, BURMISTROVA. RUSSIA;
2. VIKTORIA, VORONINA. RUSSIA;
3. MELEKMELEKDAMAR, AYSU. TURKEY;
4. KUBRAKUBRAYENILER, AYSE. TURKEY;
5. MAGDALENA, FIL. POLAND;
6. CSORI, BARBARA. HUNGARY;
7. DAVIDDAVIDON, SOFIE. SWEDEN;
8. LIVCHITZ, ELIN. SWEDEN;

JUNIOR MEN LEFT 50 KG
1. VLADIMIR, ZAIKONNIKOV. RUSSIA;
2. HALILHALILOTURAKCI, IBRAHIM. TURKEY;
3. YURIY, YUNCHIK. UKRAINE;
4. SALIHSALIHOZLUK, MEHMET. TURKEY;
5. VLADISLAV, AVERIN. RUSSIA;
6. KACPER, HUSAK. POLAND;
7. WESTIN, VICTOR. SWEDEN;

 

JUNIOR MEN LEFT 55 KG
1. GISMAT, VAKILOV. AZERBAIJAN;
2. ALIAKSANDR, MATSKEVICH. BELARUS;
3. DANACIOGLU, OGUZHAN. TURKEY;
4. MAKSIM, KUNGUROV. RUSSIA;
5. DMITRII, PERMINOV. RUSSIA;
6. ILLYA, BONHAR. UKRAINE;
7. YALCIN, BERKAY. TURKEY;
8. ERYK, GRZYWACZ. POLAND;
9. MATEUSZ, LUKIEWSKI. POLAND;

 

JUNIOR MEN LEFT 60 KG
1. FADIM, MINNIGULOV. RUSSIA;
2. YAUHENI, KAVALENKA. BELARUS;
3. KHANAFIY, KHASANOV. RUSSIA;
4. KIRILL, SHABALTAS. UKRAINE;
5. IBRAIM, IBRAGIMOV. UKRAINE;
6. AYDIN, FATIH. TURKEY;
7. IVICIC, TOMAS. CZECH REPUBLIC;

 

 

 


8. SEFASEFAMANDACI, AHMET. TURKEY;
9. LUBENOV, LUBOMIR. BULGARIA;
10. LUKASZ, WILCZYNSKI. POLAND;
11. JAKUB, KIZIK. POLAND;

 

JUNIOR MEN LEFT 65 KG
1. KHASAN, SLANOV. RUSSIA;
2. VLADISLAV, ZHEGUS. UKRAINE;
3. BENGTBENGTON, JENS. SWEDEN;
4. GEORGIEV, GEORGI. BULGARIA;
5. DMITRIY, DOLGIKH. RUSSIA;
6. MAKSYM, DYAKOV. UKRAINE;
7. KOTUL, FRANTISEK. SLOVAKIA;
8. ECEVIT, EMRE. TURKEY;
9. OZALKAN, BURAK. TURKEY;
10. GURAMI, ABULASHVILI. GEORGIA;
11. CYPRIAN, ZALOGA. POLAND;
12. LUCUTA, GHEORGHE. ROMANIA;

 

JUNIOR MEN LEFT 70 KG
1. DERENIK, STEPANYAN. ARMENIA;
2. PAVEL, RUDNIK. RUSSIA;
3. ALAN, DAUROV. RUSSIA;
4. VOLODYMYR, SHELEST. UKRAINE;
5. IVANOV, PETAR. BULGARIA;
6. SPERLINS, DAVIDS. LATVIA;
7. ERIK, GEVORGYAN. ARMENIA;
8. OKCU, EMRAH. TURKEY;
9. GIRASEK, MICHAL. SLOVAKIA;
10. MATEUSZ, POPIELARCZYK. POLAND;
11. KEWIN, JEDRZEJCZAK. POLAND;
12. TOMANEC, VIKTOR. CZECH REPUBLIC;
13. ARTSIOM, SMIRNOV. BELARUS;

 

JUNIOR MEN LEFT 80 KG
1. IHOR, PASYEKA. UKRAINE;
2. ALEKSANDR, ZINCHENKO. RUSSIA;
3. PAVEL, LUNEV. RUSSIA;
4. ARMAN, STEPANYAN. ARMENIA;
5. KRZYSZTOF, MOLICKI. POLAND;
6. KADLEC, MATUS. SLOVAKIA;
7. DAWID, IZBINSKI. POLAND;
8. VOLODYMYR, SOLDATOV. UKRAINE;
9. DUZEK, MAXIM. SLOVAKIA;
10. BALKAS, ALI. TURKEY;

 

 

 

 

 

11. PITICAR, CONSTANTIN. ROMANIA;
12. SARGUL, SITKI. TURKEY;
13. NAE, ALEXANDRU. ROMANIA;
14. KOGL, MARKO. CROATIA;

15. FENNE, STIAN. NORWAY;
16. STOYANOV, GANELIN. BULGARIA;

 

JUNIOR MEN LEFT +80 KG
1. DMITRII, SKVORTCOV. RUSSIA;
2. YEVHEN, TRETIAK. UKRAINE;
3. IVANOV, PLAMEN. BULGARIA;
4. SERGEY, SHIPANOV. RUSSIA;
5. SANDU, ALIN. ROMANIA;
6. MAKSIMOVS, MAKSIMS. LATVIA;
7. PAWEL, PACUT. POLAND;
8. DUMLU, BURHAN. TURKEY;
9. LUKASZ, GLOWACKI. POLAND;
10. SALTABAS, YALKIN. TURKEY;

 

JUNIOR MEN RIGHT 50 KG
1. VLADIMIR, ZAIKONNIKOV. RUSSIA;
2. VLADISLAV, AVERIN. RUSSIA;
3. SALIHSALIHOZLUK, MEHMET. TURKEY;
4. YURIY, YUNCHIK. UKRAINE;
5. HALILHALILOTURAKCI, IBRAHIM. TURKEY;
6. WESTIN, VICTOR. SWEDEN;
7. KACPER, HUSAK. POLAND;
8. ARTUR, POGHOSYAN. ARMENIA;

 

JUNIOR MEN RIGHT 55 KG
1. GISMAT, VAKILOV. AZERBAIJAN;
2. DANACIOGLU, OGUZHAN. TURKEY;
3. DMITRII, PERMINOV. RUSSIA;
4. ILLYA, BONHAR. UKRAINE;
5. AKSUNGUR, BUNYAMIN. TURKEY;
6. ALIAKSANDR, MATSKEVICH. BELARUS;
7. MATEUSZ, LUKIEWSKI. POLAND;
8. MAKSIM, KUNGUROV. RUSSIA;

 

JUNIOR MEN RIGHT 60 KG
1. IBRAIM, IBRAGIMOV. UKRAINE;
2. YAUHENI, KAVALENKA. BELARUS;
3. ALEXANDER, ZIMIN. RUSSIA;
4. FADIM, MINNIGULOV. RUSSIA;
5. KIRILL, SHABALTAS. UKRAINE;
6. LUBENOV, LUBOMIR. BULGARIA;
7. SEFASEFAMANDACI, AHMET. TURKEY;

 

 

 

 

 

8. LUKASZ, WILCZYNSKI. POLAND;
9. JAKUB, KIZIK. POLAND;
10. AYDIN, FATIH. TURKEY;
11. IVICIC, TOMAS. CZECH REPUBLIC;

 

JUNIOR MEN RIGHT 65 KG
1. ANDRIY, DMYTRENKO. UKRAINE;
2. AKBAEV, AZERET. RUSSIA;
3. KHASAN, SLANOV. RUSSIA;
4. ECEVIT, EMRE. TURKEY;
5. CYPRIAN, ZALOGA. POLAND;
6. VLADISLAV, ZHEGUS. UKRAINE;
7. LUCUTA, GHEORGHE. ROMANIA;
8. OZALKAN, BURAK. TURKEY;
9. GEORGIEV, GEORGI. BULGARIA;
10. KOTUL, FRANTISEK. SLOVAKIA;
11. BENGTBENGTON, JENS. SWEDEN;

 

JUNIOR MEN RIGHT 70 KG
1. DERENIK, STEPANYAN. ARMENIA;
2. ARTUR, MAKAROV. RUSSIA;
3. ALAN, DAUROV. RUSSIA;
4. VOLODYMYR, SHELEST. UKRAINE;
5. GIRASEK, MICHAL. SLOVAKIA;
6. ARTSIOM, SMIRNOV. BELARUS;
7. IVANOV, PETAR. BULGARIA;
8. ERIK, GEVORGYAN. ARMENIA;
9. OKCU, EMRAH. TURKEY;
10. TOMANEC, VIKTOR. CZECH REPUBLIC;
11. SPERLINS, DAVIDS. LATVIA;

 

JUNIOR MEN RIGHT 80 KG
1. ALEKSANDR, ZINCHENKO. RUSSIA;
2. PAVEL, LUNEV. RUSSIA;
3. PITICAR, CONSTANTIN. ROMANIA;
4. VOLODYMYR, SOLDATOV. UKRAINE;
5. DAWID, IZBINSKI. POLAND;
6. KADLEC, MATUS. SLOVAKIA;
7. ARMAN, STEPANYAN. ARMENIA;
8. SARGUL, SITKI. TURKEY;
9. NAE, ALEXANDRU. ROMANIA;
10. DUZEK, MAXIM. SLOVAKIA;
11. DOMINIK, BADECKI. POLAND;
12. IHOR, PASYEKA. UKRAINE;

 

 

 

 


13. TOMBULOGLU, RAMAZAN. TURKEY;
14. KOGL, MARKO. CROATIA;
15. FENNE, STIAN. NORWAY;
16. STOYANOV, GANELIN. BULGARIA;

 

JUNIOR MEN RIGHT +80 KG
1. SERGEY, SHIPANOV. RUSSIA;
2. DMITRII, SKVORTCOV. RUSSIA;
3. YEVHEN, TRETIAK. UKRAINE;
4. PAWEL, PACUT. POLAND;
5. IVANOV, PLAMEN. BULGARIA;
6. DUMLU, BURHAN. TURKEY;
7. RUSLAN, KORAN. UKRAINE;
8. BAS, DEVRAN. TURKEY;
9. SANDU, ALIN. ROMANIA;
10. MAKSIMOVS, MAKSIMS. LATVIA;

SENIOR WOMEN LEFT 50 KG
1. BABAYEVA, SNEZHANA. SLOVAKIA;
2. VERONIKA, AGADZHANYAN. RUSSIA;
3. KIRAZ, ESRA. TURKEY;
4. ALINA, VOLKOVA. RUSSIA;
5. ANASTASIIA, GONCHARENKO. UKRAINE;
6. LARYSA, SHAPAVALAVA. BELARUS;
7. GAVELIN, MALIN. SWEDEN;
8. LARYSA, TYKHONOVYCH. UKRAINE;
9. RAEVA, MARIA. BULGARIA;
10. MEGERT, ALINE. SWITZERLAND;
11. NATALII, STARON. POLAND;
12. OSTERGREN, MARIELLE. SWEDEN;

 

SENIOR WOMEN LEFT 55 KG
1. DIANA, ALBEGOVA. RUSSIA;
2. IRINA, MAZURENKO. RUSSIA;
3. PETTERPETTERON, CAROLINA. SWEDEN;
4. MOOK, KATRIN. GERMANY;
5. MARTA, OPALINSKA. POLAND;
6. YALCINKAYA, SEVAL. TURKEY;
7. YULIYA, KAZAK. BELARUS;
8. THYSELL, MARI. SWEDEN;

 

 

 

 

SENIOR WOMEN LEFT 60 KG
1. DEBNAROVA, LUCIA. SLOVAKIA;
2. DONMEZ, ARZU. TURKEY;
3. MALGORZATA, OSTROWSKA. POLAND;
4. LUIZA, GABUEVA. RUSSIA;
5. TATIANA, NIKISHEVA. RUSSIA;
6. VOJTKOVA, LENKA. CZECH REPUBLIC;
7. CAJKOVA, DANIELA. SLOVAKIA;
8. BOHLIN THYSELL, KLARA. SWEDEN;
9. VIKTORIA, KAVALEK. BELARUS;
10. OLGA, TERPELOVA. UKRAINE;
11. SKOGLUND, LISA. SWEDEN;
12. METIN, ISIL. TURKEY;

 

SENIOR WOMEN LEFT 65 KG
1. REISEK, FIA. SWEDEN;
2. OLGA, GAVRILOVA. RUSSIA;
3. MARLENA, WAWRZYNIAK. POLAND;
4. OCIPOVA, VERONIKA. SLOVAKIA;
5. THOMMEN, CAROLINE. SWITZERLAND;
6. BACKLUND, DENISE. SWEDEN;
7. ELENA, KULTYAPKINA. RUSSIA;
8. BOLLOK, AGNES. HUNGARY;
9. SAYGAN, GULAY. TURKEY;

 

SENIOR WOMEN LEFT 70 KG
1. BACKMAN, SARAH. SWEDEN;
2. KATERYNA, MOCHALOVA. UKRAINE;
3. SOFIA, AKHMETGAREEVA. RUSSIA;
4. ALEKSANDRA, LEWANDOWSKA. POLAND;
5. LILIYA, ZANKO. UKRAINE;
6. LAITURI, PIRJO. SWEDEN;
7. ALEKSANDRA, OZEROVA. RUSSIA;
8. DONMEZ, ELVAN. TURKEY;
9. JESSESEN, NATHALIE. NORWAY;

 

SENIOR WOMEN LEFT 80 KG
1. IRINA, MAKEEVA. RUSSIA;
2. ANDERSSON, HEIDI. SWEDEN;
3. NATALIA, GURZIEVA. RUSSIA;
4. ALINA, GOLUBYEVA. UKRAINE;
5. BRANDING, LAURA. GERMANY;
6. MILENA, MORCZYNSKA. POLAND;
7. IRYNA, ROZHESHCHENKO. UKRAINE;
8. SVIATLANA, DARAFEI. BELARUS;

 

 

 


9. SIBELSIBELGUZEL, KUBRA. TURKEY;
10. WESTER, MARIA. SWEDEN;

 

SENIOR WOMEN LEFT +80 KG
1. VAITKUTE, EGLE. LITHUANIA;
2. ALINA, SAMOTOY. RUSSIA;
3. CINGULE, ZANNA. LATVIA;
4. ALBINA, GUSALOVA. RUSSIA;
5. TATSIANA, KALIUK. BELARUS;
6. LINDKVIST, JENNIFER. SWEDEN;
7. BAYRAM, BELCIM. TURKEY;
8. BASARAN, SEVCAN. TURKEY;

 

 

SENIOR WOMEN RIGHT 50 KG
1. ALINA, VOLKOVA. RUSSIA;
2. BABAYEVA, SNEZHANA. SLOVAKIA;
3. KIRAZ, ESRA. TURKEY;
4. LARYSA, TYKHONOVYCH. UKRAINE;
5. LARYSA, SHAPAVALAVA. BELARUS;
6. MEGERT, ALINE. SWITZERLAND;
7. VERONIKA, AGADZHANYAN. RUSSIA;
8. NATALII, STARON. POLAND;
9. RAEVA, MARIA. BULGARIA;
10. ANASTASIIA, GONCHARENKO. UKRAINE;
11. GAVELIN, MALIN. SWEDEN;
12. OSTERGREN, MARIELLE. SWEDEN;

 

SENIOR WOMEN RIGHT 55 KG
1. DIANA, ALBEGOVA. RUSSIA;
2. MOOK, KATRIN. GERMANY;
3. PETTERPETTERON, CAROLINA. SWEDEN;
4. IRINA, MAZURENKO. RUSSIA;
5. YALCINKAYA, SEVAL. TURKEY;
6. THYSELL, MARI. SWEDEN;
7. MARTA, OPALINSKA. POLAND;
8. YULIYA, KAZAK. BELARUS;

 

 

 

 

SENIOR WOMEN RIGHT 60 KG
1. DEBNAROVA, LUCIA. SLOVAKIA;
2. DONMEZ, ARZU. TURKEY;
3. JOHANJOHANON, ANN. SWEDEN;
4. JOANNA, DAMINSKA. POLAND;
5. TATIANA, NIKISHEVA. RUSSIA;
6. BOHLIN THYSELL, KLARA. SWEDEN;
7. METIN, ISIL. TURKEY;
8. VOJTKOVA, LENKA. CZECH REPUBLIC;
9. LUIZA, GABUEVA. RUSSIA;
10. VIKTORIA, KAVALEK. BELARUS;
11. SVOBODOVA, ZUZANA. CZECH REPUBLIC;
12. CAJKOVA, DANIELA. SLOVAKIA;
13. OLGA, TERPELOVA. UKRAINE;
14. MALGORZATA, OSTROWSKA. POLAND;

 

SENIOR WOMEN RIGHT 65 KG
1. REISEK, FIA. SWEDEN;
2. OLGA, GAVRILOVA. RUSSIA;
3. MARLENA, WAWRZYNIAK. POLAND;
4. ELENA, KULTYAPKINA. RUSSIA;
5. OCIPOVA, VERONIKA. SLOVAKIA;
6. THOMMEN, CAROLINE. SWITZERLAND;
7. BOLLOK, AGNES. HUNGARY;
8. BACKLUND, DENISE. SWEDEN;
9. SAYGAN, GULAY. TURKEY;

 

SENIOR WOMEN RIGHT 70 KG
1. BACKMAN, SARAH. SWEDEN;
2. SOFIA, AKHMETGAREEVA. RUSSIA;
3. LILIYA, ZANKO. UKRAINE;
4. ALEKSANDRA, OZEROVA. RUSSIA;
5. JESSESEN, NATHALIE. NORWAY;
6. DONMEZ, ELVAN. TURKEY;
7. KATERYNA, MOCHALOVA. UKRAINE;
8. SYLWIA, KLAG. POLAND;
9. ALEKSANDRA, LEWANDOWSKA. POLAND;
10. LINDKVIST, JESSICA. SWEDEN;


SENIOR WOMEN RIGHT 80 KG
1. IRINA, MAKEEVA. RUSSIA;
2. NATALIA, GURZIEVA. RUSSIA;
3. ANDERSSON, HEIDI. SWEDEN;
4. ALINA, GOLUBYEVA. UKRAINE;
5. MILENA, MORCZYNSKA. POLAND;

 

 

 

 

6. WESTER, MARIA. SWEDEN;
7. IRYNA, ROZHESHCHENKO. UKRAINE;
8. BRANDING, LAURA. GERMANY;
9. SIBELSIBELGUZEL, KUBRA. TURKEY;
10. SVIATLANA, DARAFEI. BELARUS;

 

SENIOR WOMEN RIGHT +80 KG
1. VAITKUTE, EGLE. LITHUANIA;
2. CINGULE, ZANNA. LATVIA;
3. ALBINA, GUSALOVA. RUSSIA;
4. TATSIANA, KALIUK. BELARUS;
5. VIKTORIYA, VORONINA. RUSSIA;
6. LINDKVIST, JENNIFER. SWEDEN;
7. BAYRAM, BELCIM. TURKEY;
8. BASARAN, SEVCAN. TURKEY;

 

SENIOR MEN LEFT 55 KG
1. AZAMAT, AKHPOLOV. RUSSIA;
2. VUSAL, ZEYNALOV. AZERBAIJAN;
3. KZLAY, ISMAIL. TURKEY;
4. RADIK, KAMALOV. RUSSIA;
5. NAZARII, IVANYTSKYI. UKRAINE;
6. ALIAKSANDR, MATSKEVICH. BELARUS;
7. AXELSSON, TOBIAS. SWEDEN;
8. ETINKAYA, MEHMET. TURKEY;
9. DAMIAN, KUSNIERCZYK. POLAND;
10. PATRYK, WETERLE. POLAND;

 

 

SENIOR MEN LEFT 60 KG
1. GAYDARDJIEV, GEORGI. BULGARIA;
2. DMYTRO, BEZKOROVAINYI. UKRAINE;
3. OLEKSANDR, BALANDIN. UKRAINE;
4. YAUHENI, KAVALENKA. BELARUS;
5. ANTON, NAUMOV. RUSSIA;
6. TAEGER, JAN. GERMANY;
7. LASHA., KAKHELASHVILI. GEORGIA;
8. ROMAN, TSEREKAEV. RUSSIA;
9. TRKER, ISMAIL. TURKEY;
10. ASHOT, ADAMYAN. ARMENIA;
11. ARMAN, PIROYAN. ARMENIA;
12. ONAY, MUSTAFA. TURKEY;
13. TAEGER, FABIAN. GERMANY;
14. FENYVESI, JOZSEF. HUNGARY;
15. PISKORIC, DEJAN. CROATIA;

 

 

 

 

16. MACIEJ, GRALAK. POLAND;

17. ALEH, MAKARANKA. BELARUS;

 

SENIOR MEN LEFT 65 KG
1. ARSLAN, SERHAT. TURKEY;
2. KHAISER, IBRISHEV. UKRAINE;
3. DZMITRY, TSIUSHYN. BELARUS;
4. VILENI, GABRAVA. GEORGIA;
5. BERBERICH, KEVIN. GERMANY;
6. XHELLAL, GIEMALIHAZER. SWITZERLAND;
7. ZOHRAB, MAHSIMOV. AZERBAIJAN;
8. GUNDUZ, ABDULKERIM. TURKEY;
9. RIM, KHAMIDULLIN. RUSSIA;
10. JAGARCEC, SANDRO. CROATIA;
11. MARKOV, SIMEON. BULGARIA;
12. MAJKUT, LUKAS. SLOVAKIA;
13. DARIUSZ, WISNIEWSKI. POLAND;

 

 

 

 

 

SENIOR MEN LEFT 70 KG
1. OLEG, ZHOKH. UKRAINE;
2. KHETAG, DZITIEV. RUSSIA;
3. MARIUSZ, PODGORSKI. POLAND;
4. VOJENCAK, JAN. SLOVAKIA;
5. ROMAN, RIABTSEV. UKRAINE;
6. DOBRIN, VIOREL. ROMANIA;
7. TARASAITIS, MINDAUGAS. LITHUANIA;
8. OZYUREK, IMMANUEL. TURKEY;
9. DZMITRY, MIKHEI. BELARUS;
10. SERGEI, NIKITCHENKO. RUSSIA;
11. MATEUSZ, WYRWA. POLAND;
12. ALIALIUZUL, MEHMET. TURKEY;
13. BASKOV, ZINOVIJ. HOLLAND;
14. DELIDZHAKOV, HRISTO. BULGARIA;
15. DZMITRY, KACHENIA. BELARUS;
16. GETTLER, PAVOL. SLOVAKIA;
17. NORSTROM, STEFAN. SWEDEN;
18. SODERBERG, STEPHAN. SWEDEN;
19. MAERKI, MARTIN. SWITZERLAND;

 

 

 

 

 

 

 

SENIOR MEN LEFT 75 KG
1. VLADIMIR, MNATSAKANYAN. ARMENIA;
2. JABA, GETIASHVILI. GEORGIA;
3. RAFAL, WOZNY. POLAND;
4. TERZI, ENGIN. TURKEY;
5. ATSAMAZ, URTAEV. RUSSIA;
6. DZMITRY, KHMIALIOV. BELARUS;
7. TUMBEV, KALOYAN. BULGARIA;
8. ZAZA, TABAGARI. GEORGIA;
9. MEHMETMEHMETBOZ, FATIH. TURKEY;
10. SMOLARCZYK, JANUS. GERMANY;
11. VREZH, SEDRAKYAN. ARMENIA;
12. DARIUSZ, GROCH. POLAND;
13. RUSLAN, NABIEV. RUSSIA;
14. LEONID, TSYBA. UKRAINE;
15. ALIAKSANDR, SIAREDZICH. BELARUS;
16. HOEFFNER, ANDREAS. GERMANY;
17. RISSVEDS, MARTIN. SWEDEN;
18. YULEV, DIMITAR. BULGARIA;
19. ANDERSSON, TORBJORN. SWEDEN;
20. OLEKSANDR, TSVETKOV. UKRAINE;
21. MARTIN, KONTINEN. FINLAND;
22. VRTAL, ADAM. CZECH REPUBLIC;
23. ANGRE, JOHNNY. NORWAY;
24. ARTIS, LINNA. LATVIA;
25. MICHAEL, SCHERRER. SWITZERLAND;
26. KOGL, DRAZEN. CROATIA;

 

SENIOR MEN LEFT 80 KG
1. LENGAROV, STEFAN. BULGARIA;
2. TIMUR, MAMEDOV. RUSSIA;
3. VEIMVEIMHAUGLAND, FRODE. NORWAY;
4. ROMAN, RUDNYTSKYY. UKRAINE;
5. GEORGE, ALBUTASHVILI. GEORGIA;
6. RADOSLAW, STARON. POLAND;
7. PAVEL, SUMAK. BELARUS;
8. KUTAYKUTAYKALAY, ALI. TURKEY;
9. DIMITROV, PLAMEN. BULGARIA;
10. ARTEM, TAYNOV. UKRAINE;
11. KHADZIMURAT, ZOLOEV. RUSSIA;
12. LUKASZ, BOGUSZ. POLAND;
13. ONDER, DURSUN. TURKEY;
14. MANARKA, SARUNAS. LITHUANIA;
15. ARMAN, PEPANYAN. ARMENIA;
16. KLEIN, RADEK. CZECH REPUBLIC;
17. JACUB, NAKIELSKI. SWITZERLAND;

 

 


18. BENGTSSON, GLENN. SWEDEN;
19. WIKLUND, KRISTIAN. SWEDEN;
20. RISOEN, RONNY. NORWAY;
21. ANDRONACHE, DANIEL. ROMANIA;
22. ALEH, MATSKEVICH. BELARUS;

 

SENIOR MEN LEFT 85 KG
1. RUSTAM, BABAIEV. UKRAINE;
2. IEVGENII, PRUDNYK. UKRAINE;
3. ALEKSANDR, VORONETCKII. RUSSIA;
4. NANNESTAD, NICKLAS. SWEDEN;
5. WIESLAW, RZANNY. POLAND;
6. HERVAY, LADISLAV. SLOVAKIA;
7. ALIAKSANDR, KHAVASHCEUSKI. BELARUS;
8. NATAN, KAJDAS. POLAND;
9. IVANOV, NIKOLAY. BULGARIA;
10. SALOMON, LUKAS. GERMANY;
11. PAULICK, SEBASTIAN. SWITZERLAND;
12. YUSUF, BAYRAMUKOV. RUSSIA;
13. MARTENSSON, CLAES. SWEDEN;
14. DEMIR, YUNUS. TURKEY;
15. TACHE, LUCIAN. ROMANIA;
16. ORXAN, ALISHLI. AZERBAIJAN;
17. MATRE, TORE. NORWAY;
18. AKDENIZ, ADEM. TURKEY;

 

 

SENIOR MEN LEFT 90 KG
1. ANTONOVICS, RAIMONDS. LATVIA;
2. RUSLAN, BABAYEV. UKRAINE;
3. SPANNAGEL, DIETER. GERMANY;
4. ALEXANDER, GUSOV. RUSSIA;
5. ANDRIY, BARSKOV. UKRAINE;
6. ROMAN, FILLIPOV. RUSSIA;
7. BIRKELAND, OEYVIND. NORWAY;
8. LENCE, DEAN. CROATIA;
9. TURKER, UNAL. TURKEY;
10. STRNEN, ARE. NORWAY;
11. USTAOMER, OMER. TURKEY;
12. RACEK, PETER. SLOVAKIA;
13. GERMANUS, JAN. SLOVAKIA;
14. MICHAL, WEGLICKI. POLAND;

 

 

 

 

 

 

 

SENIOR MEN LEFT 100 KG
1. ARMEN, CHAPUKHYAN. ARMENIA;
2. EVGENIY, KRIULIN. RUSSIA;
3. DZMITRY, SHMYKO. BELARUS;
4. CAGLAR, SAHIP. TURKEY;
5. SERGII, CHYNDIASOV. UKRAINE;
6. VASILIVASILI., DAUTASHVILI. GEORGIA;
7. MAKSYM, TERESHCHUK. UKRAINE;
8. PETROV, KALOYAN. BULGARIA;
9. ILCHEV, EMIL. BULGARIA;
10. MARIUSZ, GROCHOWSKI. POLAND;
11. KRIKSCIUNAS, DONATAS. LITHUANIA;
12. SLAVIK, KACHMAZOV. RUSSIA;
13. HELLSTROM, JONAS. SWEDEN;
14. ORMANJI, LEONID. MOLDOVA;
15. EDUARD, SAHAKYAN. ARMENIA;
16. GURAM, PASHURISHVILI. GEORGIA;
17. AYCE, SUREYYA. TURKEY;
18. WWKVAMSDAL, ASLE. NORWAY;
19. SANDBAKKEN, KNUT. NORWAY;
20. BREZOI, MIHAI. ROMANIA;
21. YEUTUKHOVICH, BARYS. HOLLAND;
22. JOKUBAITIS, SARUNAS. LITHUANIA;
23. RAFAL, PADLO. POLAND;

 

 

SENIOR MEN LEFT 110 KG
1. GENADI., KVIKVINIA. GEORGIA;
2. SERGIY, TOKAREV. UKRAINE;
3. OSMANLI, FERIT. TURKEY;
4. DZMITRY, RABTSAU. BELARUS;
5. ALEXANDER, DRUSHIZ. RUSSIA;
6. YEVHEN, LITOVTSEV. UKRAINE;
7. NASSTROM, KIM. SWEDEN;
8. MIRTALEH, ASLANOV. AZERBAIJAN;
9. ARTSEM, TATARENKA. BELARUS;
10. MAIER, SERGEJ. GERMANY;
11. PANTALEEV, MARIN. BULGARIA;
12. ILHAM, MAHMUDOV. AZERBAIJAN;
13. ANDREY, KOROLEV. RUSSIA;
14. BACKLUND, KARL. SWEDEN;
15. KARAPET, AGHAJANYAN. ARMENIA;
16. MINAROVIC, MARTIN. SLOVAKIA;
17. ANELAUSKAS, DARIUS. NORWAY;
18. CAPPA, DAVIDE. ITALY;

 

 

 

 

 

SENIOR MEN LEFT +110 KG
1. ANDRIY, PUSHKAR. UKRAINE;
2. GELA, KHUBIASHVILI. UKRAINE;
3. MICHALICKA, JURAJ. SLOVAKIA;
4. JAN, ZOLCINSKI. POLAND;
5. VIACHESLAV, KARPOV. RUSSIA;
6. ARTEM, GUSEV. RUSSIA;
7. CVETKOV, GEORGI. BULGARIA;
8. DZMITRY, KIRILENKA. BELARUS;
9. VERVEJN, ALEKSANDR. GERMANY;
10. PUSCASU, IOAN. ROMANIA;
11. STAHLBERG, ANDREAS. SWEDEN;
12. TIGRAN, MNATSAKANYAN. ARMENIA;
13. KUEHN, OLIVER. GERMANY;
14. MANASIEV, EMANUIL. BULGARIA;

SENIOR MEN RIGHT 55 KG
1. VUSAL, ZEYNALOV. AZERBAIJAN;
2. RADIK, KAMALOV. RUSSIA;
3. ETINKAYA, MEHMET. TURKEY;
4. NAZARII, IVANYTSKYI. UKRAINE;
5. OLEG, DUDKO. UKRAINE;
6. AXELSSON, TOBIAS. SWEDEN;
7. KZLAY, ISMAIL. TURKEY;
8. MAXIM, SVETLOLOBOV. RUSSIA;
9. PATRYK, WETERLE. POLAND;
10. DAMIAN, KUSNIERCZYK. POLAND;
11. ALIAKSANDR, MATSKEVICH. BELARUS;

 

SENIOR MEN RIGHT 60 KG
1. ROMAN, TSEREKAEV. RUSSIA;
2. GAYDARDJIEV, GEORGI. BULGARIA;
3. TAEGER, FABIAN. GERMANY;
4. IGOR, IVANYTSKYI. UKRAINE;
5. ASHOT, ADAMYAN. ARMENIA;
6. DMYTRO, BEZKOROVAINYI. UKRAINE;
7. ALEH, MAKARANKA. BELARUS;
8. ERCANERCANBAMYA, ISMAIL. TURKEY;
9. KRYSTIAN, KORBIEL. POLAND;
10. RIDIK, GAZIZOV. RUSSIA;
11. ONAY, MUSTAFA. TURKEY;
12. LASHA., KAKHELASHVILI. GEORGIA;
13. TAEGER, JAN. GERMANY;
14. PISKORIC, DEJAN. CROATIA;
15. MACIEJ, GRALAK. POLAND;

 

 

 

 

16. YAUHENI, KAVALENKA. BELARUS;
17. ARMAN, PIROYAN. ARMENIA;

 

SENIOR MEN RIGHT 65 KG
1. ARSLAN, SERHAT. TURKEY;
2. IGOR, AKHMEDSHIN. RUSSIA;
3. ZOHRAB, MAHSIMOV. AZERBAIJAN;
4. VILENI, GABRAVA. GEORGIA;
5. BERBERICH, KEVIN. GERMANY;
6. KHAISER, IBRISHEV. UKRAINE;
7. XHELLAL, GIEMALIHAZER. SWITZERLAND;
8. SEMERCIOGLU, AZMI. TURKEY;
9. DZMITRY, TSIUSHYN. BELARUS;
10. IRBEK, HUBAEV. RUSSIA;
11. MAJKUT, LUKAS. SLOVAKIA;
12. VLADYSLAV, GIRCHENKO. UKRAINE;
13. GREGORICKA, IVAN. SLOVAKIA;
14. JAGARCEC, SANDRO. CROATIA;
15. MARKOV, SIMEON. BULGARIA;
16. RENKOLA, JUHA. FINLAND;
17. DAMIAN, KOTLARZ. POLAND;

 

SENIOR MEN RIGHT 70 KG
1. GRIGORY, VALIEV. RUSSIA;
2. ROMAN, RIABTSEV. UKRAINE;
3. DELIDZHAKOV, HRISTO. BULGARIA;
4. KHETAG, DZITIEV. RUSSIA;
5. DOBRIN, VIOREL. ROMANIA;
6. VOJENCAK, JAN. SLOVAKIA;
7. TARASAITIS, MINDAUGAS. LITHUANIA;
8. LUKASZ, PIECHNA. POLAND;
9. SCHLITTE, MATTHIAS. GERMANY;
10. ALIALIUZUL, MEHMET. TURKEY;
11. VLADYSLAV, DZISIAK. UKRAINE;
12. DZMITRY, MIKHEI. BELARUS;
13. MARIUSZ, PODGORSKI. POLAND;
14. GETTLER, PAVOL. SLOVAKIA;
15. ALEKS, ABUTIDZE. GEORGIA;
16. SODERBERG, STEPHAN. SWEDEN;
17. DZMITRY, KACHENIA. BELARUS;
18. MAERKI, MARTIN. SWITZERLAND;
19. BASKOV, ZINOVIJ. HOLLAND;
20. GORELASHVILI, YIGAL. IZRAEL;
21. CEDER, RONNY. SWEDEN;

 

 

 

 

 

SENIOR MEN RIGHT 75 KG
1. OLEKSANDR, TSVETKOV. UKRAINE;
2. VLADIMIR, MNATSAKANYAN. ARMENIA;
3. VREZH, SEDRAKYAN. ARMENIA;
4. FUAD, JAFAROV. AZERBAIJAN;
5. ZAZA, TABAGARI. GEORGIA;
6. GIORGI, UBILAVA. GEORGIA;
7. ANDERSSON, TORBJORN. SWEDEN;
8. BALABANOV, VIKTOR. BULGARIA;
9. GASHEVSKI, CVETAN. BULGARIA;
10. TERZI, ENGIN. TURKEY;
11. MEHMETMEHMETBOZ, FATIH. TURKEY;
12. DZMITRY, KHMIALIOV. BELARUS;
13. RAFAL, WOZNY. POLAND;
14. ANGRE, JOHNNY. NORWAY;
15. HOEFFNER, ANDREAS. GERMANY;
16. ARTUR, MAKAROV. RUSSIA;
17. RISSVEDS, MARTIN. SWEDEN;
18. SMOLARCZYK, JANUS. GERMANY;
19. DARIUSZ, GROCH. POLAND;
20. LEONID, TSYBA. UKRAINE;
21. ARTIS, LINNA. LATVIA;
22. MARTIN, KONTINEN. FINLAND;
23. RUSLAN, NABIEV. RUSSIA;
24. MICHAEL, SCHERRER. SWITZERLAND;
25. VRTAL, ADAM. CZECH REPUBLIC;
26. KOGL, DRAZEN. CROATIA;

 

SENIOR MEN RIGHT 80 KG
1. KHADZIMURAT, ZOLOEV. RUSSIA;
2. TIMUR, MAMEDOV. RUSSIA;
3. ARTEM, TAYNOV. UKRAINE;
4. PIOTR, BARTOSIEWICZ. POLAND;
5. HAYK, AGHAMALYAN. ARMENIA;
6. VEIMVEIMHAUGLAND, FRODE. NORWAY;
7. ROMAN, RUDNYTSKYY. UKRAINE;
8. LENGAROV, STEFAN. BULGARIA;
9. DAHLSTROM, ANDREAS. SWEDEN;
10. PAVEL, SUMAK. BELARUS;
11. TUMBEV, KALOYAN. BULGARIA;
12. GIORGI, TVALIASHVILI. GEORGIA;
13. KRZYSZTOF, KRAJCZYNSKI. POLAND;
14. WIKLUND, KRISTIAN. SWEDEN;
15. ANDRONACHE, DANIEL. ROMANIA;
16. GEORGE, ALBUTASHVILI. GEORGIA;

17. IDIGUK, CAGLAR. TURKEY;


18. ARMAN, PEPANYAN. ARMENIA;
19. MANARKA, SARUNAS. LITHUANIA;
20. RISOEN, RONNY. NORWAY;
21. KLEIN, RADEK. CZECH REPUBLIC;
22. ONDER, DURSUN. TURKEY;

 

SENIOR MEN RIGHT 85 KG
1. RUSTAM, BABAIEV. UKRAINE;
2. IEVGENII, PRUDNYK. UKRAINE;
3. ALEKSANDR, VORONETCKII. RUSSIA;
4. IVANOV, NIKOLAY. BULGARIA;
5. DIMITROV, PLAMEN. BULGARIA;
6. NATAN, KAJDAS. POLAND;
7. MARTENSSON, CLAES. SWEDEN;
8. DOBROVIC, RADOSLAV. SLOVAKIA;
9. AKDENIZ, ADEM. TURKEY;
10. PAVEL, LUNEV. RUSSIA;
11. MATRE, TORE. NORWAY;
12. EMIL, WOJTYRA. POLAND;
13. BAYTAZ, MUSTAFA. TURKEY;
14. HERVAY, LADISLAV. SLOVAKIA;
15. MUJIC, AZADINO. CROATIA;
16. TACHE, LUCIAN. ROMANIA;
17. ORXAN, ALISHLI. AZERBAIJAN;
18. PAULICK, SEBASTIAN. SWITZERLAND;
19. SALOMON, LUKAS. GERMANY;


SENIOR MEN RIGHT 90 KG
1. ALEXANDER, GUSOV. RUSSIA;
2. SPANNAGEL, DIETER. GERMANY;
3. ANDRIY, BARSKOV. UKRAINE;
4. RUSLAN, BABAYEV. UKRAINE;
5. ALEXEY, RUMYANTSEV. RUSSIA;
6. KOVACS, PETER. HUNGARY;
7. PIOTR, SZCZERBA. POLAND;
8. GERMANUS, JAN. SLOVAKIA;
9. YULEV, DIMITAR. BULGARIA;
10. ANTONOVICS, RAIMONDS. LATVIA;
11. BIRKELAND, OEYVIND. NORWAY;
12. LENCE, DEAN. CROATIA;
13. PETRE, TSIKARIDZE. GEORGIA;
14. TURKER, UNAL. TURKEY;
15. ARTUR, OLBRYS. POLAND;
16. STRNEN, ARE. NORWAY;
17. RACEK, PETER. SLOVAKIA;

18. USTAOMER, OMER. TURKEY;

 

 

 

 

 

SENIOR MEN RIGHT 100 KG
1. KOSTADINOV, KRASIMIR. BULGARIA;
2. ZURAB, BAKHTIYAROV. AZERBAIJAN;
3. SERGII, CHYNDIASOV. UKRAINE;
4. MARCIN, LACHOWICZ. POLAND;
5. ILCHEV, EMIL. BULGARIA;
6. MAKSYM, TERESHCHUK. UKRAINE;
7. EVGENIY, KRIULIN. RUSSIA;
8. BREZOI, MIHAI. ROMANIA;
9. ORMANJI, LEONID. MOLDOVA;
10. AYCE, SUREYYA. TURKEY;
11. ARMEN, CHAPUKHYAN. ARMENIA;
12. VASILIVASILI., DAUTASHVILI. GEORGIA;
13. AYDOGAN, ADEM. TURKEY;
14. ALEKSANDR, PUZAKOV. RUSSIA;
15. WWKVAMSDAL, ASLE. NORWAY;
16. JOKUBAITIS, SARUNAS. LITHUANIA;
17. HELLSTROM, JONAS. SWEDEN;
18. MARIUSZ, GROCHOWSKI. POLAND;
19. KRIKSCIUNAS, DONATAS. LITHUANIA;
20. EDUARD, SAHAKYAN. ARMENIA;
21. GURAM, PASHURISHVILI. GEORGIA;
22. DZMITRY, SHMYKO. BELARUS;
23. SANDBAKKEN, KNUT. NORWAY;
24. YEUTUKHOVICH, BARYS. HOLLAND;

 

SENIOR MEN RIGHT 110 KG
1. GENADI., KVIKVINIA. GEORGIA;
2. OSMANLI, FERIT. TURKEY;
3. ARTEM, GRISHIN. RUSSIA;
4. SERGIY, TOKAREV. UKRAINE;
5. MIRTALEH, ASLANOV. AZERBAIJAN;
6. MICHAL, WEGLICKI. POLAND;
7. NASSTROM, KIM. SWEDEN;
8. YEVHEN, LITOVTSEV. UKRAINE;
9. DZMITRY, RABTSAU. BELARUS;
10. ANDREY, KOROLEV. RUSSIA;
11. MINAROVIC, MARTIN. SLOVAKIA;
12. PANTALEEV, MARIN. BULGARIA;
13. ANELAUSKAS, DARIUS. NORWAY;
14. ARTSEM, TATARENKA. BELARUS;
15. YENERER, AHMET. TURKEY;
16. ILHAM, MAHMUDOV. AZERBAIJAN;
17. KARAPET, AGHAJANYAN. ARMENIA;
18. MAIER, SERGEJ. GERMANY;
19. PETROV, KALOYAN. BULGARIA;

 

 

 

 

SENIOR MEN RIGHT +110 KG
1. ANDRIY, PUSHKAR. UKRAINE;
2. CVETKOV, GEORGI. BULGARIA;
3. MICHALICKA, JURAJ. SLOVAKIA;
4. ARTEM, GUSEV. RUSSIA;
5. MAREK, MAJAK. POLAND;
6. VIACHESLAV, KARPOV. RUSSIA;
7. JAN, ZOLCINSKI. POLAND;
8. SERGII, KESAREV. UKRAINE;
9. SHNEIDER, FEDOR. GERMANY;
10. TIGRAN, MNATSAKANYAN. ARMENIA;
11. STAHLBERG, ANDREAS. SWEDEN;
12. KUEHN, OLIVER. GERMANY;
13. MANASIEV, EMANUIL. BULGARIA;
14. PUSCASU, IOAN. ROMANIA;